UHAPŠEN SRBIN (18) U BARU Ukrao 14 skupocenih telefona
Osamnaestogodišnjak je identifikovan neposredno nakon izvršenja krivičnog dela, a ubrzo nakon toga i uhapšen
Vesti![UHAPŠEN SRBIN (18) U BARU Ukrao 14 skupocenih telefona](/data/images/2024-08-25/101040_1724572729crna-16-9-gora-policijski-auto-fotorina_f.jpg?t=1739718359)
Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema ni zakon, ni uredbu kojom se uređuje oblast hitne medicinske pomoći
podeli vest:
Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema ni zakon ni uredbu kojom se uređuje oblast hitne medicinske pomoći. Pokret "Pravo na život - Meri" zalaže se za donošenje zakona kojim bi se obezbedila jednaka prava svih građana kada pozivaju broj 194.
Za prijavu istih simptoma, Hitna pomoć u Kragujevcu izaći će na teren. U Beogradu neće. Kako je to moguće i zašto je trijaža poziva, odnosno procena, šta je hitan slučaj, nekad teže od zbrinjavanja pacijenta.
- Kad se ja javim na telefon ili kad se Goran javi u Sremskoj Mitrovici, ili bilo gde da se javi, znači, imate pitanja koja se postavljaju, da li je to pet, deset ili 15. I onda na osnovu toga određujete stepen hitnosti, a ne da postavite neka pitanja koja nisu ni vezana za stanje, pitate nešto, pa pokušavate, to je trijaža poziva koju svaki zakon ili uredba, kako god se zvala, mora da ima - kaže Aleksandra Paunović, načelnik Službe hitne pomoći u Negotinu.
Istraživanje pokreta "Pravo na život - Meri" ukazuje da je 76 odsto anketiranih reklo da su posle prvog poziva morali da zovu još jednom. Imaju i podatak da se u Beogradu interveniše tek na svaki osmi poziv, u Kragujevcu na svaki treći.
- Centralizacija svih poziva, uvođenje dispečarskih centara u centrima upravnih okruga, uvođenje jedinstvenog protokola za trijažu poziva, uvođenje jedinstvene procedure za predaju pacijenta iz vozila hitne pomoći u bolnicu koja treba da ga zbrine. Dodela statusa službenog lica članovima urgentnih terenskih ekipa, novčane kazne za nesavesne građane koji zovu bez razloga, kaže Dejan Zejnula iz Pokreta "Pravo na život - Meri.
Podatak da Hitna pomoć nije dostupna za više od milion građana koji žive u sredinama sa manje od 25.000 stanovnika, zaposlene najviše brine.
- Mi imamo hitnu koja je invalid. Vi imate s jedne strane protokole lečenja koji se unapređuju, idemo napred, organizaciju nemamo uopšte, kaže prim. dr Goran Perges iz Služba hitne medicinske pomoći u Sremskoj Mitrovici.
Prosečno, u Beogradu se broj 194 pozove 1.700 puta dnevno, a na teren se izađe, u proseku, 230 puta. Zato se veruje da bi Zakon o hitnoj pomoći doprineo da se ređe čuje rečenica "Hitna je kasno stigla".
Karađorđević poziva državne organe da spreče bahatost i bezobzirnost neodgovornih pojedinaca koji su odobrili rušenje kompleksa ”Arkade”
30.09.2022
SrbijaPoslanici su zabrinuti što je tokom šetnje bilo nasilja, a to je stvorilo pravnu nesigurnost u već prihvaćenom društvenom događaju
29.09.2022
SrbijaZa zdravije srce i krvne sudove dovoljno je da 5 puta nedeljno šetate po pola sata, ne pušite i ne jedete brzu hranu
29.09.2022
SrbijaStručnjaci uveravaju građane da nema razloga za strah i objašnjavaju zašto popis ne može biti online
29.09.2022
SrbijaOsamnaestogodišnjak je identifikovan neposredno nakon izvršenja krivičnog dela, a ubrzo nakon toga i uhapšen
pre 4 minuta
RegionReditelj je izazvao bes javnosti na Kanskom festivalu kada je na konferenciji za novinare povodom filma "Melanholija" rekao da je nacista
12.02.2025
SudbineDragoljub Vojnov ostaće upamćen po brojnim ostvarenjima koje i danas ne gube na popularnosti
12.02.2025
SudbineĐorđe Firić se prvi put oglasio nakon jedne od najvećih tragedija koja se desila u našoj zemlji
12.02.2025
SudbinePevačica je kratko vreme vodila borbu sa kancerom krajnika, koji je letos i operisala, ali joj se iznenada stanje pogoršalo
12.02.2025
SudbineDres prvog tima Crvena zvezde je nosio od 9. maja 1964. pa do 27. jula 1971. godine
11.02.2025
SudbineBogoljub Karić izneo je za Institut IFIMES geopolitičku viziju i razmišljanja o budućnosti Srbije. Prenosimo ovaj autorski tekst u celosti
10.02.2025
Kolumna
Ostavite komentar