
Kako i zašto? Barel nafte SVE JEFTINIJI, ali GORIVO u Srbiji "drži cenu"
Dizel bi trebalo d košta 180 dinara za litar, ocenjuju u Udruženju vlasnika privatnih pumpi
podeli vest:

Nedeljama barel nafte pada, da bi od prošle nedelje pao ispod 90 dolara. Za samo dva meseca vrednost barela manja je za 30 dolara, što je dovelo do toga da je nafta nikad jeftinija od početka rata u Ukrajini, ali i stabilizacije situacije sa koronavirusom. Međutim, gorivo u Srbiji nije pojetinilo u toj meri i građani mesecima plaćaju litar dizela više od 200 dinara, iako je barel nafte na osnovu kojeg se posredno formira cena u padu.
Činjenica je da je gorivo jeftinije nego prethodnih nedelja, ali dinamika pada cena umnogome je manje od pada cena barela nafte u svetu.
Predsednik Udruženja vlasnika privatnih pumpi Milan Rakić kaže za Novu da cena dizela ne sme da prelazi 180 dinara, a da razliku između ove i cene koju je odredila država uzima vlast kako bi popunila budžetski deficit.
- Cena benzina i dizela trebalo bi na osnovu tehnološkog procesa da bude gotovo jednaka, ali u Srbiji je dizel skuplji za 40 dinara u odnosu na benzin. Takav rezultat dugujemo Pravilniku o obračunavanju velikoprodajnih cena, odnosno odluci Vlade da odredi cenu goriva - priča Rakić.
On naglašava da bi zbog rasta dolara u odnosu na evro, ali i opadanja cene barela nafte širom sveta, gorivo trebalo značajno da pojeftinii, ali da je kod nas država iskoristila ograničenje cene kako bi dodatno napunila budžet, te “zakrpila” rupe koje su napravljene.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Rakić podvlači da cena goriva ne može da bude veća od 180 dinara, budući da je cena barela nafte ispod 90 dolara, ali i zbog toga što deo nafte i sami posedujemo.
- Neshvatljive su ovoliko obračunske cene. Pored toga, moje tumačenje je da ovako visoke cene nadomešćuju niže cene dizela za poljoprivrednike koji ga plaćaju 180 dinara, zaključuje on.
Kao i svakog petka, Vlada Srbije saopštila je koja će biti maksimalna cena za litar dizela i benzina u narednih sedam dana. Nova cena za litar dizela biće 213 dinara, dok će benzin koštati 172 dinara.
Iako nešto manje nego prethodne nedelje, gorivo u Srbiji i dalje je spada u kategoriju najskupljih u regionu, ali gotovo i širom Starog kontinenta.
Posmatrano na nivou bivše Jugoslavije, samo Hrvatska ima skuplji dizel, budući ta tamo litar košta 219,6 dinara. Zemlje regiona, poput Srbije imaju administrativno ograničene cene, ali osim Hrvatske svugde su cene na pumpama ispod 200 dinara za litar dizela. Kako je opadala vrednost barela, sinhronizovano su smanjivane cene goriva.
Kada je reč o ceni benzina, regionalno posmatrano Srbija je na prvom mestu. U proseku, cena benzina u zemljama bivše SFRJ kreće se nešto iznad 160 dinara za litar, dok je u Srbiji 172 dinara.
I dalje je Nemačka apsolutni rekorder po ceni goriva, budući da je dizel 239,5 dinara, a benzin 223,5 dinara, no u pitanju je zemlja sa znatno većim životnim i ekonomskim standardnom od Srbije, stoga je takva razlika i očekivana.
Malim korekcijama NAVIKA moguća UŠTEDA struje od 20 odsto, mesečni račun manji bar za 2.000 dinara
Smanjite temperatruru na bojleru, mašina za veš nek radi kada je jeftina struja, kupite led sijalice
24.09.2022
ČuvarkućaSrbija se nada novom aranžmanu sa MMF i FINANSIJSKOJ podršci
To će omogućiti kupovinu energenata, ako zatreba u narednim mesecima
23.09.2022
ČuvarkućaEvropska komisija ODOBRILA pripajanje Petrohemije NIS-u
Evropska komisija je u skladu sa Uredbom o spajanju odobrila pripajanje Petrohemije Pančevo Naftnoj industriji Srbije
20.09.2022
ČuvarkućaVučić sa predsednikom Bugarske RAZGOVARAO o energetici
Početkom oktobra predsednik Srbije će učestvovati u ceremoniji otvaranja gasnog interkonektora između Bugarske i Grčke
17.09.2022
Čuvarkuća
Ostavite komentar