Vesti > Srbija

Toma Fila o SERIJSKOM SILOVATELJU: Niko posle 15 godina zatvora nije MENTALNO ZDRAV

Da li je silovateljima mesto na ulici i u medijima, ili u zatvoru na ovu temu govorili su Toma Fila i sudija Ivana Josifović

Autor: K1info

30/09/2022 > 14:25

podeli vest:

Toma Fila o SERIJSKOM SILOVATELJU: Niko posle 15 godina zatvora nije MENTALNO ZDRAV
Foto: YouTube screenshot/društvene mreže


Ne stišava se bura oko intervjua sa serijskim silovateljem koji je objavio Informer. Slučaj je uznemirio javnost u Srbiji, a da li je silovateljima mesto u medijima, ili u zatvoru bila je tema Uranka na K1 televiziji. Tim povodom gosti su bili advokat Toma Fila i sudija Višeg suda Ivana Josifović.

Foto: K1info

 

- U presudama ne postoji odredba po kojoj je osuđenik koji izađe iz zatvora u nečijoj nadležnosti. U presudi stoji da li je izvršio krivično delo, koje krivično delo je izvršio i koja je kazna za to. Postoji mogućnost da se u presudi odluči o nekoj meri bezbednosti. Svrha i cilj je da se otkloni mogućnost ponovnog vršenja krivičnog dela. Međutim, ako takve mere bezbednosti nema u presudi onda se POSLE izdržane kazne završava onaj deo sankcija prema tom licu koje je presudom određeno - rekla je Ivana Josifović.

Josifović je objasnila da je serijski silovatelj odslužio kaznu zatvora, ali i da postoje institucije u koje može svojevoljno da se prijavi.

Niko ne može da Miloševiću ponudi smeštaj i pomoć dok se ne javi Centru za socijalni rad

- Lica koja su više puta osuđivana su višestruki povratnici. Ako se radi o krivičnom delu koji s pravom uznemirava javnost svakako mogu predstavljati opasnost po okolinu i društvo. Međutim, sistem prema sadašnjim zakonskim rešenjima ne može ništa da uradi na silu ili protiv volje tog lica. Postoje institucije kao što je Centar za socijalni rad ili druge ustanove socijalne zaštite koji bi mogli da pruže neku brigu, smeštaj, pažnju tom licu, ali to ne može na silu. To je na nivou dobrovoljnosti. Ukoliko on recimo posle 15 godina izdržane kazne nema post penalni prihvat, nema porodicu, nema kuću, postoje ustanove socijalne zaštite koje bi njemu mogle da pruže neku vrstu zaštite i podrške, pa samim tim i psihološke podrške, pedagoške itd… Međutim, na silu ništa od toga ne može - objasnila Ivana Josifović u “Uranku”.

Foto: K1info

 

- Ranije u SFRJ je postojao savezni nadzor. Svako ko više puta izvrši krivično delo, dva puta ili tri puta, oni ga prate. Gledaju kada spava, kada ustaje, diskretno ga prate da vide da ne bi ponovio krivično delo. Međutim, ovde kod nas je problem što nakon 15 godina ni porodica te neće, stide se. Sada je problem kako to rešiti? Predstoji nam promena krivičnog zakona, gde nije samo pitanje kazne. Silovatelj Igor Milošević je tražio da ostane u zatvoru jer nema gde da ode. Problem je što ne postoji ni dobrovoljan ostanak u zatvoru, a ne postoji ni prisilan odlazak u neku meru socijalne zaštite. Sada su daleko bolji uslovi u kazneno popravnim domovima nego nekada. Mora da se nađe neko rešenje ako nema porodicu, nema stan, da može da se javi. Ne može da se kontroliše kao skitnica - rekao je Toma Fila.

Sudija Višeg suda je zatim objasnila šta znači resocijalizacija.

-  Resocijalizacija se prevashodno radi u okviru službe u okviru zatvora. To rade stručnjaci iz sociologije, pedagogije, psihologije. To je deo tretmana u okviru zatvora. Svrha kažnjavanja je svakako da utiče na počinioce da više ne vrše krivična dela. To je taj deo resocijalizacije. To su radne obaveze i radne aktivnosti koje osuđenici vrše u okviru zatvora. Kada nekome istekne kazna zatvora, čak iako penalne službe procene da nije postignuta svrha i stepen resocijalizacije, oni nemaju osnov mimo dužine trajanja kazne da ga drže u zatvoru - rekla je Josifović za K1 televiziju.

Toma Fila je pojasnio ko treba da snosi odgovornost zbog intervjua serijskog silovatelja.

- Javna glasila, televizija, radio, internet ne treba da budu cenzurisani. Udruženje novinara treba da preduzme određene mere i treba da kazne “Informer”. Ako je prekršen kodeks novinara onda disciplinska komisija treba da izrekne kaznu “Informeru”. Ovaj intervju nije bio iz opšteg interesa, ali na njega treba da reaguje udruženje novinara i niko više. Nasilje nije rešenje, nasiljem se ne odgovara na nasilje. To nikada nije dobar put, to je put krvne osvete, nacionalnih svađa… Ja sam uvek za pomirenje, bolje jedan dan razgovarati nego ratovati. U ovim situacijama treba upotrebiti razum - rekao je Fila.

Advokat je ispričao i kakve su psihičke posledice osobe koja je 15 godina bila u zatvoru.

- Siguran sam da policija prati Igora Miloševića. Posle 15 godina robije osuđenici su oštećeni ljudi i tolika zatvorska kazna ostavlja traume. Zato je i tražio da ostane u zatvoru. Niko ko izdrži 15 godina zatvora nije mentalno zdrav. Imali smo slučajeve gde neko namerno izvrši krivično delo kako bi se vratio u zatvor. Izmene u zakonu o krivičnom postupku su neminovne - rekao je advokat.

 

 

 

 

Ostavite komentar