TROVANJA ALKOHOLOM, SAOBRAĆAJKA... Evo zbog čega su se Hitnoj u Beogradu noćas usijali telefoni
Ekipe Hitne pomoći su noćas intervenisale ukupno 116 puta
VestiStručnjaci uveravaju građane da nema razloga za strah i objašnjavaju zašto popis ne može biti online
podeli vest:
Veliki broj građana Srbije ovih dana muči isto pitanje - zbog čega će nam od 1. oktobra na vrata dolaziti popisivači, kada uz pomoć novih tehnologija popis stanovništva može da se odradi i online?
Jedna od najčešćih briga je i koliko su naši lični podaci sigurni u rukama popisivača, ali i kako da budemo sigurni da nam je na vrata pokucao baš ovlašćeni popisivač.
Domaći stručnjaci za portal K1info.rs uveravaju građane Srbije da nema razloga za strah. Kako kažu, u praksi je dokazano da onlajn popunjavanje upitnika ne funkcioniše najbolje, pa su se i ove godine odlučili za tradicionalni metod - od vrata do vrata.
Ipak, novine koje su uvedene donose još veću bezbednost podataka, a napominju i da se veoma lako može proveriti identitet popisivača.
Načelnica Odeljenja za popis stanovništva pri Republičkom zavodu za statistiku Ljiljana Đorđević objasnila je zbog čega popis nije moguće odraditi online.
- Mi smo 2019. godine kada je bio probni popis stavništva testirali mogućnost online popisa, ali rezultati nisu bili zadovoljavajući. Svega oko pet odsto stanovnika popunilo je upitnike, a u nekim mestima u Srbiji taj procenat je išao i ispod jedan odsto. Shvatili smo da čak i uz dobru kampanju taj medot ne bi doneo rezultate - rekla je ona i pojasnila:
- Recimo, dešavalo se da građani navedu da u domaćinstvu ima četiri člana, a onda upitnik popune samo za jednog i prestanu da popunjavaju upitnik. U tim situacijama popisivač bi morao da ode na adresu i popuni podatke za preostala tri člana domaćinstva. Tako bi popis mnogo više koštao, a i kvalitet podataka bio je diskutabilan jer je bilo slučajeva da se preskaču pitanja. Prosto, ljudima dosadi da popunjavaju upitnik i izađu iz njega na pola odrađenog posla.
Ipak, napominje naša sagovornica, uvedene su određene novine koje su donele i bolju zaštitu podataka.
- Od ove godine imamo elektronski upitnik, popunjava se u aplikaciji. To znači da popisivači više neće nositi papire sa popunjenim upitnicima po gradu ili selu, u druge stanove i kuće, pa će samim tim i podaci biti daleko bezbedniji. Takođe, na ovaj način brže se i popunjava upitnik jer ako je u pitanju dete aplikacija sama od sebe preskače sva pitanja koja nisu namenjena najmlađim stanovnicima. Čim se upitnik popuni podaci se šalju u našu bazu, pa će i obrada biti daleko brža - kaže Đorđevićeva.
Ona je objasnila i da su popisivači prošli rigoroznu kontrolu pre nego što su poslati na teren.
- Popisivači su se prijavljivali na javni popis, ali su svi morali da dostave potvrde iz MUP-a da se protiv njih ne vodi nikakav postupak, niti da su osuđivani za neko krivično delo. Prošli su i stroge obuke tokom kojih su mentori posmatrali kako se ponašaju. Tako da ne očekujemo nikakve probleme. Pored svega, postoje i kazne za popisivače koji rade mimo zakona i propisa - kaže ona.
Kazne za ove prekršaje su od 30.000 do 50.000 dinara i momentalni raskid ugovora, bez isplaćivanja zarade.
Ako, pak, građani imaju bilo kakvu sumnju da osoba koja im je došla na adresu nije popisivač to vrlo lako mogu da provere.
- Svi popisivači sa sobom nose identifikacione kartice sa oznakama popisa, imenom i prezimenom, brojem lične karte, fotografijom, ID brojem popisivača, a na poleđini iste se nalazi i ovlašćenje za rad. Ipak, ako građani imaju bilo kakvu sumnju mogu da traže da pogledaju karticu, a pozivom na besplatan kol centar 0800 444 005 mogu preko ID broja popisivača da provere da li je to zaista on - objasnila je Đorđevićeva.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović napominje da nema razloga za strah.
- U ovom trenutku smatram da ne treba da postoji strah kod građana da će njihovi podaci uzeti tokom popisa na bilo koji način biti zloupotrebljeni. Međutim, ukoliko bilo ko sumnja da je do toga došlo ima pravo i treba da se obrati Zavodu za statistiku i od njih traži objašnjenje kako su i za šta njegovi podaci korišćeni. Ukoliko ne dobije odgovor može da podnese pritužak i obrati se nama - napominje naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, mere koje su preduzete za zaštitu podataka su veoma dobre.
- Kada je urađen Nacrt o popisu stanovništa tražili smo da ga dopune upravo zbog zaštite podataka i sada je to veoma kvalitetno odrađeno. RZZS jedini rukovodi podacima i ne može ih obrađivati u druge svrhe ili prenositi dalje. Takođe, popisivači su prošli obuku, ali potpisali izjavu o tajnosti prema kojoj im je zabranjeno da o podacima razgovaraju sa bilo kome i da ih prenose. Tako da su građani i njihovi podaci zaštićeni - objasnio je Marinović.
Skupovi će se održavati svakoga dana, sve dok ne budu ispunjeni uslovi radnika ili dok direktorka ne donese nove odluke
29.09.2022
SrbijaZa ovu školsku godinu u domovima Studentskog centra "Beograd" obezbeđeno je 416 mesta za muškarce i 795 za devojke
29.09.2022
SrbijaProtesti se održavaju svako veče od 16. septembra, kada je 22-godišnja Iranka Maša Amini umrla u bolnici tri dana
29.09.2022
SrbijaPopis stanovništa počinje 1. oktobra i trajaće mesec dana, a svi građani Srbije u obavezi su da učestvuju i odgovore na sva pitanja
29.09.2022
SrbijaEkipe Hitne pomoći su noćas intervenisale ukupno 116 puta
pre 4 minuta
BeogradPlanirani su radovi na mreži
pre 15 minuta
SrbijaJoš uvek se ne zna da li ima žrtava
pre 35 minuta
SvetU drugoj polovini sedmice očekujte kišu
pre 45 minuta
SrbijaUvek pričam istinu svim političarima i državnicima sa kojima se susrećem. Mogu da me vole ili mrze, ali uvek poštuju moj stav
pre 4 sata
PolitikaČak 59 odsto anketiranih zadovoljno je potezima Trampa u periodu prenosa vlasti.
pre 8 sati
SvetEpicentar je bio na dubini od 5 kilometara
pre 9 sati
RegionDesna polovina lica je teško povređena. Lekari daju sve od sebe
pre 10 sati
RegionNjena priča, izrečena glasno i hrabro, podseća nas da nasilje nije samo udarac, već i reč, kontrola, oduzimanje dostojanstva
pre 48 minuta
SudbineOn je na internetu počeo da objavljuje snimke kako bi podigao svest o svom zdravstvenom problemu
pre 15 sati
SudbineNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 18 sati
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 19 sati
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 20 sati
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
23.11.2024
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar