Vesti > Svet

BIO JE ČISTAČ I IZBACIVAČ, A STIGAO JE DO VRHA KATOLIČKE CRKVE! Evo kako je Horhe Mario Bergoljo postao Papa Franja

Izvor: K1info

21/04/2025 > 10:15

podeli vest:

BIO JE ČISTAČ I IZBACIVAČ, A STIGAO JE DO VRHA KATOLIČKE CRKVE! Evo kako je Horhe Mario Bergoljo postao Papa Franja
Foto: Shutterstock


Vatikan je u video-saopštenju objavio da je papa Franja preminuo u 88. godini života, javlja Rojters

Papino svetovno ime bilo je Horhe Mario Bergoljo. Rođen je 17. decembra 1936. godine u Buenos Ajresu, prestonici Argentine.

Horhe Mario Bergoljo je bio sin italijanskih imigranata u Argentinu.

Pre nego što je izabran za papu bio je kardinal, kao i nadbiskup Buenos Ajresa, a za njega se uobičajeno isticalo da je prvi papa koji dolazi iz vanevropske zemlje još od 8. veka, prvi iz Amerike, južne hemisfere, kao i prvi papa pripadnik reda Ignacija Lojole, Isusovac, pripadnik reda Društva isusovog (Societas Jesu).

Mladost

Nakon što je srednjoškolske studije završio kako bi postao hemijski tehničar, kratko je radio u industriji prerade hrane, ali je osetio poziv za crkvu, piše Enciklopedija Britannica.

Kada je imao oko 21 godine, pretrpeo je tešku upalu pluća koja je dovela do uklanjanja dela njegovog desnog pluća. Ušao je u jezuitski novicijat 1958. godine, a potom se posvetio akademskom usavršavanju, studirajući humanističke nauke u Santjagu, Čile, i stekao licencijat (ekvivalent magistarskoj diplomi) iz filozofije u provinciji Buenos Aires.

Nakon diplomiranja predavao je književnost i psihologiju u srednjoj školi, dok je istovremeno upisivao studije teologije. Za sveštenika je zaređen 1969. godine, a svoje konačne zakletve u jezuitima položio je 1973. godine, nakon čega je bio superior (poglavar) jezuitske provincije Argentine (1973–79).

U mladosti, Bergoljo je radio kao izbacivač i čistač, dok je stanovao u malom stanu u predgrađu Buenos Ajresa, gde je provodio vikende u samoći. Nakon što je stekao diplomu u oblasti hemije, posle čega je radio u jednoj laboratoriji, i to sa čuvenom paragvajskom biohemičarkom i političkom aktivistkinjom Ester Baljestrino.

Od mladosti je bio veliki ljubitelj tanga, opere i fudbala, kao i navijač i, odnedavno, počasni član argentinskog kluba San Lorenso de Almagro.

Kada je imao 21 godinu, oboleo je od pneumonije i otkrivene su mu tri ciste, zbog čega je Bergolju uklonjen deo pluća.

Kako se zamonašio papa Franja?

Svoj pravi poziv Bergoljo je pronašao je sasvim slučajno. Na putu ka obeležavanju jednog praznika, prošao je pored crkve i odlučio da se ispovedi, kada ga je jedan sveštenik nadahnuo da pristupi Crkvi.

Studirao je u Nadbiskupijskoj bogosloviji bezgrešnog začeća, a priznao je da se kao mlad bogoslov zaljubio u jednu devojku, zbog čega je sumnjao hoće li nastaviti svoj put.

Shutterstock

Kao jezuitski iskušenik je studirao humanističke nauke u Santjagu, u Čileu, a zvanično postao jezuita 1960. godine, kada je dao zavete siromaštva, čednosti i poslušnosti. Iste godine je stekao diplomu iz filozofije u Buenos Ajresu, a predavao je književnost i psihologiju u Santa Feu i Buenos Ajresu.

Optužbe i odnos s vlastima 

Bergoljo je svojevremeno u javnosti optuživan za umešanost u otmicu dvojice sveštenika koje je on raščinio neposredno pre njihovog nestanka.

Ispostavilo se da su krivci za otmicu bili pripadnici argentinske mornarice u danima diktature maja 1976. godine, a pojedini sveštenici su tvrdili da je Bergoljo sarađivao sa huntom, kao i da su pod misterioznim okolnostima nestali neki protivnici argentinskih generala iz svešteničkih redova.

Kako se pričalo, Bergoljo je o svemu bio obavešten.

On nije pričao o svojoj društvenoj ulozi u danima vlasti Izabele Peron sve do 2010, kada je u jednom intervjuu rekao da je krio i štitio nekoliko žrtava progona, ali nije rekao koliko.

Često je imao vrlo loše odnose s vlastima, koje je kritikovao u javnosti.

Uspon

Tokom devedesetih počinje veliki uspon u Rimokatoličkoj crkvi za Bergolja.

Najpre ga je papa Jovan Pavle II imenovao 20. maja 1992. godine za pomoćnog biskupa u Buenos Ajresu i titularnog biskupa Auke, posle čega je 1997. proglašen i koadjutorom, a zatim je nasledio kardinala Kvaraćina posle njegove smrti 28. februara kao nadbiskup Buenos Ajresa.

Paralelno s tim je bio biskup za vernike istočnog obreda koji žive u Argentini, a 2005. godine je izabran za predsedavajućeg argentinske biskupske konferencije. Tada je posebnu pažnju privukao njegov moto – "Bedan, ali izabran".

Skroman i jednostavan život 

Tokom svog života papa Franja bio je poznat po svojoj skromnosti i jednostavnom životu, što je jedan od razloga zašto je došao na čelo Katoličke crkve. On je pre nego što je postao poglavar katolika odbijao skupocene automobile i vozače, već putovao javnim prevozom, a rekao je "ne" i životu u luksuznoj biskupskoj rezidenciji.

Kako se pisalo, sam je pravio svoje obroke, hrani se skromno i uglavnom večera samo voće i pije čaj.

Nakon što je papa Benedikt XVI napravio presedan ostavkom 28. februara 2013, počela je konklava na kojoj je 115 kardinala glasalo i izabralo Horhea Marija Bergolja za novog papu, drugog dana konklave, u petom krugu glasanja.

Tanjug/AP

S obzirom na njegove godine i zdravstveno stanje, on nije smatran favoritom, pa je ova vest iznenadila mnoge članove Crkve. U svakom slučaju, s dve trećine glasova, svet je dobio novog papu.

Prvu noć koju je kao papa Franja, što je ime koje je uzeo u čast svecu Franji Asiškom, proveo u Vatikanu prespavao je u apartmanu Doma svete Marte. U pitanju je, kao i sve u njegovom životu, skroman apartman s dve sobe, pa u jednoj od njih on radi i prima goste.

Kako je biografkinja Frančeska Ambrogeti napisala, papa Franja je stidljiv čovek izbalansirane snage i neko ko je vrlo zabrinut zbog socijalnih nejednakosti među ljudima, posebno u njegovoj rodnoj Argentini i drugim delovima Latinske Amerike.

Moderan papa

Kao papa je više puta izneo stavove koji su izazvali podeljene reakcije.

Tako je podržao istopolna građanaska partnerstva, naglasivši da "homoseksualci imaju pravo da budu u porodici" i da "nije zločin biti gej", a više puta je pozivao na mir u Gazi, da se utvrdi da li u ovom delu sveta izraelske snage sprovode genocid.

Iako je protivnik kontracepcije, 2015. godine je izjavio da katolici "ne treba da se pare kao zečevi", već da imaju "odgovoran pristup roditeljstvu", u Kanadi se 2022. izvinio američkim urođenicima zbog "zla koje su im hrišćani naneli"...

BONUS VIDEO

Ostavite komentar