FunBox > Misterije

JEZIVA MISTERIJA TITANIKA Potonuo sa 1.500 putnika. Istraživači na olupini nisu našli ostatke nijednog tela!

Izvor: K1info

Autor: Marija Petrović

15/04/2025 > 18:26

podeli vest:

JEZIVA MISTERIJA TITANIKA Potonuo sa 1.500 putnika. Istraživači na olupini nisu našli ostatke nijednog tela!
Foto: Shutterstock


Na današnji dan, pre tačno 113 godina, zabeležena je jedna od najvećih pomorskih nesreća u istoriji.

Tragedija Titanika je privukla pažnju javnosti, podstakla promene u propisima o pomorskoj bezbednosti i inspirisala nastanak mnogih umetnička dela. Istovremeno, ostala je obavijena velom misterije, a mnogi detalji i danas izazivaju pažnju.

Titanik je u trenutku isplovljavanja bio najveći putnički brod na svetu. Krenuo je na putovanje 10. aprila 1912. godine iz britanske luke Sautempton ka Njujorku. Svega četiri dana kasnije, međutim, u hladnim vodama severnog Atlantika, potonuo je nakon sudara sa santom leda.

Tanjug/AP Photo

 

Balard otkrio olupinu

Na brodu se nalazilo 2.240 osoba, članovi posade i putnici raspoređeni u tri klase. Tragedija je odnela 1.500 života, a većina je stradala u ledenoj vodi.

Olupina slavnog broda otkrivena je tek 1985. godine, zahvaljujući okeanografu i mornaričkom oficiru Robertu Balardu. Koristeći savremenu opremu tog doba - sonar SAR i podvodnog robota Argos, Balard i njegov tim su prvo locirali veliki kotao, što ih je dovelo do ostatka Titanika.

Od tada, brojna istraživanja su sprovedena na mestu gde brod počiva. Olupina je detaljno snimljena, urađen je i 3D model, ali ono što istraživači nikada nisu pronašli jesu ostaci žrtava.

Tanjug/AP Photo/File

 

"Video sam mnoge lične stvari"

Iako bi očekivali da će kosti stradalih biti unutar broda, to nije bio slučaj, prenosi Mirror.

Slavni reditelj Džejms Kameron, poznat i po filmu "Titanik", koji je čak 30 puta zaronio do olupine, kaže da nikada nije naišao na ljudske ostatke.

"Video sam mnoge lične stvari - odeću, cipele, predmete, ali nikada kosti", izjavio je.

Gde su ostaci žrtava?

Između ostalih, moguće objašnjenje ove zagonetke dao je pomenuti Robert Balard. On veruje da razlog leži u dubini na kojoj se brod nalazi - oko 3.700 metara, prenosi Mirror.

Na toj dubini nedostaje kalcijum karbonat, ključna komponenta za očuvanje kostiju. Nakon što se telo raspadne, ili ga pojedu morski organizmi, kosti počinju da se rastvaraju u vodi.

Inače, Balard je zaslužan i za otkriće olupine nemačkog ratnog broda “Bizmark”, potonulog tokom Drugog svetskog rata, čiju je lokaciju otkrio 8. juna 1989. godine.

Ostavite komentar