Ekonomija > Čuvarkuća

Na putevima obavezne ZIMSKE GUME - poskupele su, ali NIJE STRAŠNO

Auto se, u narednim mesecima, bez zimskih guma smatra tehnički neispravnim

Izvor: K1info/telegraf.rs

01/11/2022 > 09:28

podeli vest:

Na putevima obavezne ZIMSKE GUME - poskupele su, ali NIJE STRAŠNO
Foto: Pexels.com


Od 1. novembra zimske gume su obavezne kad na putu ima snega, leda i poledice.

Zimski pneumatici su obavezni od 1. novembra do 1. aprila i to na svim točkovima, a kazne će vam biti napisane ukoliko ih nemate, a na kolovozu je sneg, led ili poledica.

Dakle, bez obzira na datum, možete cele zime da vozite na letnjim gumama ako su putevi čisti i nisu zaleđeni. Ovo se, naravno, ne preporučuje.

Minimalna dubina šare na zimskim gumama je 4 milimetra. Naglašavamo, to je zakonski minimum; preporučujemo da zamenite zimske gume mnogo pre nego što dođu do ta krajnja 4 milimetra.

Po kojem propisu se auto smatra tehnički neispravnim ako nema zimske gume?

U Zakonu o bezbednosti saobraćaja, Član 246, piše da: "Vozilo u saobraćaju na putu mora da ispunjava propisane tehničke uslove, tehničke propise i da bude tehnički ispravno."

Odmah ispod toga piše i da:

"Vozilo je tehnički ispravno ako ima ispravne sve propisane uređaje i opremu i ako zadovoljava sve tehničke normative za vozilo."

Zimske gume spadaju u obaveznu opremu od 1. novembra do 1. aprila kada je na putu sneg, led ili poledica.

Dakle, ako u tom periodu i u tim uslovima auto nema zimske gume, smatra se da je tehnički neispravan.

Šta je sa kasko osiguranjem?

Postoji velika šansa da ni kasko osiguranje neće važiti ukoliko izazovete udes po snegu na letnjim gumama.

Pošto uslovi za kasko osiguranje nisu isti u svim osiguravajućim kućama, proverite kakvo je stanje po tom pitanju, da se naknadno ne biste neprijatno iznenadili.

Preporuka je svakako da imate zimsku opremu, a proteklih nedelja govorilo se dosta o poskupljenju zimskih guma.

Koliko su se cene promenile u odnosu na prošlu godinu?

- Poskupljenja svakako da ima. Naravno, to zavisi od brenda, veličine i dosta drugih faktora, ali možemo da kažemo da su poskupele od 500 pa do 2.000 dinara. Ne možemo sada u procentima da tvrdimo, ali to je neka šira slika - kaže jedan vulkanizer za Telegraf.

 - Generalno gledano, poskupljenja ima, ali nije toliko strašno. Zavisi kolika je guma, od koga, da li je za džip, da li za manji auto i slično. Kada bismo generalizovali i gledali one skuplje gume, koje su oko 50.000 po komadu, one su skočile i za 2.000 dinara. Sa druge strane, da kažemo za većinu ljudi, ta poskupljenja idu od 500 do 1.000 dinara - ističu u drugoj vulkanizerskoj radnji.

Što se tiče montiranja, balansiranja i drugih propratnih usluga, tu se cena nije mnogo promenila u odnosu na prošlu godinu i cene su generalno iste. Naravno, i to zavisi od radnje do radnje, ali koliko smo primetili, montiranje je uglavnom besplatno, dok balansiranje ide oko 600 dinara po točku.

 

 

 

Ostavite komentar