Mislite da NISTE dobra mama? Daćemo vam 12 RAZLOGA da se RAZUVERITE
Zapamtite da je suština u sitnicama
17.02.2023
MozaikSvaka vrsta emocionalnog maltretiranja i ponižavanja čvrsto je povezana sa psihijatrijskim poremećajima kod dece i adolescenata
podeli vest:
Psihičko nasilje teško je prepoznati – kako u istraživanjima, tako i u praksi. Zato su naučnici Medicinskog fakulteta u Lajpcigu sproveli i detaljnu studiju o psihološkim efektima koje zlostavljanje, zanemarivanje i emocionalno maltretiranje imaju na decu i adolescente.
Primeri emocionalnog maltretiranja su kada roditelji svoju decu ekstremno ponižavaju, prite da će ih smestiti u dom ili ih krive za sopstvene psihičke probleme.
Fizičko nasilje između roditelja koje deca posmatraju takođe igra ključnu ulogu.
Zapamtite da je suština u sitnicama
17.02.2023
MozaikNežno ili pozitivno roditeljstvo (kako ga nazivaju psiholozi), bazirano je na četiri ključna elementa
16.01.2023
Mozaik- Rezultati naše studije pokazuju da psihičko zlostavljanje ostavlja teške posledice, teže od svih drugih oblika maltretiranja - objasnio je autor studije dr Lars Vajt, koji predvodi grupu istraživača na Odeljenju za dečju i adolescentsku psihijatriju, psihoterapiju i psihosomatiku u Univerzitetskoj bolnici u Lajpcigu.
U studiji je učestovalo 778 dece i adolescenata. Čak 80 posto njih prijavilo je da su iskusili psihičko nasilje, što znači da je ova vrsta nasilja najčešća kod dece. S tim u vezi, istraživači su dokazali i da od svih formi zlostavljanja, psihičko zlostavljanje ima najjači efekat na psihu dece i adolescenata, čak i u poređenju sa oblicima zlostavljanja kojima se posvećuje više pažnje, kao što je fizičko zlostavljanje.
Kod mlađe dece uzrasta 3 – 8 godina, emocionalno maltretiranje dovelo je prvenstveno do problema u ponašanju, dok kod adolescenata dovodi do depresije i anksioznih poremećaja.
Omiljena reč dvogodišnjaka koja zadaje glavobolje roditeljima…
03.01.2023
MozaikOsluškivanje i razumevanje detetovih potreba i usvajanje nenasilnih vaspitnih praksi najbolji je put da se bude pozitivan primer svom detetu
24.09.2022
SrbijaPored opsežnih intervjua, naučnici su analizirali dosijee iz kancelarija za brigu o mladima. Ti uzorci pokazali su da je 306 dece i adolescenata iskusilo psihičko maltretiranje, a 472 učesnika nije imalo to iskustvo.
Rezultati sugerišu da je rizik od razvoja mentalnih poremećaja posle emocionalnog maltretiranja već povećan u ranom i srednjem detinjstvu, što naglašava potrebu za ranom intervencijom.
Što se tiče svakodnevnog života, psiholog dr Vajt naglašava:
- Moramo da edukujemo roditelje tako da češće uzimaju u obzir perspektivu deteta. Još prije 30 godina opšteprihvaćeno je mišljenje da decu treba ostaviti da plaču i da ono što dožive u detinjstvu ionako zaborave. Ali sve više dolazi do potpune promene u stavovima i razumijevanja da moramo da dopremo do najmlađe dece kada pokazuju teške emocije, kao što su ljutnja ili tuga.
Otkrivamo vam osobine, ali i slabosti koje krase decu čija imena počinju na petnaesto slovo azbuke
11.02.2023
MozaikStvari koje radimo tokom odrastanja brzo zaboravimo, ali ih se godinama kasnije setimo i shvatimo da su bile srž našeg detinjstva
07.02.2023
MozaikDečja amnezija je nemogućnost pamćenja detalja i događaja koji su se desili pre naše četvrte godine
24.01.2023
MozaikMožda niste ni svesni koliko je gledanje u ekran neposredno pre leganja u krevet štetno po zdravlje deteta i koliko mu remeti san
22.01.2023
Vesti
Ostavite komentar