ČUDESAN SASTOJAK IZ KUHINJE KOJI ĆE OŽIVETI VAŠE CVEĆE I nije talog od kafe!
Zaboravite na skupa veštačka đubriva i isprobajte moć prirode
10.02.2025
MozaikPrekomerna higijena može biti kontraproduktivna, a ponekad je bolje usvojiti umereniji pristup
podeli vest:
Mnogi od nas veruju da češće pranje znači bolju higijenu, ali stručnjaci tvrde da neke stvari u našem domu zapravo peremo previše često – i time im skraćujemo vek trajanja ili čak ugrožavamo sopstveno zdravlje. Ako ste od onih koji ne mogu da zamisle dan bez ribanja i pranja, možda je vreme da preispitate svoje navike.
Foto: Pixabay.com
1. Odeća nakon jednog nošenja
Osim ako se niste preznojili ili uprljali garderobu, nije potrebno prati odeću nakon svakog nošenja. Prečesto pranje, posebno na visokim temperaturama, može brzo oštetiti tkanine i izbledeti boje. Farmerke, džemperi i jakne mogu izdržati nekoliko nošenja pre nego što završe u veš-mašini.
2. Peškiri nakon svakog korišćenja
Mnogi imaju naviku da ubace peškire u pranje posle svakog tuširanja, ali to nije neophodno. Ako ih redovno sušite na provetrenom mestu, možete ih koristiti nekoliko puta pre nego što ih operete. Preporučuje se pranje na svaka tri do četiri korišćenja.
Foto: Freepik.com
3. Posteljina svake nedelje
Iako je važno redovno menjati posteljinu, nije nužno da to bude svake nedelje. Ako niste skloni alergijama i ne znojite se previše, pranje na svake dve nedelje sasvim je dovoljno. Jastučnice bi ipak trebalo menjati češće, posebno ako imate osetljivu kožu.
Zaboravite na skupa veštačka đubriva i isprobajte moć prirode
10.02.2025
MozaikAko vaša ljubičica deluje umorno i bez života, postoji jednostavan i efikasan način da je podmladite
07.02.2025
Mozaik4. Posuđe iz mašine za sudove
Možda zvuči čudno, ali prečesto korišćenje mašine za pranje sudova može trošiti više vode nego ručno pranje. Takođe, ne morate svaki put prati pribor i tanjire odmah nakon upotrebe – ako se ne radi o masnoj hrani, često je dovoljno samo ih isprati i kasnije staviti u mašinu.
Foto: Freepik.com
5. Drvene daske za sečenje
Mnogi peru drvene daske deterdžentom i vrućom vodom nakon svake upotrebe, ali to može oštetiti njihovu strukturu i učiniti ih podložnijim upijanju bakterija. Bolje rešenje je da ih prebrišete vlažnom krpom, povremeno ih premažete uljem i samo povremeno temeljno operete.
ko želite da vaš vrt u proleće procveta u punom sjaju, sada je vreme za akciju
06.02.2025
MozaikIako oba zaslađivača dodaju slatkoću, razlike u njihovom sastavu mogu značajno uticati na krajnji ukus
05.02.2025
Mozaik6. Nameštaj i drvene površine
Često brisanje drvenih stolova i polica sredstvima za čišćenje može uzrokovati oštećenje zaštitnog sloja i ubrzati njihovo propadanje. Dovoljno je lagano prebrisati prašinu suvom ili blago vlažnom krpom jednom do dva puta nedeljno.
Foto: Shutterstock
7. Kosa svaki dan
Iako kosa nije predmet u kući, ovo je jedna od najčešćih grešaka kada je higijena u pitanju. Prečesto pranje uklanja prirodna ulja, što dovodi do suvoće i povećane proizvodnje sebuma. Idealno je prati kosu dva do tri puta nedeljno, u zavisnosti od tipa vlasišta.
Dakle, prekomerna higijena može biti kontraproduktivna, a ponekad je bolje usvojiti umereniji pristup. Štedite vreme, energiju i resurse, a istovremeno čuvajte svoje stvari i zdravlje!
BONUS VIDEO:
Pravilnim doziranjem omekšivača i pažljivim održavanjem veša, vaša odeća će dugo mirisati sveže
05.02.2025
MozaikPre nego što krenete da ribate baš sve sirćetom, znajte da postoji nekoliko stvari kojima ova kiselina može naškoditi
03.02.2025
MozaikEvo nekoliko vrsta koje su idealne za sadnju u ovom periodu
03.02.2025
MozaikNaše bake su kuvale vodu i pepeo i to koristile u domaćinstvu. Evo još nekih saveta za primenu u bašti
01.02.2025
Mozaik
Ostavite komentar