U mnogim zemljama gde naši građani najčešće letuju lekovi su dosta skuplji ili ih nije moguće kupiti bez lekarskog izveštaja, čak ni ako je u pitanju običan probiotik ili lek za alergiju.
Zbog toga lekari savetuju da na odmor ponesemo putnu apoteku, što mnogi u žurbi i pakovanju zaborave .
pročitajte još
Majka kaže i da se dete razočaralo i namučilo tokom puta nadajući se da će ujutru da ugleda more i uživa sa bakom
09.07.2023
Srbija
"Dodao bih da se obavezno udari kruška i pojede kukuruz na šetalištu", glasio je jedan komentar
04.07.2023
(Ne)potrebno znanje
Doktorka Radmila Šehić, specijalista opšte medicine, kaže da osobe koje imaju hronična oboljenja svakako nose svoje lekove na putovanje, ali da bi i oni koji nemaju zdravstvenih problema trebalo da ponesu neke najosnovnije medikamente.
- Savetujem da se ponese neki blagi analgetik, kao i neke kreme koje se lokalno koriste kod uboda insekata, preporučuje se i probiotik. Antibiotike ne treba nositi, niti bilo kakve preparate jačeg dejstva, to ne bi trebalo uzimati na svoju ruku, već samo uz preporuku lekara. Oni koji imaju alergiju na sunce treba da ponesu lekove koje zbog toga koriste - navodi dr Šehić za Kurir i podseća da bi te osobe trebalo da počnu sa upotrebom antihistaminika dve nedelje pred odlazak na more.
Putna apoteka za odrasle: |
* analgetik |
* probiotik |
* kreme kod ujeda insekata |
* lek za alergiju |
Za putnu apoteku za mališane nešto je duži spisak, a pedijatar dr Saša Milićević savetuje da roditelji ponesu lekove, jer se u inostranstvu čak ni lek za alergiju ne može kupiti bez lekarskog recepta.
- Za decu svakako u putnoj apoteci treba da se nađe lek protiv povišene temperature, to je jako važno. Treba poneti kapi za nos ili sprej koji u sastavu ima morsku vodu. Treba spakovati i lek protiv alergije, važno je poneti i probiotik, ali i nekoliko kesica sredstva za rehidraciju ako dete dobije dijareju ili povraća - navodi dr Milićević.
Putna apoteka za decu: |
* lek za spuštanje temperature |
* kapi ili sprej za nos |
* probiotik |
* sredstva za rehidraciju |
* antibiotska mast |
* antibiotik |
Dodaje da treba poneti i antibiotsku mast u slučaju infekcije na koži ili oka.
- Nije loše da se ponese i antibiotik širokog spektra, ali nikako ga ne treba davati detetu bez preporuke lekara. Obavezno je poneti i zaštitnu kremu za sunčanje - navodi on.
pročitajte još
Bilo bi poželjno ne zavisiti samo od jedne onlajn platforme za bukiranje
04.07.2023
Čuvarkuća
Godišnji odmor nije svakog dana, dovoljno je nerviranja tokom godine, ne treba vam dodatni stres
02.07.2023
Srbija
Sagovornik savetuje da građani sa sobom ponesu putnu apoteku, s obzirom na to da nisu svuda isti lekovi kao naši.
- U Egiptu i Tunisu su lekovi malo drugačiji, nego što je to slučaj u Turskoj, Grčkoj i Crnoj Gori. Daj bože da ne treba, ali bolje je da čovek ima kod sebe lekove. Tamo su lekovi skuplji nego u Srbiji, a većina njih ne može da se kupi u apoteci bez izveštaja lekara. U nekim apotekama traže čak izveštaj i za probiotik i lek za alergiju - napominje dr Miličević.
Ostavite komentar