Zdravlje

ŽENE, ovo morate da znate: Zašto anti-bebi PILULE ne treba uzimati na svoju ruku? Evo koje ANALIZE su OBAVEZNE

Donja granica uzimanja pilula je od neke 16 godine, ukoliko su devojke seksualno aktivne

Izvor: K1info

22/11/2023 > 17:14

podeli vest:

ŽENE, ovo morate da znate: Zašto anti-bebi PILULE ne treba uzimati na svoju ruku? Evo koje ANALIZE su OBAVEZNE
Foto: Freepik.com


Da li znamo koji su negativni efekti sredstva za kontracepciju i kada treba prestati sa njihovom konzumacijom, u emisiji „Uranak“ na televiziji K1 objašnjava ginekolog, dr Slađana Staletović.

- Anti-bebi pilule svaka žena doživljava na svoj način, ali se uglavnom osećaju zaštićeno i nemaju razloga za brigu. Ima i onih žena kojima ne odgovaraju. Ja sam pobornik kontracepcija, ali ne po svaku cenu i ne samo kontraceptivne bebi pilule. Imamo celu paletu kontracepcije. Ne kažem da anti-bebi pilule nemaju nijedan neželjeni efekat, ali znamo koje možemo očekivati i kada žena treba da prestane da ih uzima, ako se ta neželjena dejstva ponavljaju – kaže dr Staletović i dodaje:

- Donja granica uzimanja pilula je od neke 16 godine, ukoliko su devojke seksualno aktivne.

Količina hormona u pilulama su sada svedene na minimum, tako da mogu i da ih koriste mlade devojke. Postoje i one mini pilule, koje koriste samo progesteronski efekat, a koje mogu da koriste porodilje i dojilje, jer nema nikakvih kontra indikaciju.

- Kombinovana pilula, estrogen - progesteron ima određenu kontraindikaciju. Dobro uzeta anamneza od ginekologa vam je pola posla. Prvo pitanje kod određivanje anti-bebi pilula je da li osoba ima problema sa koagulacijom, da li je bilo tromboze, plućne embolije i da li je toga bilo i u porodici. Ako toga ima u porodici, onda se više ne priča o anti-bebi pilulama, već se prelazi na druge kontraceptive. Ukoliko je osoba pušač, do 35 godine možemo da tolerišemo da žene piju pilule i koriste cigarete, ali tu imate i druge mogućnosti, kao što je spirale, koje štite ženu pet godine, neke sedam ili devet – kaže doktorka i dodaje da su pilule najkomfornija za mlađu populaciju, ali je veoma bitna i njihov način upotrebe.

- Najvažnije je dobro uzeta anamneza, pa se onda radi sve dalje. Način uzimanja pilula za kontracepciju je jako bitno objasniti. Imate one koje uzimate od prvog do 28 dana, pa sedam dana pauze, ali imate i one koje se ne prestaju piti.

Analize koje se rade prilikom određivanja kontraceptivnih pilula

Klasičan ginekološki pregled, po prepoukama ne moraju da se rade dodatne analize kada se radi kontracepcija, ali je dobro uraditi i kompletnu biohemiju (transeminaze, holesterol, faktori koagulacija), jer tako može da bude lakše ukoliko dođe do nekih neželjenih efekata ilinus pojava, čulo se u emisiji.

- Blage vrtoglavice i glavobolje nisu ništa. Jednostavno organizam mora da se navikne na novi režim u trajanju od tri do šest meseci. Sve preko toga ne treba da se toleriše ili bilo koja burna reakcija, kao što su jaka vrtoglavica ili glavobolja, burna krvarenja, onda se terapija odmah prekida – dodaje doktorka.

Foto: K1/Printscreen

 

Doktorka ističe da se upotreba anti - bebi pilula preporučuje do 35 godine

- Možete ih koristiti do 35 godine bez prestanka, jer prekidi prave bum na organizam. Imate dva udara. Prvi put kada uvedete, pa organizam treba da se navikne, a onda vi prekinete, pa se organizam opusti i sve te inhibicije se opuste i tada se mnogo lakše ostaje u drugom stanju. Kontraceptivi se koriste i u terapiji, a ne samo u zaštiti. U regulisanju menstruacija,kod bolnih menstruacija, kod akni po licu. Ne mora da se piju anti-bebi pilule ukoliko ne žele, ima i drugih vidova žaštite, kao kondomi, ali oni nisu 100 posto sigurni - dodaje.

Doktorka je objasnila i da li postoji veza između pilule za kontracepciju i raka dojke.

- Karcinom dojke nije u potpunosti dokazano da ga pospešuje anti-bebi pilula. Ukoliko neka devojka ima cistu, ili ako je imala u anamnezi, ne dajemo pilule. Nije sto posto ispitano inećemo da se dovodimo u te neke situacije. Kontraindikacije i neželjena dejstva, kada čitaneko ko se ne bavi time je strašno u odnosu na nas kojima je to profesija. Strašnije mi je kada mlada devojka ostane trudna, a ne želi ili ne može da rodi u tom trenutku, pa završi na kireteži, to mi je još strašnije. Mnogo je opasniji taj oporavak, to psihičko stanje nakon toga i te traume koje mlada devojka ponese sa sobom. Drugačije je, kada je žena u određenim godinama i koja ima decu, pa joj se desi neželjena trudnoća, drugačije to podnese. Ipak, na sasvim drugačiji način podnosi neko ko nema dete, a još je mlad i ko u biti ni ne zna šta ga je snašlo i koje posledice može da ima – kaže doktorka i upozorava da kontraceptive nikako ne treba uzimati na svoju ruku:

- Postoje pilule sa manje i više hormona. Doktori gledaju kome i kako će da daju, a najvažnije je piti kontraceptiv pravilno, da se uzima svaki dan u isto vreme, da se ne preskače i da se dolazi na redovne kontrole. Nije to samo ode se u apoteku i uzme se. Problem kod nas je što anti-bebi pilule ne idu na recept, možda bi sve bilo drugačije kada bi išli na recept – zaključila je dr Slađana Staletović u emisiji „Uranak“ na televiziji K1.

Ostavite komentar