Ekonomija > Čuvarkuća

Zašto PRODUŽENJE otplate STAMBENOG kredita NIJE dobro: BANKE vas ionako "DERU", a može da bude JOŠ GORE

Ako tražite da vam banka smanji ratu kredita, a da ga duže vraćate, imajte u vidu da će vam kamata biti veća u totalu

Izvor: K1info/Tanjug

01/07/2023 > 19:16

podeli vest:

Zašto PRODUŽENJE otplate STAMBENOG kredita NIJE dobro: BANKE vas ionako "DERU", a može da bude JOŠ GORE
Foto: Shutterstock


Stambeni kredit banci može se vremenski produžiti, što bi smanjilo mesečnu ratu, ali se onda plaća veća kamata u totalu, izjavio je za Tanjug bankar i finansijski konsultant Vladimir Vasić, komentarišući povećanje rata na stambene kredite.

Kako je istakao, rate na stambene kredite povećale su se u odnosu na januar zbog usklađivanja sa aktuelnim vrednostima euribora, što se odrazilo na mesečne obaveze koje se plaćaju.

- Naravno da niko ne voli poskupljenja i povećanja. To su povećanja troškova i to nas je zadesilo, a rezultat su monetarne intervencije centralnih banaka koje treba da zaustave inflaciju. Ako je nešto pozitivno u ovoj priči - to je da se inflacija zaustavila i krenula da se spušta, ali očigledno nedovoljno da bi centralne banke tek tako odustale od povećanja referentnih kamatnih stopa - naveo je Vasić.
Inflacija brzo poraste, ali slabo odlazi iz privrede

Prema njegovim rečima, inflacija brzo poraste, ali sporo odlazi iz naše privrede. Kako kaže, ona trenutno pada, ali bi tek 2025. godine mogli da očekujemo da dođe na 2% i do tada mora da postoji režim restriktivne monetarne politike.

- Sa druge strane, kada mnogo stežete kaiš, onda usporavate privrednu aktivnost. Ako su cene kapitala i novca visoke, vi odustajete od kupovine ili smanjujete kupovinu. Vi tako usporavate inflaciju, ali neko neće prodati neki proizvod ili će ga prodati u manjoj količini - istakao je Vasić.

Prema Vasićevoj oceni, hrana je ta koja pravi veliki pritisak na inflaciju i naše budžete. Kako kaže, Narodna banka Srbije radi dobar posao, uz mere Vlade da se poboljša ponuda i da se pospeši poljoprivreda kako bi proizvodi bili dostupniji i cene se oborile.

Kada je reč o opterećenju koje povećanje stambenih kredita predstavlja za građane, Vasić je podsetio da je NBS merama s kraja prošle godine predvidela mogućnost da svako ko oseća potrebu da produži period trajanja kredita i na taj način smanji mesečnu ratu - može to da učini. To jest, da neko to inicira sam, ili da to inicira banka.

- To je recimo produžetak gotovinskog kredita do tri godine, a stambenog do pet godina. To treba koristiti samo u izuzetnim slučajevima zato što samim produžavanjem perioda trajanja ugovora vi plaćate više kamate u totalu. Možda će u ovoj situaciji značiti nekome da smanji ratu za 30, 40 ili 50 evra i da vam to ostane u budžetu, a da vremenski produžite. Vodite računa da produžavanjem plaćate i veću kamatu u totalu - rekao je Vasić.

Prema njegovim rečima, savet koji se nudi u ovoj situaciji jeste da se povećaju lični prihodi ili smanje lični troškovi.

- Ako možete da nađete neki dodatni izvor prihoda, da zaradite, to je jedna mera. Druga je da pogledate sve vaše troškove koje imate mesečno i čega bi se mogli odreći - da smanjite taj trošak. Ako ste ranije nečeg kupovali tri - sada možda dva - savetuje Vasić.

Kamate bi mogle da počnu da padaju 2025.

Na pitanje da li je sada dobar ili loš trenutak za uzimanje stambenog kredita, Vasić je odgovorio da je to stvar procene svakog od nas, ali da treba imati na umu da su kamate trenutno visoke.

Kako kaže, nada se da će krajem 2024. godine, eventualno u 2025. godini kamate početi da padaju, tj. da će se to desiti čim inflacija bude oko dva-tri odsto godišnje i tada ponovo dođe talas povoljnosti kada se može uzeti kredit sa varijabilnom kamatom.

 

Ostavite komentar