Lifestyle > Zdravlje

Ovo STVARNO može da bude GADNO: Hara STOMAČNI VIRUS, nikako ne koristite ANTIBIOTIKE

Letnji period je inače period kada su stomačni virusi češći, jer je vreme toplije, mnogo je češće kvarenje namirnica

Izvor: K1/citymagazine

16/07/2023 > 07:50

podeli vest:

Ovo STVARNO može da bude GADNO: Hara STOMAČNI VIRUS, nikako ne koristite ANTIBIOTIKE
Foto: Pixabay.com


Glavni neprijatelj dobrog letovanja zasigurno je stomačni virus.

Mučni simptomi mogu trajati i do nekoliko dana, a pitanja uzroka, lekova i preventive objasnila je na Prvoj televiziji doktorka Milena Turubatović, lekar opšte prakse.

- Letnji period je inače period kada su stomačni virusi češći, jer je vreme toplije, mnogo je češće kvarenje namirnica. Moramo da povedemo računa o higijeni, u smislu češćeg pranja ruku i držanja namirnica u hladnom prostoru, da bismo sprečili stomačne viruse. Pokvarena namirnica nije uvek uzrok, izazivači stomačnog virusa mogu da budu virusi i bakterije. Vrlo su zarazni, lako se prenose, a najčešće se prenose prljavim rukama, neopranim voćem ili nedovoljno termički obrađenom hranom - rekla je dr Turubatović.

Simptomi

Prema njenim rečima najčešće se javljaju grčevi u stomaku, težina, blag bol, a onda povraćanje i dijareja.

- Može da se javi i jedno i drugo istovremeno, ali ne treba da bude zabrinjavajuće jer je to uobičajeno. Obično traje kratko, dan ili dva. Mi moramo da se potrudimo da se dovoljno hidriramo, da uzimamo dosta vode i nezaslađenih čajeva. Nemojte uzimati sokove u tom periodu. Ako imamo više od 10 dijareja, ako su simptomi duži od 5 dana, ili ako se pojavi krv u stolici, odmah treba da se javite lekaru - objasnila je doktorka.

Ishrana

Ona je rekla da u tom periodu treba jesti, ali nikako se ne sme unositi masna, pržena hrana, slatkiši, mleko i mlečni proizvodi.

- Sve ostalo možemo da uzimamo u manjim količinama i da to budu česti obroci, obično supa, pirinač, malo barenog mesa. Voće ne bi trebalo da se jede, možda malo banane ili pečene jabuke - navodi dr Turubatović.

Foto: Freepik.com

 

Doktorka takođe navodi da antibiotike ne treba uzimati.

- Obično ne treba piti lekove jer su to kratkotrajne tegobe. Probiotik možemo uvek da uzmemo, a za sve ostalo treba da se savetujete sa lekarom. Antibiotici ne smeju da se uzimaju, zato što neke uzročnike koji izazivaju tegobe, samo zadržavamo u organizmu uzimajući antibiotik. To nemojte uzimati na svoju ruku. Mirovanje i hidratacija je osnovno - rekla je doktorka.

Infuzija

Ona je upozorila i da sada želimo da živimo u dobu u kom odmah dobijemo instant rešenje, ali da smatra da je to pogrešno.

- Infuzije ne treba uzimati. One su zastupljene kod onih koji su slabi, hronični, sa slabim imunitetom i u slučaju stomačnih problema, daje se u slučaju dehidratacije, a ne u svakom slučaju. Ako imate jako suva usta, jaku glavobolju, slabost, grčeve mišića, onda ste za infuziju. Samo jedan tanjir supe je kao infuzija - rekla je doktorka.

Foto: Unsplash.com

 

Ona je objasnila i zašto nije dobro primati infuzije, kao i zašto se ne preporučuju lekovi protiv povraćanja.

- Kao lekar nisam za to jer primate buster dozu, a zdravi ste i nemate hroničnu bolest. Nekada može da se našteti, jer opterećujete organizam tečnošću. Količinu vitamina koju primate kroz infuziju možete da unesete kroz hranu, što je mnogo bolje. Infuziju uvek treba da preporuči lekar. Takođe, lek protiv povraćanja ne treba uzimati zbog zadržavanja izazivača i uzročnika u organizmu. Sebi produžavate i pogoršavate stanje, jer će virus samo duže biti u vama.

Ostavite komentar