Ekonomija > Čuvarkuća

RADILI STE U INOSTRANSTVU - PIO FOND IMA VAŽNU VEST Kako do penzije u zemlji sa kojom Srbija nema sporazum o osiguranju?

Izvor: K1info/Tanjug

06/04/2025 > 13:46

podeli vest:

RADILI STE U INOSTRANSTVU - PIO FOND IMA VAŽNU VEST Kako do penzije u zemlji sa kojom Srbija nema sporazum o osiguranju?
Foto: Shutterstock


Radnici koji su radili u inostranstvu, a za to vreme nisu bili obavezno osigurani kod inostranog nosioca osiguranja, odnosno ako su radili u stranoj državi sa kojom Srbija nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, mogu Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) podneti zahtev za utvrđivanje svojstva osiguranika po osnovu rada u inostranstvu, izjavila je šef Odseka za matičnu evidenciju osiguranika u Odeljenju za matičnu evidenciju u Direkciji Fonda PIO Snežana Milić.

Ona je za "Glas osiguranika", glasilo Fonda PIO, istakla da je svojstvo osiguranika po ovom osnovu moguće utvrditi za rad u inostranstvu zaključno sa 13. decembrom 2019. godine, do kada je odredba Zakona o PIO koja je ovo propisivala, bila na snazi.

Koja dokumentacija treba PIO Fondu?

Prema njenim rečima zahtev za utvrđivanje svojstva osiguranika po osnovu zaposlenja u inostranstvu podnosi se na propisanom obrascu koji se može dobiti u filijali Fonda ili odštampati sa sajta www.pio.rs, a na njemu je navedeno i koju dokumentaciju je uz zahtev neophodno priložiti.

Pored dokumentacije navedene na obrascu zahteva, filijali Fonda PIO je potrebno dostaviti i kopiju pasoša na osnovu koje se može utvrditi da je osoba u periodu za koji podnosi zahtev zaista boravila u inostranstvu, ili drugi dokaz o boravku u inostranstvu.

Utvrđivanje staža i doprinosi

Milić je navela da se na osnovu podnetog zahteva sprovodi postupak, tokom koga se utvrđuje da li su ispunjeni uslovi za utvrđivanje svojstva osiguranika po ovom osnovu a ukoliko su uslovi ispunjeni, u rešenju kojim se odlučuje o zahtevu, određuje se iznos koji je potrebno uplatiti na ime doprinosa za PIO.

- Staž po osnovu rada u inostranstvu može da se utvrdi licu koje je radilo u inostranstvu zaključno sa 13. decembrom 2019. godine, a tamo se nisu plaćali doprinosi za PIO, ili su se doprinosi plaćali ali po osnovu tog staža lice ne može da ostvari pravo na penziju, ili ne može da je koristi van njene teritorije - pojasnila je ona.

Kada je reč o periodu nakon navedene izmene Zakona o PIO, dakle od 14. decembra 2019. godine, građani koji rade u državama sa kojima Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, a imaju prebivalište u Srbiji i nisu u osiguranju, mogu sebi uplaćivati doprinose po osnovu člana 15. Zakona o PIO.

Mogu da odaberu jednu od 13 ponuđenih osnovica i da tako regulišu svoje penzijsko i invalidsko osiguranje i za vreme rada u inostranstvu, a kada ispune zakonom propisane uslove, na osnovu ovako ostvarenog staža mogu ostvariti pravo na penziju u Srbiji.

Svojstvo osiguranika po ovom osnovu stiče se danom podnošenja zahteva, a može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva.

Zakon za frilensere

Govoreći o još jednoj vrsti rada u inostranstvu, Snežana Milić je podsetila na izmenu Zakona o PIO, koja se odnosi na takozvane frilensere i navela da je Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o PIO, koji je stupio na snagu 14. decembra 2019.godine, dodata tačka kojom je propisano da su osiguranici samostalnih delatnosti lica koja rade na teritoriji Srbije za stranog poslodavca koji nema registrovano predstavništvo u Srbiji, kod koga za obavljeni posao ostvaruju ugovorenu naknadu pod uslovom da nisu osigurani po drugom osnovu.

- Bez obzira na vrstu ugovora koji su zaključili sa stranim poslodavcem, ova lica stiču svojstvo osiguranika samostalnih delatnosti, a naknada koju ostvare za obavljeni posao ima karakter ugovorene naknade. Tim izmenama Zakona o PIO takođe je predviđeno da se na ove osiguranike u pogledu obaveze plaćanja doprinosa za PIO, rokova i obaveza podnošenja poreskih prijava primenjuju propisi iz nadležnosti Ministarstva finansija - rekla je ona.

Na taj način je frilenserima, odnosno u ovom slučaju građanima koji žive u našoj zemlji a putem interneta obavljaju poslove za kompanije koje su registrovane u drugim zemljama, omogućeno da regulišu svoje penzijsko i invalidsko osiguranje i ostvare pravo na penziju u Srbiji kada ispune zakonski propisane uslove.

Pomoćnica načelnika Odeljenja za PIO po međunarodnim ugovorima u Direkciji Fonda, Marija Bakić, navela je još neke od specifičnih situacija u kojima se osiguranici mogu naći kada je reč o radu u jednoj državi a ostvarivanju prava na penziju u drugoj, ukoliko ne postoji potpisana konvencija.

Informišite se o zakonu o penzijama u državi u kojoj ste radili

Prema njemim rečima, ako radnik koji živi na teritoriji Srbije ima staž u nekoj od država sa kojom Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, jedina opcija je da se sam informiše o zakonskim propisima te države, i o tome da li može ostvariti pravo na penziju i na koji način.

- Još jedna od mogućih situacija je recimo da neko ima staž ostvaren u Republici Srbiji, dovoljan za ostvarivanje prava na penziju, ali ima prebivalište na teritoriji druge države sa kojom Republika Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, niti postoji ugovoren transfer, odnosno mogućnost isplate penzije iz Srbije u tu drugu državu. U tom slučaju osiguranik mora podneti zahtev za ostvarivanje prava na penziju filijali Fonda PIO prema mestu poslednjeg osiguranja, a isplata penzije se može vršiti na teritoriji Srbije preko ovlašćenog lica - objasnila je ona.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar