
Preminuo Arnold Skolnik, umetnik koji je dizajnirao čuveni plakat za festival Woodstock
Plakat sa nagom ženom koja pozira sa urnom smatran je neprikladnim, pa je Skolnik pozvan da uradi rešenje
podeli vest:

Arnold Skolnik (85) je prema rečima svog sina Aleksandra umro usled respiratorne insuficijencije.
Rođen u Bruklinu, Skolnik je navodno imao samo pet godina kada je zamislio da će postati umetnik. U odraslim godinama radio je kao slobodnjak koji je opsluživao mnoge njujorške reklamne agencije. Godine 1969. primio je telefonski poziv od Džona Morisa, koordinatora produkcije Vudstoka. Festival je prvobitno angažovao Dejvida Edvarda Birda - poznatog po dizajniranju postera za rock koncerte za nekadašnje pozorište, a tadašnji kultni koncertni prostor po imenu Filmor East - da dizajnira njihov poster. Njegova kreacija, na kojoj naga žena pozira sa urnom, smatrana je neprikladnom. Našavši se u ćorsokaku, Bird je pitao Skolnika da li može da uradi rešenje.
- Dali su mi zadatak u četvrtak... i doneo sam im ga u ponedeljak popodne - prisećao se Skolnik. - To je bio samo još jedan posao, ali je postao slavan.
Foto: YouTube printscreen
Inspirisan radom postimpresionističkog umetnika Henrija Matisa iz 19. veka, Skolnik je kreirao svoj dizajn rezanjem oblika od papira u boji. - Cela stvar je oživela - kasnije je objasnio. U početku je umetnik planirao da napravi pticu koja sedi na vrhu flaute, "ali flauta simbolizuje džez, pa sam napravio gitaru".
- Bilo je vrlo jednostavno. Kreacija je govorila za sebe - priznao je Skolnik. - Poručivala je mir, pisalo je muzika. Bilo je veoma šareno, tako da ljudi to nisu zaboravili.
Foto: YouTube printscreen
Održan od 15. do 18. avgusta 1969., Vudstok je postao ključni momenat u pokretu hipi kontrakulture. Sa više od 30 izvođača - od kojih se mnogi svrstavaju među najslavnije rok umetnike - često se smatra najpoznatijim festivalom u istoriji popularne muzike.
Uspeh festivala učinio je Skolnikov poster legendarnim. Umetnik je prisustvovao prvoj večeri, ali je odlučio da ode ranije zbog ogromnog broja posetilaca.
- Da sam imao 16 ili 17 godina, verovatno bih uživao u tome - rekao je Skolnik, koji je u vreme Vudstoka bio u ranim 30-im. Skolnik je nastavio da radi kao grafičar dugi niz godina, a kasnije je prešao na izdavačku delatnost. Decenijama je proizvodio i objavljivao umetničke knjige preko svoje kompanije "Chameleon Books". Takođe je redovno održavao izložbe sopstvenih radova u galerijama širom Istočne obale.
Ostavite komentar