BUDUĆNOST SE VRATILA NA PRVO MESTO: Podgoričani savladali Studentski centar!
Košarkaši Budućnosti ponovo su zauzeli čelo tabele ABA lige.
Sport
Vinogradari imali pune ruke posla kako bi zaštitili rod, zbog grada i suše
podeli vest:
Kakvi će biti ovogodišnji prinosi i kvalitet grožđa u Srbiji znaće se pouzdano kada počne berba, a kako za Tanjug kaže direktor Saveza vinara i vinogradara Srbije Stevan Rajta već sada se može reći da će zbog vremenskih prilika prinosi biti manji.
- Očekujemo da berba počne za 10 do 15 dana i tada ćemo imati jasniju sliku, ali sasvim je izvesno da će suša i ekstremno visoke temperature koje dugo traju uzeti danak i kod grožđa. Pritom je važno znati da problemi sa prinosima neće biti isti u svim krajevima, jer nisu isti uslovi u Šumadiji, na Fruškoj Gori, u Negotinu, Župi ili Niškom regionu - kaže on.
Dodaje i da tamo gde se loza nalazi blizu izvora, reke ili jezera ona može da ima veću vlažnost i da se bolje sačuva rod.
Rajta navodi da je loza otporna biljka i da može da se prilagodi na razne temperature, visoke i niske, ali pod uslovom da one traju predugo, kao što je ovog leta bio slučaj sa ekstremno visokim temperaturama.
- Zbog velike vrućine nema sokova koji putuju kroz biljku i treba da hrane bobicu, kožica i pokožica bobice znaju da izgore, ona se osuši i od takve bobice ne moze da se napravi ništa. Nekada moraju i da se seku grozdovi da bi se spasilo što se spasiti može - objašnjava sagovornik Tanjuga.
Prema njegovim rečima, ove godine je i grad u nekim vinogradima napravio štetu a onda se nadovezala i suša, tako da su vinogradari imali pune ruke posla kako bi zaštitili rod.
Rajta ukazuje da situacija nije teška samo kod nas nego i u celoj Evropi koja se suočila sa ekstremno visokim temperaturama.
Tako su, navodi, u Francuskoj, jednom od najvećih proizvođača vina, gde inače nije dozvoljeno navodnjavanje vinograda, napravili izuzetak i u nekim regionima dozvolili navodnjavanje kako bi se spasio rod.
Prema podacima Privredne komore Srbije naša zemlja ima 20.113 hektara pod vinovom lozom, godišnje se proizvede oko 160.000 tona grožđa, a proizvodnjom grožđa se bavi oko 80.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Poljoprivrednici kažu da neće odustati od zahteva, te da im je, za sada, rečeno da se može razgovarati o dozvoli izvoza njihovih proizvoda
10.08.2022
SrbijaFrancuska i Italija u velikom problemu i zbog poljoprivredne proizvodnje
07.08.2022
ČuvarkućaRod suncokreta ove godine biće niži nego lane, ali će ulja biti dovoljno za domaće potrebe. Ratari kažu đubrivo bilo skupo, ubila ih i suša
06.08.2022
ČuvarkućaRod ranih sorti šljive podbacio za 30 odsto na jugu Srbije
03.08.2022
Čuvarkuća
Ostavite komentar