Na BRESKVAMA koje su vraćene iz Hrvatske pronađen INSEKTICID koji je već 3 godine ZABRANJEN
Propisi u Srbiji su slični onima u EU i ukoliko je nivo nekog pesticida u voću ili povrću viši, taj proizvod ne može da ide na tržište
17.08.2023
ČuvarkućaPesticid koji je pronađen u breskvama je zabranjen, jer je toksičan i utiče na gene, ali u Srbiju je uvezen zbog zaštite šećerne repe
podeli vest:
Pre nekoliko dana su sa hrvatske granice, a zbog prisustva pesticida hloropirifosa, vraćene breskve iz Srbije, a u toku je njihova analiza. Preparati s tom supstancom zabranjeni su u Evropskoj uniji i kod nas od kraja 2022. godine, ali se i dalje koriste, najčešće iz zaliha, ali i sa crnog tržišta.
Međutim, nedozvoljene supstance države mogu da uvezu u uslovima nepredvidivih opasnosti koje nije moguće suzbiti registrovanim preparatima, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.
Država jeste dozvolila interventan uvoz hloropirifosa, ali samo za zaštitu šećerne repe. Ako se ustanovi da je insekticid završio i u proizvodnji drugih kultura, biće pokrenuta krivična odgovornost. Dodaju, građani nemaju razloga za bojazan. I domaće i uvozno voće i povrće pod redovnom su kontrolom.
- Kada govorimo o proizvođačima, kontrolu sprovodi fitosanitarna inspekcija, a uzorke u supermarketima uzima poljoprivredna inspekcija - rekao je za RTS Nebojša Milosavljević, direktor Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
On napominje da je u planu zapošljavanje novih inspektora kako bi se pojačala fleksibilnost i mogućnost da se odgovori na sve zahteve.
Propisi u Srbiji su slični onima u EU i ukoliko je nivo nekog pesticida u voću ili povrću viši, taj proizvod ne može da ide na tržište
17.08.2023
ČuvarkućaIako konkretna opasnost nije navedena, zapisano je da je tovar iz Srbije "potencijalno rizičan"
14.08.2023
SrbijaTrenutno ih je na terenu 134, a bezbednost hrane kontroliše se i digitalno, analizom rizika. Sa članicama Evropske unije delimo informacije o rizičnim pošiljkama.
- Više niko neće da jede neke male breskve, male šljive. Da bi to sve bilo idealno i lepo i da bude dosta, to sve mora da se štiti - od konzervanasa, preko pesticida, herbicida i tako smo došli u situaciju da je pre 15 godina počela malo da se gubi kontrola i da se uvode vrlo strogi propisi. Izbačeni su mnogi pesticidi i stavljeni van upotrebe - rekao je Stevan Blagojević, direktor Instituta za fizičku hemiju.
- Kada se neke aktivne materije povuku iz prometa i zabrane u nekim zemljama, one još uvek postoje u zalihama koje trebaju da se potroše i to proizvođači koriste, tako da nekada ne ispoštuju dozu, ne ispoštuju koncentraciju, ne ispoštuju optimalan rok primene i kada se urade analize iz njihovih voćnjaka dođe do ovakvih situacija - rekao je Darko Jevremović, direktor instituta za voćarstvo iz Čačka.
Njena otkupna cena je 140 dinara po kilogramu, pa se ne isplati brati je
17.08.2023
ČuvarkućaU julu je bilo nešto jeftinije sveže povrće i sveže meso, pa je i to uticalo na podatke o inflaciji, navodi NBS
11.08.2023
ČuvarkućaStručnjaci rešenje vide u obukama za poljoprivrednike, propisane su zakonom 2019. godine, ali su odložene zbog korone.
- Mi cenimo da oko 200.000 njih treba da prođe obuku. Očekujemo da do kraja godine usvojimo pravilnik, da krenemo. Angažovali smo i naučne institucije i poljoprivredne službe da što pre obučimo taj veliki broj ljudi, da dobiju sertifikat koji će da im služi kao ulaznica, onosno dozvola za kupovinu sredstava za zaštitu bilja - rekao je Nebojša Milosavljević.
U protekloj godini sa naše granice, zbog neispravnosti, vraćeno je 40 pošiljki hrane.
Ona je predviđena za berbu pozne crvene voćke koja se ne vezuje za stubove
04.08.2023
ČuvarkućaKada je Vladan pre 15 godina kupio hektar i po zemlje nije imao sasvim jasnu ideju šta će da radi i od čega će da živi
28.07.2023
ČuvarkućaMMF je ranije saopštio da bi povlačenje Rusije iz sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica moglo da pogodi nekoliko regiona
26.07.2023
ČuvarkućaProizvođači "crvenog zlata" traže cenu od bar 300 dinara po kilogramu
24.07.2023
Čuvarkuća
Ostavite komentar