ORLOVI se iskupili za PORAZ od Mađara: MITROVIĆ HET-TRIKOM doneo Srbiji tri boda u LITVANIJI

Izabranici Dragana Stojkovića pokušaće da ublaže gorak ukus koji je ostao u ustima posle poraza od Mađarske na Marakani

10/09/2023 > 20:45 >> 22:43

Fudbaleri Srbije pobedili su Litvaniju sa 3:1 (3:1) u 5. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. Orlovi su u Kaunasu, posle neočekivanog poraza pre tri dana od Mađarske na Marakani (1:2), izvadili "vade fleke" iz tog debakla, najviše zahvaljujući Aleksandru Mitroviću, koji je postigao sva tri gola za Srbiju.

Očigledno raspoložen, Mitrogol je pogađao mrežu Litvanaca u 21, 32. i 43. minutu, dok je počasni gol za domaćine postigao Gitis Paulauskas u 45. minutu.

Aleksandar Mitrović briljirao u Kaunasu

U nastavku meča mreže su mirovale, pa se može reći da su Orlovi na kraju zasluženo osvojili ceo plen i nalaze se na, koliko-toliko, dobrom putu da se nađu na šampionatu Evrope u Nemačkoj.

Selektor Dragan Stojković je, valjda svestan kako smo kilavo izgledali protiv Mađara, večeras promenio formaciju u odnosu na taj meč, pa je Srbija počela meč sa jednim špicem.

Takođe, u tim je ubačen Babić umesto Pavlovića i Milenković umesto Gudelja u odbrani. Gudelj je prebačen u vezni red umesto Maksimovića, u srednjem redu Živkovića je ubacio umesto Radonjića, Mladenovića umesto Kostića, dok je vezni red pojačao Ilićem umesto napadača Vlahovića.

Na kraju, ispostavilo se da su te silne rokade bile dobre, ali za jednog rivala nivoa nejake Litvanije...

Tadić 100 puta u najdražem dresu

Kapiten fudbalske reprezentacije Srbije Dušan Tadić u Kaunasu protiv Litvanije 100. obukao je dres državnog tima i postao četvrti igrač koji je ušao u "klub 100".

Na toj listi ispred njega samo su Savo Milošević (102), Dejan Stanković (103) i rekorder Branislav Ivanović (105).

Tadić je debitovao u decembru 2008. godine, u Antaliji protiv Poljske (0:1), a do sada je postigao 21 gol.

Tok meča, Litvanija - Srbija 1:3 (1:3)
Drugo poluvreme, Litvanija - Srbija 0:0

90+4. minut - Kraj meča, zaslužena pobeda Srbije.

90. minut - Meč je produžen za 4 minuta.

88. minut - Pokušao je SMS iz slobodnog udarca, šutirao je preko gola. Nakon toga je zamenjen u igri je Račić

84. minut - Umesto odličnog Mladenovića u igri je Radonjić. Kapitena Tadića menja mladi Samardžić

81. minut - Pokušao je iz voleja SMS, lopta odlazi preko prečke

77. minut - Obostrano otvoren meč u ovim momentima, Litvanci nemaju šta da izgube krenuli su napred.

71. minut - Dvostruka izmena u Srbiji, umesto Živkovića u igri je Stefan Mitrović, dok je Vlahović zamenio Aleksandra Mitrovića.

66. minut - Fantastična akcija Srbije. SMS je sjajno uposlio Ilića koji iz prve šutira zamalo pored gola

60. minut - Litvanci polušavaju iz kontri

54. minut - Pokušao je glavom nakon kornera Tadića, Sergej Milinković Savić, preko gola

48. minut - Sjajan šut Gudelja i još bolja intervencija Gertmonasa

46. minut - Počelo je drugo poluvreme

Prvo poluvreme, Litvanija - Srbija 1:3

Kraj prvog poluvremena

45. minut - 1:3, GOL! Jedna od, izgleda, najšupljih odbrana u kvalifikacijama za EURO 2024 ponovo je kapitulirala, domaći smanjuju veliko vođstvo Orlova.

43. minut - 0:3, GOL! Mitrović postiže het-trik!

32. minut - 0:2, GOL! Mitrović postiže svoj drugi gol u Kaunasu! Identična akcija kao kod prvog gola.Ponovo je sa leve strane centrirao Mladenović, a Mitrović glavom zakucao loptu u mrežu.

27. minut - Gertmonas u poslednji čas reaguje ispred Mitrovića i sprečava siguran pogodak

21. minut - 0:1, GOL! Mitrović dovodi Srbiju u vođstvo! Sjajna akcija Orlova, centaršut Mladenovića sa leve strane, a Mitrović glavom matira nemoćnog Gertmonasa.

16. minut - Kakva prilika za Srbiju! Posle centaršuta Tadića, lopta je došla do Mladenovića, koji je zavrnuo loptu, Veljković sa 5 metara neometan šutirao glavom pored gola.

11. minut - Srbija za sada nema rešenja za organizovani blok Litvanaca

7. minut - Blaga inicijativa Srbije bez pravih šansi

4. minut - Rastrzan početak meča, mnogo grešaka na obe strane

1. minut - Počela je utakmica.

Startnih 11 za večerašnji duel

LITVANIJA: Gertmonas, Lasickas, Lekiatas, Girdvainis, Beneta, Verbickas, Gineitis, Slivka, Golubickas, Černih, Paulauskas. SRBIJA: V. Milinković Savić, Milenković, Veljković, Babić, Živković, Gudelj, Ilić, Mladenović, Tadić, S. Milinković Savić, A. Mitrović.

Situacija u taboru Orlova je pod kontrolom, bar kako je izgledalo po izjavi selektora pre meča, što bi trebalo da utiče i na ishod kakvom se svi nadamo.

- Atmosfera u našem timu je odlična. Napravili smo analizu posle meča sa Mađarskom, imali smo dobar i konstruktivan sastanak, shvatili gde smo grešili. Što se, dakle, tiče atmosfera ona je na nivou koji je potreban i neophodan za ono što nas očekuje. Da li je utakmica u Kaunasu za nas biti ili ne biti? Spremamo se da utakmicu rešimo u našu korist, uz sav respekt prema Litvaniji. Moramo da pokažemo reakciju i budemo na visini zadatka - rekao je selektor Stojković najavljujući večerašnji duel.

Sličnu najavu, još smeliju, imao je naš centarfor Aleksandar Mitrović.

- Što se tiče Litvanije igrali smo nekoliko puta, dobro se poznajemo, u današnjem fudbalu nema mnogo tajni. Jedni o drugima sve znamo. A što se tiče golova i konačnog epiloga, napadamo svi kao tim, branimo se kao tim, važno je da se nađe balans i sve da radimo kao tim. Možda u tim nekim detaljima nije sve tako bilo protiv Mađara, ali radili smo analizu, videli sve što je trebalo, sagledali i dobre i loše strane. Sad je nova utakmica i došli smo ovde da osvojimo tri boda - istakao je pre duela protiv Litvanaca Aleksandar Mitrović.