Ekonomija > Biznis

MASKOVO BOGATSTVO SAMO RASTE, A DA LI ZNATE DA OVO UVEK PITA U INTERVJUU ZA POSAO: Odmah otkrije da je neko lažov

Kontroverzni inovator neverovatnog uma otkrio je svoj jedinstveni pristup za uočavanje vrhunskih talenata

Izvor: K1info

Autor: Vanja Sinadinović

23/11/2024 > 12:57

podeli vest:

MASKOVO BOGATSTVO SAMO RASTE, A DA LI ZNATE DA OVO UVEK PITA U INTERVJUU ZA POSAO: Odmah otkrije da je neko lažov
Foto: Shutterstock


Milijarder Ilon Mask oborio je sopstveni rekord u bogatstvima, a da li ste znali da ovaj milijarder ima poseban set pitanja kada nekog intervjuiše za posao, a jednom posebnom tehnikom otkriva da li neko laže.

Ilon Mask, kontroverzni inovator neverovatnog uma, tvorac kompanija Tesla i SpaceX redovno je u top tri najbogatijih ljudi na svetu, a otkrio je svoj jedinstveni pristup za uočavanje vrhunskih talenata. Tokom samita Svetske vlade 2017. Mask je rekao da je njegovo pitanje kad nekog intervjuiše za posao iznenađujuće jednostavno.

Foto: Tanjug/AP

 

„Zaista samo pitam – koji su teži problemi sa kojima ste se nosili i kako ste ih rešili, kao i – kako ste donosili odluke u ključnim prelomnim trenucima.“

Mask je objasnio da je to specifično pitanje često dovoljno da on uz pomoć instinkta sazna koliko je kandidat sposoban. On je dodao da tako ujedno može da otkrije da li neko govori istinu ili ne.

„Zaista tražim dokaz izuzetne sposobnosti — da li su imali veće izazove i da li su ih uspešno prevazišli“, primetio je Mask.

Naglasio je da se pojedinci koji na razgovoru za posao izmišljaju ta rešenja često muče sa detaljima kada traži da mu objasne sve.

EconomicTimes piše da se Mask generalno fokusira na dva glavna pitanja tokom intervjua:

  • Možete li mi detaljno objasniti ključne odluke koje ste doneli da biste dostigli svoju trenutnu poziciju?
  • Možete li opisati neke od najtežih problema na koje ste naišli na svom putu i kako ste ih rešavali?

Ovaj metod je usklađen sa tehnikom Asimetričnog upravljanja informacijama (AIM), koja koristi detaljne odgovore da bi otkrila nedoslednosti. Istraživanja iz časopisa Journal of Applied Research in Memory and Cognition pokazuju da lažovi obično prećute detalje da se kroz njih ne bi odali, tj. da se ne bi kroz greške u tim detaljima videlo da su kontradiktorni. Stoga je veća verovatnoća da će detaljniji i konkretniji odgovori biti istiniti.

Na kraju, mnogi se slažu da ovo Maskovo pitanje nije revolucionarno otkriće i da ga mnogi poslodavci već koriste, ali istina je i da mnogi na njega zaborave ili pak nemaju tu moć da u odgovorima kandidata primete da on jednostavno – laže.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar