Vesti > Svet

Žena, majka, hrišćanka, UMERENI NEOFAŠISTA: Ko je Đorđa Meloni, žena koja dovodi DESNICU NA VLAST u Italiji?

Kao tinejdžerka bila je aktivistkinja pokreta MSI, koji su osnovali pristaše fašističkog diktatora Benita Musolinija

Autor: K1info/index.hr

26/09/2022 > 12:32 >> 12:33

podeli vest:

Žena, majka, hrišćanka, UMERENI NEOFAŠISTA: Ko je Đorđa Meloni, žena koja dovodi DESNICU NA VLAST u Italiji?
Foto: Tanjug/AP


Od tinejdžerske aktivistkinje koja je hvalila Musolinija do favoritkinje za prvu italijansku premijerku, Đorđa Meloni je imala zanimljiv razvojni put, dovevši svoju krajnje desnu stranku nadomak vlasti.

Odlučna i borbena dok kritikuje Evropsku uniju, masovnu imigraciju i "LGBT lobije", ta 45-godišnjakinja je osvojila razočarane birače i izgradila snažan lični brend.

- Ja sam Đorđa, ja sam žena, ja sam majka, ja sam Italijanka, ja sam hrišćanka - rekla je na skupu u Rimu 2019., što je postalo viralno nakon što je remiksovano u pesmu.

Braća Italije proistekla su iz italijanskog postfašističkog pokreta, ali Meloni nastoji da se distancira od takve prošlosti iako ne želi skroz da je se odrekne.

Zagovara tradicionalne katoličke porodične vrednosti, ali kaže da će sačuvati italijanski zakon o pobačaju koji dopušta prekide trudnoće, ali omogućuje doktorima da odbiju da ih rade. Kaže da želi ženama koje misle da im je pobačaj jedina opcija da da pravo na izbor.

Rođena u Rimu 15. jaunuara 1977, Meloni je odrasla u radničkoj četvrti Garbatelli s majkom pošto ih je otac ostavio. Već se dugo bavi politikom. S 31 godinom bila je najmlađa ministarka u posleratnoj italijanskoj istoriji i bila je među osnivačima Braće Italije 2012. godine.

Na izborima 2018. njena stranka osvojila je četiri odsto glasova, a sada u anketama dobija više od 24 odsto.

Foto: Tanjug/AP

 

Meloni ide u prilog to što je njena stranka bila jedina opoziciona stranka zadnjih 18 meseci jer su sve ostale odlučile da uđu u vladu nacionalnog jedinstva dosadašnjeg premijera Maria Dragija.

Lutz Klinkhammer, stručnjak za Italiju na Nemačkom istorijskom institutu u Rimu, ne bi Meloni opisao kao postfašistkinju.

- Njene pristaše verovatno imaju drugačije stavove od nje. Ona je odbacila etiketu fašizma. Ja ne smatram prikladnim da ona tako okarakteriše. Ali ona je unutrašnjopolitički na vrlo konzervativnom kursu i pokušaće da zaustaviti imigraciju. Ona je konzervativna političarka s postfašističkom prošlošću - kaže ona.

Istovremeno želi da razuveri one koji postavljaju pitanja o njenom manjku iskustva, postavivši plakate sa sloganom "Spremna" širom zemlje.

Tokom predizborne kampanje ona je ismejavala strah vurope od vlade predvođene ekstremnim desničarima. U Briselu se, kako je rekla, samo plaše da ne izgube povlastice i vlast. Šefica Braće podržava Poljsku i Mađarsku u sporu oko vladavine prava s Evropskom komisijom i Evropskim sudom pravde. Mađarski premijer Viktor Orban, koji je pod pritiskom EU zbog korupcije u Mađarskoj, mogao bi se radovati novom savezniku u Evropskom veću.

Naglašava fiskalnu razboritost s obzirom na ogromni italijanski dug, uprkos tome što njena koalicija poziva na smanjenje poreza i veća socijalna davanja. Njeno stanovište o Evropi s godinama je postalo umerenije i više ne želi da Italija napusti evrozonu i snažno podržava evropske sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini.

Foto: Tanjug/AP

 

Ali govori da Rim mora više da se zauzima za svoje nacionalne interese i podržava mađarskog premijera Viktora Orbana u njegovim bitkama s Briselom.

Neofašistička prošlost

Meloni je kao tinejdžerka bila aktivistkinja za omladinu italijanskog socijalnog pokreta (MSI), koji su osnovali pristaše fašističkog diktatora Benita Musolinija nakon Drugog svetskog rata. Sa 19 godina, vodeći kampanju za krajnje desni Nacionalni savez, izjavila je za francusku televiziju da je "Musolini bio dobar političar jer sve što je radio, radio je za Italiju".

Pošto je izabrana za zastupnicu Nacionalnog saveza 2006., promenila je retoriku, izjavivši da je diktator činio "pogreške", kao što su bili rasni zakoni, njegova autoritarnost i ulazak u Drugi svetski rat na strani nacističke Njemačke Adolfa Hitlera.

Njena stranka preuzela je ime iz prvog stiha talijanske himne, a njezin logo uključuje plamen koji je koristio i MSI, u bojama talijanske zastave. Odbila je pozive da promeni logo, insistirajući da plamen "nema nikakve veze s fašizmom".

- Utalijanska desnica prepustila je fašizam istoriji, ima već više decenija - rekla je u videoobraćanju stranim dopisnicima prošlog meseca. Insistira da u njenoj stranci "nema prostora za nostalgiju".

Meloni ima ćerku, rođenu 2006, s partnerom Andreom Đambrunom, televizijskim novinarom.

 

 


 

 

Ostavite komentar