Priče > Sudbine

Sjedinjene Američke Države PROTIV Bili Holidej: Sudski PROCES koji je uticao na SUDBINU najveće džez umetnice

Dok je Bili Holidej u bolnici umirala od ciroze, policija ju je uhapsila zbog optužbe o posedovanju heroina, vezavši je za bolnički krevet

Izvor: K1info

08/11/2023 > 10:27

podeli vest:

Sjedinjene Američke Države PROTIV Bili Holidej: Sudski PROCES koji je uticao na SUDBINU najveće džez umetnice
Foto: William P. Gottlieb, Public domain, via Wikimedia Commons


Nik Kejv je jednom rekao: "Kao ljudska bića, mi imamo ogromne sposobnosti koje nam omogućavaju da se izdignemo iznad naše patnje - mi smo prirodno predodređeni za transcendenciju."

Za Bili Holidej, muzika je pružila put do transcendencije koju je njen tragični život toliko zahtevao. Postala je najveća džez pevačica svih vremena, uprkos preprekama koje su se nadvile nad njom, i stoji kao jedan od simbola američke istorije. Iz njenog nasleđa može mnogo da se nauči, a jedna nesrećna bitka sa zakonom ističe se kao najznačajnija u njenom životu.

Dok je Bili Holidej u bolnici umirala od ciroze, policija ju je uhapsila zbog optužbe o posedovanju heroina, vezavši je za bolnički krevet. U to vreme, ona je bila možda i najvažnija umetnica u američkoj istoriji. Uostalom, ne bi se potrudili da nije bila. Na neki tužan način, ova scena služi kao pastiš trijumfa i tragedija njenog kratkog života.

Ovaj šokantni incident bio je rezultat dugogodišnje borbe. Još od kada je Hari Enslinger postavljen za šefa Federalnog biroa za narkotike 1930. godine, usmerio je svoju pažnju na džez scenu. Rasistički je opisivao ovaj žanr kao "muzički anarhizam i dokaz ponovne pojave primitivnih nagona koji vrebaju kod crnih ljudi, čekajući da se ispolje." Šokantno je da je ovaj čovek imao ogromnu moć. A njegova predrasuda je postajala još izraženija kada je reč o muzičarima, čiji su životi, kako je rekao, "smrdeli na prljavštinu".

Bili Holidej je bila posebno laka meta za napad, s obzirom na tragedije koje je već pretrpela u svom životu. Otac ju je napustio dok je još bila dete, a majka je često isto radila. Kada je imala samo 11 godina, na Badnje veče, njena majka se vratila kući i zatekla Bili kako se bori sa komšijom koji je pokušavao da je siluje.

On je uhapšen, ali je Bili zadržana u zaštitnom pritvoru dva meseca nakon tog strašnog događaja. Uskoro, pošto je puštena na slobodu, sa 12 godina počela je da radi kao čistačica u javnoj kući.

Ironično, dok je radila u javnoj kući, prvi put je čula muziku Luisa Armstronga i Besi Smit i iskusila blagodeti muzike koja ju je štitila od surove realnosti, dok je istovremeno davala smisao toj stvarnosti. Uskoro je počela da peva svoje pesme i brzo je postala zvezda.

Slava i bogatstvo, međutim, često znače usamljenost. Njen najbliži prijatelj bio je njen pas, Mister Daunbit (Downbeat). S parama, slavom i vrlo malo podrške, postala je heroinska zavisnica.

Foto: The Library of Congress, Public domain, via Wikimedia Commons

Bili Holidej i Mister Daunbit

Godine 1947. uhapšena je zbog posedovanja narkotika. Suđenje je nazvano Sjedinjene Američke Države protiv Bili Holidej. Bila je kriva, ali suđenje je predstavljalo cirkus - čak ni njen advokat nije želeo da je zastupa.

- Jednostavno rečeno, to znači da se niko na svetu nije interesovao za mene - rekla je.

Priznala je krivicu dok je patila od dehidratacije i poslata je u federalni zatvor Alderson u Zapadnoj Virdžiniji. Njena dozvola za kabare je povučena, što je ozbiljno ometalo njenu karijeru pošto više nije mogla da nastupa u prostorima gde se prodaje alkohol.

Foto: Unnamed Los Angeles Times photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Bili Holidej na suđenju

Iako je njena zatvorska kazna trajala samo nekoliko nedelja zbog dobrog ponašanja, u godinama koje su usledile borila se sa zavisnošću i zlostavljačkim odnosima, ali je uvek posedovala nivo izuzetne izvođačke veštine koja bi je održala na tronu najveće žive pevačice.

Nažalost, nije poživela dugo, i treba reći da se stres i zlostavljanje koje je pretrpela od strane zakona mogu dovesti u vezu sa njenim prevremenim odlaskom, umesto da su briga i saosećajnost podržali pevačicu i njen talenat na duže staze.

Ovo je borba koja je često viđana kod crnih zvezda tog doba. Kako su dokumenti iz Enslingerove arhive otkrili, kada je njegova surova kampanja dovedena u pitanje, on je jednostavno izjavio da neće biti diskriminatorno oštar:

- Dobri muzičari, ali tipični za džez.

Srećom, Bili Holidej se borila da pokaže svoju transcendenciju čak i nakon ovog napada, a njeno nasleđe stoji kao spomenik otporu iz kojeg mnogo može da se nauči.

Ostavite komentar