POLICIJA HITNO OBEZBEDILA DEO PUTA U ZAJEČARU: Radnici rekonstruisali deonicu, a onda su se šokirali pronalaskom
Vesti
podeli vest:
Peruanski pisac, intelektualac i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Mario Vargas Ljosa, preminuo je u 89. godini života, u svom rodnom Peruu. Ostaće upamćen kao jedna od najistaknutijih figura latinoameričke književnosti i kulture, ali i kao čovek koji se nikada nije klonio važnih i često kontroverznih tema.
Malo je poznato da je Vargas Ljosa nekoliko puta je posetio Srbiju, ali ove dve su prošle najviše zapažene – prvi put u jeku rata, 1995. godine, i drugi put tačno dve decenije kasnije, u junu 2015. godine.
Tokom poslednje posete Srbiji, Vargas Ljosa se sastao sa tadašnjim predsednikom Srbije, Tomislavom Nikolićem. Razgovarali su o raspadu Jugoslavije i o ugledu koji je ova bivša država imala u Latinskoj Americi. Ljosa je tom prilikom istakao da je Jugoslavija u njegovoj domovini bila poznata i cenjena, te da je za mnoge predstavljala uzor.
Predsednik Nikolić mu je tada poklonio knjigu „Hrišćansko nasleđe na Kosovu i Metohiji – istorijsko i duhovno središte srpskog naroda“.
"Nisam se susretao sa mnogo predsednika koji tako dobro poznaju kulturu i istoriju. Zaista sam očaran", rekao je tom prilikom Vargas Ljosa.
Po sopstvenoj želji, Ljosa je u Beogradu obišao Muzej Ive Andrića i Muzej istorije Jugoslavije. U Andrićevom muzeju najduže se zadržao u biblioteci, otkrivajući kakav je bio čitalački ukus našeg nobelovca. Kako su naveli iz izdavačke kuće Laguna, zamolio je svoju asistentkinju da ga podseti da kupe roman Na Drini ćuprija kada se vrate u Madrid – roman koji je, kako je rekao, želeo ponovo da pročita.
Vargas Ljosa je govorio o Jugoslaviji i njenom ugledu i značaju u Latinskoj Americi. "Jugoslavija je bila veoma prisutna i poznata u Peruu i na neki način bila uzor“, rekao je Vargas Ljosa, koji se zahvalio predsedniku Nikoliću na prijemu i veličanstvenoj priči o srpskom narodu, pisalo je u saopštenju Službe za saradnju sa medijima predsednika Srbije.
Tokom dvodnevne posete, boravio je i u Novom Sadu.
Njegova prva poseta Srbiji, 1995. godine, ostala je gotovo nepoznata javnosti. U jeku ratnih dešavanja, Mario Vargas Ljosa je u prvoj nedelji juna stigao u Beograd kako bi pružio podršku nezavisnim medijima, tada označavanim kao "izdajnici" režima Slobodana Miloševića.
– Ne sećam se koliko smo tamo ostali, ali znam da je bilo jako kratko. Mada nismo bili oterani, bili smo praćeni i nekako – proterani.
Svet je izgubio velikana reči, ali i čoveka koji je, u tišini i daleko od reflektora, razumeo i poštovao Srbiju.
Mario Vargas Ljosa je jedan od najznačajnijih savremenih svetskih pisaca, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2010. godine. Rođen je 28. marta 1936. godine u Arekipi, u Peruu, a osim peruanskog, poseduje i špansko državljanstvo.
Poznat je po svojim romanima koji se bave političkim, društvenim i istorijskim temama Latinske Amerike, često kroz oštru kritiku autoritarnih režima i korupcije. Njegova najpoznatija dela uključuju:
Grad i psi (La ciudad y los perros) – roman koji mu je doneo međunarodnu slavu
Zelena kuća (La casa verde)
Razgovor u Katedrali (Conversación en la Catedral)
Pohvala pomajke (Elogio de la madrastra)
Jarčeva svečanost (La fiesta del chivo) – o dominikanskom diktatoru Rafaelu Truhilju
San Kelta (El sueño del celta) – inspirisan životom borca za ljudska prava Rodžera Kejsmenta
Pored književnog rada, Vargas Ljosa je bio i politički aktivan – 1990. godine kandidovao se za predsednika Perua, ali je izgubio izbore. Tokom godina se sve više profilisao kao liberalni mislilac i komentator, često iznoseći kontroverzna mišljenja o savremenoj politici, kako u Latinskoj Americi, tako i šire.
BONUS VIDEO:
Cvetković je bez razmišljanja prihvatio ovu ulogu...
27.09.2024
Prvi RedVest o njegovoj smrti potvrdio je Univerzitet u Edinburgu
09.04.2024
SvetAsistentkinja mi je rekla da neko želi po svaku cenu da priča sa mnom, ali da neče da kaže ko je i odakle. otkrio čuveni fizičar
05.10.2022
Sudbine
Ostavite komentar