Ekonomija > Čuvarkuća

Naše BANKE neće da se PETLJAJU sa onima koji RADE sa KRIPTOVALUTAMA: Evo šta je PROBLEM

Tradicionalne finansijske institucije kao da se još uvek opiru novim modelima poslovanja, pre svega digitalnim

Izvor: K1info/telegraf.rs

01/06/2023 > 17:52

podeli vest:

Naše BANKE neće da se PETLJAJU sa onima koji RADE sa KRIPTOVALUTAMA: Evo šta je PROBLEM
Foto: Pixabay.com


Jedan od razloga zašto mnogi ljudi ulažu u bitkoine kao vid investicije jeste potencijalna zarada. Kriptovalute sa sobom nose i određene rizike, uključujući nestabilnost tržišta, sigurnosne probleme i regulatorne izazove. A izgleda da je u našoj zemlji došlo do određenih promena.

Kako piše Telegraf i kako su im potvrdili iz prve kripto menjačnice, banke u Srbiji nisu zainteresovane da uđu u dublju saradnju sa kompanijama i pojedincima koji imaju veze sa kriptovalutama.

Tradicionalne finansijske institucije kao da se još uvek opiru novim modelima poslovanja, pre svega digitalnim. A evo koje su osnovne prepreke, koje trenutno koče razvoj kripto tržišta u našoj zemlji. Odnosno, koji pravni koraci bi bilo od pomoći.

- Poput pionira u svim drugim biznisima, i mi imamo izazove sa tradicionalnim finansijskim institucijama. Mi smo deo industrije kriptovaluta koja ima veliku ambiciju i nismo iznenađeni izazovima koje ona postavlja pred učesnike na tržištu koji su navikli na neka "starija vremena", ali smatramo da ona trenutno nije dovoljno velika kako bi poremetila bilo koji sistem i stoga ne vidimo potrebu za prestrogim stavom finansijskog sektora - rekao je Marko Bogdanović iz ECD.

Kako kaže, nije sve na mrtvoj tački.

Foto: Pixabay.com

 

- Verujemo da će se te stvari sigurno menjati - već imamo upite nekih banaka, koje su se pokazale kao najprogresivnije, da ih uvedemo i objasnimo im principe blokčejn tehnologije i kriptovaluta koje bi one mogle da primene u poslovanju i olakšaju iskustvo svojim korisnicima - rekao je on i dodao: 

- Sa druge strane, razumemo i izazove banaka koje su takođe pred regulativom u obavezi da dodatne resurse posvete klijentima koji trguju ili poseduju kriptovalute, naročito, jer su novi propisi i dalje nepoznanica za mnoge.

Poslovne banke zakonski imaju prava da odbiju svakog klijenta pa i firme koje se bave ovom oblašću, i jasno nam je da je potrebno zaštiti korisnike i biti oprezan prilikom testiranja inovacija, dodaje on.

Ipak, vredi pomenuti i neke od finansijskih giganata na evropskom i svetskom nivou koji su se u proteklim godinama već upustili u testiranje i primenu ovih inovativnih tehnologija. Imena kao što su JP Morgan, Wells Fargo i Goldman Sachs dovoljno govore o potencijalu koji postoji u ovoj industriji.

- Tokom više od 10 godina poslovanja trudili smo se da budemo od pomoći regulatorima i doprinesemo prilikom kreiranja Zakona o digitalnoj imovini - rekao je Bogdanović i dodao:

- Prilikom procesa dobijanja dozvole od Narodne banke Srbije prošli smo brojne korake i možemo da povučemo paralelu između ovdašnjih propisa i MiCA-e u EU. Iako se ona tehnički ne odnosi na nas za sada, postoji dosta podudaranja po pitanju svega što regulator očekuje od učesnika na tržištu.

Ostavite komentar