Priče > Green World

Investicije ili licemerje - GAS I NUKLEARKE postale ZELENA ENERGIJA

Kritičari tvrde da će ova odluka obezbediti da se više novca sliva u Putinov ratni budžet

Autor: Tanjug

06/07/2022 > 23:15

podeli vest:

Investicije ili licemerje - GAS I NUKLEARKE postale ZELENA ENERGIJA
Foto: Pixabay.com


Evropski parlament odlučio je danas većinom glasova da se nuklearna energija i prirodni gas označe kao „zelena“ energija, što je, kako javlja Vashington post, pomno praćena odluka koja bi mogla da oblikuje klimatsku politiku u godinama koje dolaze.

U pitanju je klimatski okvir poznat kao „EU taksonomija“ koji ima za cilj da usmeri investicije ka projektima koji su u skladu sa ciljem 27-članog bloka da bude klimatski neutralan do 2050. godine.

U februaru, pre početka ruskog napada na Ukrajinu, Evropska komisija je predstavila plan da se prirodni gas i nuklearna energija klasifikuju kao „prelazne“ zelene investicije u određenim okolnostima, što je izazvalo žestoku polemiku. Pet meseci kasnije, globalna energetska kriza se intenzivirala pa su evropski zakonodavci odbacili primedbe na predložena pravila i sa 328 glasova "za" i 278 "protiv" usvojili predlog Evropske komisije.

Reakcija kritičara je bila momentalna. U sali se čulo „zviždanje“ kada je pročitan rezultat glasanja u sedištu parlamenta u Strazburu, navodi Vashington post.

Organizacija za zaštitu životne sredine Greenpeace nazvala je odluku Evropskog parlamenta „prljavom politikom“ koja će „obezbediti da se više novca sliva u ratni budžet (predsednika Rusije Vladimira) Putina“. U središtu debate je bilo pitanje da li se elektrane na gas i nuklearke ikada, pod bilo kojim okolnostima, mogu smatrati održivim ili zelenim izvorima energije.

Pre ukrajinskog rata, uključivanje gasa u "taksonomiju" podržavale su zemlje članice EU koje su smatrale da taj energent treba da posluži kao „most“ u procesu odustajanja od fosilnih goriva i povećanja njihovih kapaciteta obnovljive energije. Francuska i drugi su se zalagali za označavanje nuklearne energije kao "zelene", uprkos snažnom protivljenju Nemačke.

Protiv predloga EK govorili su ne samo ekolozi, već i neki savetnici EU, pa čak i glavni izvršni direktor jedne grupe koja zastupa velike investitore.

Kritičari su navodili da napori Evropske komisije da "zaštiti privatne investitore od grinvošinga (greenwashing)”, odnosno lažnog reklamiranja proizvoda ili projekata kao ekoloških s ciljem sticanja tržišne prednosti, rizikuju da se pretvore u grinvošing još većeg obima.

 

Ostavite komentar