Vesti > Svet

OTKRIVENO ŠTA ĆE SE DESITI SA RIMOKATOLIČKOM CRKVOM NAKON SMRTI PAPE: Sledi period "sede vacante" - evo šta to znači!

Izvor: K1info/Tanjug

21/04/2025 > 12:04

podeli vest:

OTKRIVENO ŠTA ĆE SE DESITI SA RIMOKATOLIČKOM CRKVOM NAKON SMRTI PAPE: Sledi period "sede vacante" - evo šta to znači!
Foto: Tanjug/AP


Nakon smrti pape Franje, Rimokatolička crkva ulazi u razdoblje sedisvakancije, koje označava period u kojem je papinska stolica prazna.

Taj termin potiče od latinskog izraza "sede vacante", odnosno "prazna stolica" i odnosi se na vreme u kojem Crkvom upravlja Kardinalski zbor, dok se ne izabere novi papa.

Tokom sedisvakancije, papinska ovlašćenja nisu prenesena ni na koga, a kardinali imaju vrlo ograničene administrativne odgovornosti koje su regulisane apostolskom konstitucijom "Universi Dominici Gregis" pape Jovana Pavla II.

Tokom tog prelaznog perioda prestaje mandat većini vatikanskih zvaničnika, osim za tri ključne pozicije. Kardinal kamerlengo, što je trenutno irski kardinal Kevin Farel, rimski vikar - italijanski kardinal Baldasare Reina i Veliki penitencijar - italijanski kardinal Anđelo De Donatis, nastavljaju sa svojim funkcijama, a Kardinalski zbor preuzima upravljanje Crkvom, obezbeđujući svakodnevne administrativne poslove i pripreme za konklavu.

Izbor novog pape, poznat kao konklava, započinje nakon što je papska stolica prazna, bilo zbog smrti ili, kao u slučaju Benedikta XVI, ostavke. Procesom izbora upravlja se u strogoj tajnosti, a kardinali koji imaju pravo glasa okupljaju se u Sikstinskoj kapeli, gde glasaju za svog kandidata.

Izbor traje sve dok neki od njih ne dobije potrebnu većinu, što može da potraje danima, a ponekad i duže. Čim novi papa bude izabran, iz dimnjaka Sikstinske kapele izlazi beli dim, što označava završetak izbora.

Novi papa se potom pojavljuje na balkonu Bazilike svetog Petra, gde se objavljuje njegovo ime, a on preuzima upravljanje Crkvom, navodi HRT. Papa Franja, koji je preminuo u 88. godini života, bio je pionir u mnogim stvarima, uključujući i smanjenje obima svečanosti njegove sahrane.

Za razliku od svojih prethodnika, koji su bili sahranjeni u tri različita sanduka - od čempresa, olova i hrasta, papa Franja je odlučio da bude sahranjen u drvenom kovčegu obloženom cinkom.

Takođe je ukinuo tradiciju izlaganja njegovog tela na katafalku u Bazilici svetog Petra i odlučio je da bude sahranjen u Bazilici Svete Marije Velike, izvan Vatikana, što je prvi put u više od 100 godina.

Vatikan je u video-saopštenju prethodno danas objavio da je papa Franja preminuo u 89. godini života. Papa Franja je bio prvi latinoamerički poglavar Rimokatoličke crkve.

Patio je od različitih bolesti tokom svog 12-godišnjeg papinstva. Hospitalizovan je 14. februara u rimskoj bolnici Đemeli sa teškom respiratornom infekcijom.

Prvobitno je lečen od bronhitisa, a zatim mu je dijagnostikovana dvostrana upala pluća. Vatikan je 21. marta izvestio da papa polako vraća snagu, ali da će morati da obnovi govorne sposobnosti nakon terapije kiseonikom.

Papa je 23. marta otpušten iz bolnice, nakon čega se oporavljao u papskoj rezidenciji Kaza Santa Marti. Ove godine papa nije prisustvovao uskršnjim službama u Vatikanu, a službe je predvodilo nekoliko kardinala.

Pogledajte kako se svet oprašta od pape Franje.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar