MIHAJLO RABRENOVIĆ O NIS I GASNOM ARANŽMANU "Odnosi sa Rusijom važni iz više aspekata..."
podeli vest:

Stručnjak za menadžment javnog sektora Mihajlo Rabrenović izjavio je danas da Srbija, kao i svaka druga zemlja, mora da gleda svoje interese, te da je putovanje predsednika Aleksandra Vučića u Moskvu značajno iz više aspekata, od kojih su dva važna pitanja - gasni aranžman i američke sankcije NIS-u.
Rabrenović navodi za Tanjug da je potrebno rešavati gasni aranžman i dodaje da je to jedan od aktuelnih izazova u kojima je nužan dijalog Srbije sa Ruskom Federacijom.
Kako kaže, Srbiji je od izuzetne važnosti gas u nastupajućem periodu i, navodeći da postoji trud da se vrši diverzifikacija, naglašava da se decenijama ranije nije ulagalo.
"Sada je u ovom novijem periodu mnogo urađeno i na novom gasnom spremištu, i tamo u Smederevu ćemo imati spremište nafte i tako dalje. Ali to su sve skupi procesi koji traju godinama, da ne kažem decenijama. Tako da je vrlo teško razgovarati istovremeno o novom ugovoru za gas s jedne strane i, s druge strane, o položaju NIS-a, imajući u vidu da znamo da je dosta tvrd stav s te ruske strane. Tako da je to test te bratske ruske ljubavi. Kada smo mi davali, davali smo bezgranično i besplatno, a sad kada treba se vrati, kada je nama teško, onda Rusi malo zatežu", kazao je Rabrenović.
Prema njegovim rečima, 2008. godine, kada je NIS simbolično ustupljen, Srbija je došla u situaciju, osim toga što ga je skoro besplatno dala, da bude zavisna od jedne zemlje.
"Mi sada jednostavno, neću da kažem plaćamo cenu, ali jednostavno vučemo posledice iz tog perioda", dodao je.
Rabrenović je podsetio na američke sankcije za više od 200 preduzeća, među kojima je i NIS, a koja su zbog ruskog vlasništva pod sankcijama.
Navodeći da je te sankcije uvela odlazeća administracija Džozefa Bajdena, Rabrenović je ukazao da ih ni administracija Donalda Trampa nije ukinula jer, kako dodaje, žele da carine i sankcije energetici koriste kao jednu vrstu pritiska za pregovore.
"Odloženo je par puta za mesec dana, ali to nije nešto što je potrebno u konačnom rešenju. To je jedna loša poruka stranim investitorima da je naše preduzeće pod tom vrstom pritiska i neizvesnosti i mislim da treba da razgovaramo o tome koje su opcije na raspolaganju, a znamo da je američka strana - nadležni državni organ rekao da mora da se napravi akcioni plan", naveo je.
Ipak, kako navodi, državno rukovodstvo Srbije ne sme nijedna vrata da zatvori, posebno u ovom složenom trenutku kada su svi važni.
"Treba da održavamo odnose, da obeležavamo razne datume, da održavamo komunikaciju, zato što je svet u kome živimo multicentričan, multipolaran, nema više tog 'velikog brata' sa američkim državama koji je apsolutno dominator, ali igra i dalje vrlo značajnu ulogu. Vidimo sada te odnose Amerika - Evropska unija", kazao je.
Rabrenović navodi i da je važno negovati obeležavanje događaja iz prošlosti koji su značajni za sve.
Dodaje da se Rusi neće odreći uticaja koji imaju na Balkanu i ukazuje da kada god je Srbija bliže u dijalogu s Rusima, trpi pritiske sa druge strane, odnosno iz EU, dok kada pokuša da ide evropskim putem, Rusima to baš i ne odgovara.
Prema njegovim rečima, poruke iz Evropske unije da će Srbija prekinuti svoj evropski put ukoliko predsednik Aleksandar Vučić ode u Moskvu 9. maja, još uvek nisu u dovoljnoj meri usaglašene.
"Ima različitih tonova. Evropska unija kao takva još je naš zvaničan put i mi imamo primere gde, evo, i premijer Slovačke Robert Fico ide u Moskvu", zaključio je Rabrenović.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar