DNEVNI HOROSKOP ZA ČETVRTAK 3. APRIL Ribe sanjive, Škorpije da se manje svađaju, Lavovi da pripaze na zdravlje
Slobodno vreme
Daleko smo od Nemačke i Švajcarske po pitanju razvrstavanja otpada i reciklaži. Ipak, napredak se nazire
podeli vest:
Kako bi sačuvali životnu sredinu, postigli uštede u električnoj energiji i sačuvali prirodna bogatstva jako je važno reciklirati otpad.
Prošle godine zbrinuto je 120.000 tona posebnog otpada u koji spadaju elektronski i električni otpad, gume, motorna ulja, vozila, akumulatori i baterije, a trend rasta nastavljen je i u sedam meseci ove godine.
Nikola Ergić, predsednik Udruženja reciklera Srbije, rekao je da se mnogo više opasnog otpada našlo na sigurnom mestu i da su zadovoljni zbog toga, ali da uvek ima prostora za napredak. Prema njegovim rečima, njihovo zadovoljstvo se ogleda i u promeni načina finansiranja upravljanja posebnim tokovima opasnog otpada. On napominje da je uvedena ekološka taksa i da je novac koji građani za nju uplaćuju namenjen njegovom zbrinjavanju.
Pravilna reciklaža je prevencija zdravlja, a velike količine opasnog otpada koji će recikleri izdvojiti biće poslat u Evropu ili Singapur.
- Imamo sve više uređaja koji sve kraće traju. Za šest, sedam godina od otpada od 10 kg po stanovniku, došli smo do 20 kilograma po stanovniku - rekao je Ergić.
Dodao je još, da postoji Pravilnik o upravljanju električnim i elektronskim otpadima u kome je naglašeno šta mora da radi vlasnik, a šta sakupljač otpada.
Foto: Unsplash.com
Uloga trgovca u procesu reciklaže je veoma bitna. Mi kao kupci stari uređaj možemo da vratimo trgovcu, a on je dužan da ga dalje prosleđuje.
Kada je reč o recikliranju u Srbiji, kaže da imamo kvalitetnu opremu za tretman posebnih tokova otpada, ali nemamo dobro uređen sistem sakupljanja otpada.
- Kada građani budu znali gde će svoj odbačeni računar, svoj frižider, svoju gumu da odlože onda neće biti problema sa životnom sredinom i sa zdravljem ljudi - rekao je Ergić.
Foto: Unsplash.com
Sava i Dunav su plovni iako je suša ugrozila biljni i životinjski svet. Bageri i mehanizacija kopaju dno reka gde je to neophodno
19.08.2022
Green WorldU pojedinim krajevima Kine poljoprivrednici se decenijama oslanjaju upravo na veštački izazvane padavine
17.08.2022
Green WorldOvo je bila ishitrena odluka jer bi morž pre ili kasnije otišao iz fjorda, rekao je biolog koji je pratio morskog sisara
16.08.2022
Green WorldČudesna Majka priroda zbunila naučnike i još jednom pokazala koliko je savršena
09.08.2022
Green World
Ostavite komentar