Prenoseći saznanja dela tržišnih analitičara da je unutar zajednice najvećih proizvođača nafte OPEK-a nastao spor oko smanjenja proizvodnje u idućoj godini, portal američke televizije CNBC iznosi procenu da bi barel sirove nafte u 2025. mogao pasti ispod 40 dolara.
Iduće bi godine moglo doći do pada cena nafte od 40 odsto u odnosu na rezultate trgovanja barelom sirove nafte ovih dana, dodaje se. Na berzi u Njujorku ove srede cena je bila između 67 i 72 dolara, u zavisnosti od vrste nafte.
Sredinom oktobra cena je na berzi bila 75 dolara.
- Spuštanje cene moglo bi ići (u narednoj godini) na 30 ili 40 dolara po barelu ako se OPEK povuče i ne postigne nikakav pravi sporazum o obuzdavanju proizvodnje - smatra poznavalac kretanja na berzi i analitičar Tom Kloza.
Jedan drugi stručnjak polazi od ocene da rast potražnje za naftom sledeće godine verovatno neće biti puno veći od milion barela dnevno. Pomenuti portal podseća da je OPEK u septembru ove godine odložio odluku o smanjivanju proizvodnje kako bi se zaustavio pad cena nafte.
pročitajte još
Očekujemo velike probleme sa snabdevanjem električnom energijom u celoj Evropi, kazao je, između ostalog, predsednik Vučić
pre 9 sati
Biznis
U drugoj fazi projekta će ruski turisti moći da podižu gotovinu sa ruskih bankarskih kartica u Iranu
13.11.2024
Banke
- Smanjenje od 2,2 miliona barela dnevno koje je sprovedeno tokom drugog i trećeg tromesečja, trebalo je da istekne krajem septembra. Početkom ovog meseca naftni je kartel ponovo odlučio da odloži planirano povećanje proizvodnje nafte za još mesec dana do kraja decembra - dodaje CNBC.
Portal napominje da je na cene nafte uticao spori oporavak potražnje iz Kine, druge najveće svetske privrede i vodećeg uvoznika sirove nafte nakon pandemije i ukazuje na deo mesečnog izveštaja OPEK-a objavljenog u utorak u kojem je snižena prognoza rasta globalne potražnje za naftom za 2025. s 1,6 miliona barela dnevno na 1,5 miliona barela dnevno.
- Cene nafte su pod pritiskom i zbog dobro snabdevenog tržišta budući da ključni proizvođači nafte izvan OPEK saveza poput SAD-a, Kanade i Brazila takođe planiraju da povećaju ponudu - upozorio je Hening Glojstejn (Henning Gloystein).
Inače, analitičari Sitibanka očekuju da će prosečna cena "brenta" iduće godine iznositi 60 dolara po barelu.
Kao i gotovo svaka analiza ovih dana u svetskim medijima, tako je i CNBC-ova o cenama nafte u idućoj godini uključila i ‘faktor Tramp‘.
Ako zaista dođe do trgovinskog rata, komentariše Tom Kloza, a mnogi ekonomisti misle da je trgovinski rat moguć, a posebno protiv Kine, mogli bismo videti puno, puno niže cene (nafte).
- Tramp je takođe reklamirao politiku ‘buši, dušo, buši‘ (drill, baby, drill op. a) za američke proizvođače, obećavajući da će prepoloviti cene energije. Da bi se to dogodilo s maloprodajnim cenama benzina, nafta bi trebala pasti na ispod 40 dolara po barelu - upozorio je Mat Smit (Matt Smith), Kplerov vodeći naftni analitičar.
- Trenutno su maloprodajne cene benzina na ‘slatkoj tački‘ od tri dolara po galonu, gde potrošači ne osećaju pritisak, a cene sirovina još uvek su dovoljno visoke za proizvođače - dodao je Smit.
Početkom ove sedmice CNBC je upozorio na ‘lagani‘ berzanski pad cena sirove nafte usled najava povećanja proizvodnje u SAD-u i pobede Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima.
OPEK izveštaj
Naftni kartel očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 1,82 miliona barela dnevno, što predstavlja pad u odnosu na oktobarsku procenu rasta potražnje za 1,93 miliona barela dnevno.
Revidirani rast svetske potražnje je pre svega posledica slabije tražnje za energentima u Kini, ali i u Indiji i na drugim tržištima Azije i Afrike.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar