Kultura i umetnost > Muzika

Naslednici duše Misisipija: 6 LEGENDARNIH GITARISTA na koje je UTICAO Robert Džonson

Ponikao sa plantaža delte Misisipija, Džonson je uticao na mnoge čuvene rokenrol gitariste - predstavljamo vam šest najpoznatijih

Izvor: K1info

12/04/2023 > 21:47

podeli vest:

Naslednici duše Misisipija: 6 LEGENDARNIH GITARISTA na koje je UTICAO Robert Džonson
Foto: Tanjug/Ronald W. Erdrich/The Abilene Reporter-News via AP


Stara izreka kaže da je bluz kada se dobar čovek oseća loše, a Robert Džonson je verovatno najznačajniji muzičar ne samo ovog pravca već i moderne ere. Bez muzike prvog člana čuvenog "Kluba 27" i tvorca Delta bluz stila, svet ne bi bio isti. Stoga ne treba da začudi što ga gitarske ikone kao što su Erik Klepton, Kit Ričards i Piter Grin navode kao ključnog za svoje stvaralaštvo.

Klepton je možda najistaknutiji Džonsonov sledbenik. On dosledno odaje počast i govori o njegovom transformativnom uticaju na britanski bluz pokret 1960-ih, nazvavši ga "najvažnijim bluz pevačem koji je ikada živeo". To je svedočanstvo njegove veštine i nasleđa kojem mnogi od najpoznatijih svetskih muzičara toliko duguju.

Mada je za života snimio svega 29 pesama i njihovih 13 alternativnih verzija, Robert Džonson je ušao u legendu kao čovek koji je svoje umeće dugovao paktu sa đavolom. Bez obzira na ovu folklornu priču, Džonsonov uticaj na ono što će poneti naziv rokenrol je neizbrisiv, a ovih šest gitarista, koji su oblikovali savremenu muziku, svoje umeće umnogome duguju onome što je stvorio majstor Delta bluza tokom svog kratkog života.

Erik Klepton

Od koga početi ako ne od Džonsonovog najvećeg poštovaoca. Klepton je moderni majstor bluza, a Džonsonovo stvaralaštvo prožima njegov kompletan rad. Erik  je čitavog života bio toliko oduševljen muzikom heroja Delta bluza da je 2004. objavio svoj 15. album "Me and Mr. Johnson" koji se u potpunosti sastoji od obrada Džonsonovih pesama.

Kada je intervjuisan o albumu, Klepton je izjavio:

- Izuzetna je stvar što sam celog života bio pod uticajem rada jednog čoveka.

Ovo dovoljno govori. Bez Roberta Džonsona ne bi bilo Erika Kleptona.

Kit Ričards

Gitarista Rolingstonsa još jedan je doživotni zagovornik bluza i praktično sve duguje tom žanru. Prepoznatljivog stila i tehnike, njegovo gitarsko majstorstvo ima zaleđe u onome što je naučio od bluzera kao što je Džonson. U razgovoru za Guardian 2009. godine, Ričards je objasnio da ga je ljubav prema muzici Čaka Berija i Madija Votersa odvela u potragu za onim što se krije iza toga i, naravno, bio je to bluz.

- Voleo sam rokenrol, ali moralo je da postoji nešto što mu je prethodilo. Otkrili smo da je to bio bluz. Zato ako zaista želite da naučite osnove, onda morate da uradite domaći zadatak. Svi smo osećali da postoji praznina u našem obrazovanju, zbog čega smo se vratili u 20-te i 30-te da shvatimo kako je Čarli Paton to radio, ili Robert Džonson, koji je, na kraju krajeva, bio i još uvek je glavni - primećuje Ričards.

Džimi Pejdž

Iako Robert Džonson nije glavna figura koja je uticala na gitarskog heroja rock titana Led Zeppelin, Džimija Pejdža, on je sigurno jedan od važnijih. Pejdžov rad kroz sastave Led Zeppelin i The Yardbirds ima svoje korene u bluzu, što je zauzvrat inspirisalo mnoge fanove benda da se zainteresuju za muziku koju je stvorio Robert Džonson.

Nesporna je činjenica da je numera "Trampled Under Foot", objavljena na šestom albumu "Physical Graffiti", delimično inspirisana Džonsonovim "Terraplane Blues". Pored toga, Pejdž i Robert Plant izveli su "Crossroads" u emisiji Top of the Pops, što govori koliki je uticaj imao Džonson na Džimija Pejdža.

Bob Dilan

Bob Dilan je još jedan umetnik kojeg obavija misterija, a neki od njegovih obožavalaca čak veruju da je i on prodao dušu đavolu. Dilan se uzdigao iz mističnosti koja je obavijala Džonsona, s vremenom dobivši status jednog od istinskih kulturnih velikana. Kao i drugi muzičari na ovoj listi, Dilan je iskusan gitarista na kojeg je takođe uticao majstor Delta bluza. Ali njega nije pogodilo samo Džonsonovo sviranje gitare, već i sve ostalo.

Dilan je u knjizi "Chronicles: Volume One" opisao kako je izgledao prvi susret sa muzikom velikog majstora:

- Od prve note, vibracije iz zvučnika učnilie su da mi se digne kosa na glavi. Uvodni zvuci gitare skoro da su razbili prozor. Kada je Džonson počeo da peva, odmah sam napravio razliku između njega i svih ostalih koje sam ikada čuo. Te pesme nisu bile uobičajene bluz pesme. Bile su savršeni komadi - svaka je sadržavala četiri ili pet stihova, svaka strofa se preplitala sa sledećom, ali na jedinstven način.

Dilan zaključuje:

- Da nisam čuo ploču Roberta Džonsona u pravo vreme, verovatno ne bi postojale stotine stihova koje sam napisao.

Piter Grin

Jedan od osnivača sastava Fleetwood Mac, Piter Grin, spada u red najvećih britanskih bluz velikana svih vremena. Inspirisan Džonsonom koliko i gitaristima B.B. Kingom i Madijem Votersom, Grinov osećaj i tehnika može se pripisati genijalnosti Delta bluzera.

Koliko je Piter Grin dugovao Džonsonu, možda najbolje oslikava činjenica da je gitarista 1998. godine sa svojim sastavom Peter Green Splinter Group objavio album "The Robert Johnson Songbook" na kojem se isključivo nalaze numere Delta bluz legende.

Džek Vajt

Džeku Vajtu nije potrebno posebno predstavljanje. Kreativna pokretačka snaga koja je stajala iza benda The White Stripes i šef izdavačke kuće Third Man Records, Vajt je jedan od najkompletnijih gitarista 21. veka koji nam je podario nezaboravne numere od "Hotel Yorba" do "Icky Thump". Ujedno, on je daleko najmlađi gitarista na ovoj listi.

Na pitanje novinara magazina Rolling Stone kada je otkrio bluz, Vajt je odgovorio:

- Nisam dublje zalazio u to do osamnaeste. Bavio sam se muzikom koju su stvarali Howlin’ Wolf, Cream, Led Zeppelin, ali kada sam čuo Sona Hausa i Roberta Džonsona, bio sam prosto oduvan. Bilo je to nešto što mi je nedostajalo celog života. Ta muzika me je naterala da odbacim sve ostalo i da se prepustim iskrenosti bluza.

 

Ostavite komentar