Ekonomija > Čuvarkuća

Za Srbiju NEMA ZIME, IMA dovoljno GASA ne samo do proleća, nego i za celu narednu 2023.

Srbija će imati dovoljno gasa do kraja grejne sezone, po prihvatljivim cenama za građane i industriju, istakao je Dušan Bajatović

Izvor: K1info/Tanjug

28/12/2022 > 11:40

podeli vest:

Za Srbiju NEMA ZIME, IMA dovoljno GASA ne samo do proleća, nego i za celu narednu 2023.
Foto: Pixabay.com


Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da će Srbija imati dovoljno gasa do kraja grejne sezone, po prihvatljivim cenama za građane i industriju i da vlada i "Srbijagas" već počinju pripreme za narednu grejnu sezonu.   

- U suštini imam dve dobre vesti, jedna je da nas Bog gleda, pa su temeperature visoke. Do sada je od početka grejne sezone dnevna potrošnja varirala izmedju 10 i 13 miliona metara kubnih. U ovom momentu do 1. januara možemo iz pravca Turskog toka da imamo 11 miliona kubika, od čega najveći deo vrlo povoljno iz one naftne formule koju su dogovorili predsednici Vučić i Putin, jedan deo je po značajno nižoj ceni nego na TTF-u, a od 1. januara ćemo moći da imamo 13 miliona kubnih metara dnevno - rekao je Bajatović za Tanjug. 

 

Dodao je da u skladištu u Mađarskoj imamo trenutno uskladišteno nešto više od 300 miliona metara kubnih, uz mogućnost da upumpavamo do šest miliona metara kubnih dnevno.

 

Koristimo gas iz skladišta u Mađarskoj, ono što je u Banatskom dvoru ne diramo 

- Kad to sve saberete, Srbija je sigurno energetski bezbedna, a pri tome do kraja grejne sezone nećemo potrošiti ni jedan jedini metar kubni iz Bantskog Dvora, gde imamo 286 miliona metara kubnih gasa - rekao je Bajtović. 

Objasnio je da će očekivana dnevna potrošnja u januaru, ako baš bude hladno, biti oko 14 miliona metara kubnih, uz pikove u kojima će se trošiti do 17 miliona kubika. 

- Kako se vidi iz prethodne matematike, Srbija ni jednog trenutka neće biti ugrožena po pitanju gasa, ni po količinama u ukupnom zbiru, ni po vršnoj potrošnji i na kraju sezone ostaće nam pun Banatski Dvor - naglasio je direktor "Srbijagasa". 

Foto: Pixabay.com

 

Dodao je da se od pomenutih količina, tri miliona kubnih metara gasa dnevno troši na proizvodnju električne energije u termoelektranama-toplanama, što omogućava da se smanji uvoz struje. 

Gas skuplji u 2023. ali će i oni sa skromnim primanjima moći da ga plate

Bajatović je podsetio da će od 1. januara gas poskupeti 11 procenata i najavio da će u toku 2023. biti još manjih poskupljenja, ali tako da će i građani sa najnižom platom moći da plate grejanje.

On je istakao da je Vlada Srbije u budžetu planirala 800 miliona evra za nabavku gasa za narednu grejnu sezonu 2023/2024. što će, uz kreditna zaduženja koje će "Srbijagas" uzeti od banaka, biti dovoljno da se nabave neophodne količine gasa za grejanje i industriju u sezoni od koje svi očekuju da će biti krizna na tržištu gasa.

 

 

 


 

 

 

Ostavite komentar