KO UĐE KAJAĆE SE, ko ne uđe kajaće se: MISTERIOZNI TUNEL usred srpskog sela
Veruje se da su ga kopali Francuzi, a speleolozi su otkrili da se u rupama skupljala kišnica koja je formirala kristalno čisto jezero
03.11.2022
ReportažaBez ovog mosta žitelji Ivanjce ne bi mogli da funkcionisu, on ih sve spaja i prevodi sa jedne obale na drugu
podeli vest:
Stanovništvo Ivanjice već duže od stotinu godina istim Kamenim mostom prelazi sa jedne na drugu obalu reke Moravice. Niko ne zna koliko je vode proteklo ispod mosta, niti koliko ga ljudi prešlo, ali svi znaju da se bez obzira na decenije postojanja stabilan i čvrst oslonac u svakodnevnom funkcionisanju.
- Ovaj most je žila kucavica Ivanjice. Simbol, lepota, jednom rečju sve - kaže Milomir Tanasković, koji iako se odavno odselio iz Ivanjice, svakim povratkom u svoj rodni grad uživa u šetnjama preko ove impozantne građevine.
Foto: RINA
Kameni most dugačak je 24 metra i predstavlja najduži most sa jednim lukom i ravnom niveletom na čitavom Balkanskom poluostrvu. Sagrađen je početkom prošlog veka, a za njegovu izgradnju vezuje se i jedna legenda.
- Građen je od 1904. do 1906. godine. Radili su ga majstori iz Italije i Blagoje Luković, preduzimač iz Ivanjice. Projekat za njega je uradio profesor Milenko Turudić iz Beograda - kaže Miloje Ostojić iz Turističke organizacije Ivanjica.
Veruje se da su ga kopali Francuzi, a speleolozi su otkrili da se u rupama skupljala kišnica koja je formirala kristalno čisto jezero
03.11.2022
ReportažaU selu Stol rastu čak tri džinovske sekvoje
30.10.2022
Reportaža- Postoji priča da je u njega, kao vezivno sredstvo ugrađeno 30.000 jaja, ali to je ipak samo legenda. Prema tim verovanjima ovo nije ni jedini most na teritoriji naše opštine koji je na taj način sagrađan, isto je i sa Rimskim mostom u selu Kumanica - kaže on.
Foto: RINA
Ova građevina nalazi se pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika iz Kraljeva, a opština Ivanjica 1983. godine i Republika Srbija 1987. godine proglasile su ga za nepokretno kulturno dobro. U skaldu sa tim odlukama, preuzeti su određeni koraci kako bi ovaj most ostao i nekim narednim pokolenjima.
- Po njemu je zabranjem teretni, ali još uvek ide putnički i pešački saobraćaj. Postoje neki projekti kojima bi se on skroz izuzeo i ostao samo kao pešački most. Za sada je on jedna od turističkih atrakcija ovog grada - kaže Ostojić.
Gvozdenova vodenica je u funkciji i dan danas, zahvaljujući njegovom i trudu njegove porodice
28.10.2022
ReportažaNa zapadnoj strani Prlinskog visa, u ruševinama antičkog hrama, otkrivena je ploča isklesana od belog mermera
26.10.2022
ReportažaViše od 500 spomenika krapjutaša nalazi se u Ivanjci, a neki od njih stariji su od 100 godina
25.10.2022
ReportažaUpregnute životinje su se smenjivale na dva sata, zaustavljale su se kada bi putnik mahnuo, a ponekad su prevozile i pokojnike
14.10.2022
Reportaža
Ostavite komentar