Državljani Hrvatske koji su navikli na masovnu kupovinu preko Temua i sličnih online prodavnica, koje svaku narudžbinu šalju u posebnom paketu izdaleka i tako izbegavaju carinu ako je vrednost ispod 150 evra, uskoro bi mogli biti razočarani.
Naime, Evropska komisija danas je najavila da mora da preduzme mere, jer broj takvih niskovrednosnih paketa raste za oko milijardu pošiljki godišnje.
Prošle godine u Evropsku uniju je ušlo 4,6 milijardi paketa u kojima vrednost robe nije prelazila 150 evra, što znači da svaki dan stigne 12 miliona takvih pošiljki. To je dvostruko više nego 2023. i tri puta više nego 2022.
Veliki deo te robe ne zadovoljava evropske propise, a carinske službe često nemaju kapacitet da kontrolišu toliki broj pošiljki. Kineske platforme poput Temua brzo šire svoj model poslovanja, privlačeći sve više evropskih kupaca.
Ovaj model je takođe štetan za životnu sredinu jer proizvodi veliki broj malih pošiljki umesto da koristi centralizovana skladišta u Evropi. Temu i slične platforme poput Sheina šalju pakete pojedinačno jer time zaobilaze carinske propise EU, koji ne oporezuju robu ispod 150 evra i ne kontrolišu je kao što bi kontrolisali carinjenu robu.
pročitajte još
Postoji i ograničenje na nivou prosečnog koeficijenta za sve godine, pa prosek, odnosno lični koeficijent ne može da bude veći od 3,8
pre 5 sati
Čuvarkuća
Iznosi na čekovima biće isti kao i prilikom prethodne isplate, a ovo je detaljan raspored isplate novca
04.02.2025
Čuvarkuća
U danas usvojenom akcijskom planu, Evropska komisija pozvala je članice EU i Evropski parlament da ubrzaju usvajanje zakonske reforme kojom bi se i roba ispod 150 evra carinila i bolje kontrolisala pri uvozu u EU. To znači da paketi sa Temua više ne bi bili oslobođeni carine. Osim toga, predlaže se uvođenje posebne naknade za dodatni rad carinika usled ogromnog broja paketa.
To bi značilo da bi i hrvatski potrošači koji danas naručuju robu sa Temua po povoljnim cenama morali da plaćaju i carinu i dodatnu naknadu za pojačane carinske kontrole. Ove mere opravdavaju se činjenicom da 97 odsto svih carinskih deklaracija danas otpada na robu kupljenu onlajn u EU.
- E-trgovina je donela revoluciju u kupovini. Tri četvrtine Evropljana redovno kupuje na internetu. Međutim, rast uvoza može ugroziti prava i bezbednost potrošača. Naša dužnost je da osiguramo da roba koja ulazi na tržište EU bude sigurna i da svi trgovci poštuju pravila - rekao je evropski komesar za zaštitu potrošača Majkl Mekgrat na konferenciji za novinare u Briselu.
Cilj Evropske komisije nije zabrana onlajn kupovine, već obavezivanje onih koji posluju na granici regulative da poštuju evropske zakone o zdravlju i bezbednosti potrošača.
- Želimo da građani i preduzeća i dalje uživaju u pogodnostima onlajn kupovine, ali uz minimalan rizik od opasnih proizvoda. Težimo konkurentnom sektoru e-trgovine koji štiti potrošače, nudi sigurne proizvode i vodi računa o životnoj sredini - poručila je Henna Virkunen, izvršna potpredsednica Evropske komisije zadužena za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar