Ekonomija > Čuvarkuća

Sezoncima dnevnica 5.000 DINARA - MALO?! Odoše Srbi na PRIMORJE da peru sudove, neće da BERU MALINE

Naša zemlja ima deficit kada je reč o sezonskim radnicima

Autor: K1info/TV Prva

11/04/2023 > 10:38

podeli vest:

Sezoncima dnevnica 5.000 DINARA - MALO?! Odoše Srbi na PRIMORJE da peru sudove, neće da BERU MALINE
Foto: Freepik.com


Branje voća, zidanje, rad u hotelima, kafićima i prodavnicama na primorju samo su neki od poslova koje mogu da rade sezonski radnici. Sezoncima najviše naruku ide manjak radne snage u susednim, turističkim zemljama, kao što su Crna Gora, Hrvatska ili Grčka.

Sezonci u Srbiji najčešće rade u poljoprivredi, a ako žele na more, tada će verovatno biti konobari. Sa druge strane, ako odu u susednu Mađarsku, posao mogu da nađu najlakše kao moleri, keramičari i zidari.

- Građevinu i ugostiteljstvo takođe posmatramo kao sezonske poslove. Mi imamo deficit što se tiče sezonskih radnika. Nastaće jaz na tržištu, jer će konobari i ugostitelji otići na primorje gde mogu da zarade veliki i čist novac. Generalno, nije njima ni tamo lako, ali znaju zbog čega su otišli i sa čim će se vratiti - rekao je Miloš Turinski sa Infostuda.

Berači se traže širom Srbije, a najveća ponuda poslova je u voćarskim krajevima, kao što je okolina Ivanjice, Arilja, Guče i Kosjerića, gde je veliki broj plantaža malina.

 

Maline, borovnice, breskve, jagode, jabuke i druge voćke za koje je potreban veliki broj berača otvaraju mogućnost zaposlenja, a vlasnici plantaža nude dnevnicu i do 5.000 dinara ove godine.

- Znaju te dnevnice da budu i više, da idu i do 50, 60 evra, u zavisnosti od poslodavca. Jako je bitno ono što poslodavci nude, da li ćete imati smeštaj i prevoz. To su teški fizički poslovi, mladi su najviše zainteresovani za taj posao. Tim poslom stariji ljudi ni ne mogu da se bave, ne mogu da izdrže toliki napor na suncu - rekao je Turinski za Prva TV.

 

 

 

Ostavite komentar