PORED SpaceX Ilona Maska, u MESEČEVU MISIJU uključio se i Blue Origin Džefa Bezosa
Lender kompanije Blue Origin izabran je za misiju Artemis 5, koja je planirana za 2029. godinu, a ugovor iznosi 3,4 milijardi dolara
21.05.2023
TehnologijaAnaliza podataka sa letilice Kasini sugeriše da su prstenovi nastali dugo posle inicijalnog formiranja Saturna
podeli vest:
Prema nedavnom istraživanju, koje analizira podatke NASA-ine misije Kasini, Saturnovi prepoznatljivi ledeni prstenovi možda neće biti vidljivi budućim posmatračima.
Studije, koje su objavljene u maju, pružaju nov uvid u starost i potencijalni nestanak ovih poznatih nebeskih obeležja. Naučnici su dugo raspravljali o poreklu i starosti Saturnovih prstenova, a misija Kasini dala je vredne podatke koji su rasvetlili ove misterije.
Analiza Kasnijevih podataka prikupljenih tokom orbite oko ovog gasnog džina od 2004. do 2017. godine, sugeriše da su prstenovi nastali dugo posle inicijalnog formiranja Saturna.
Lender kompanije Blue Origin izabran je za misiju Artemis 5, koja je planirana za 2029. godinu, a ugovor iznosi 3,4 milijardi dolara
21.05.2023
TehnologijaVeliko pitanje u astrobiologiji, polju koji proučava poreklo života, jeste da li je tektonska ili vulkanska aktivnost neophodna za život
21.05.2023
TehnologijaOvi nalazi, podeljeni u tri objavljene studije, osporavaju ideju da prstenovi postoje milijardama godina. Umesto toga, istraživanje sugeriše da su prstenovi relativno mladi u astronomskom smislu, verovatno stari samo nekoliko stotina miliona godina.
Ričard Durisen, vodeći autor dve studije objavljene u časopisu Icarus i profesor emeritus astronomije na Univerzitetu Indijana Blumington, izjavio je da je zaključak izveden iz podataka da Saturnovi prstenovi moraju biti relativno mladi u poređenju sa samom planetom. Ovo otkriće otvara uzbudljive mogućnosti za proučavanje procesa koji su doveli do formiranja prstenova i njihove izuzetne strukture.
Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Tokom Kasinijevog Velikog finala, faze u kojoj je letelica manevrisala između Saturna i njegovih prstenova, prikupljene su vredne informacije. Podaci su otkrili broj meteoroida koji "zagađuju" prstenove, masu prstenova i brzinu kojom materijal iz prstenova pada na planetu. Ova merenja su dosledno ukazivala na mlađu starost prstenova.
Istraživači su takođe pronašli dokaze da su prstenovi bili relativno slobodni od akumulacije kosmičke prašine. Kasinijev analizator kosmičke prašine (Cosmic Dust Analyzer) u periodu od 13 godina prikupio je 163 zrna prašine koja potiču izvan Saturnovog sistema. Nedostatak kosmičke prašine sugeriše da prstenovi nisu postojali dovoljno dugo da bi akumulirali značajnu količinu.
Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Pored toga, istraživači su primetili da prstenovi gube masu velikom brzinom zbog infiltracije meteoroida. Ovaj fenomen gura materijal iz unutrašnjih prstenova ka Saturnu.
Na osnovu ovih zapažanja, istraživači procenjuju da će prstenovi verovatno postojati najviše nekoliko stotina miliona godina, što ukazuje na njihov konačan životni vek.
Vast Space iz Kalifornije želi da izgradi komercijalnu svemirsku stanicu u niskoj orbiti Zemlje, a lansiranje je planirano za august 2025.
12.05.2023
TehnologijaJedna od najbližih egzoplaneta nalik Zemlji kruži oko Barnardove zvezde i udaljena je 6 svetlosnih godina
06.05.2023
TehnologijaMada je tačno poreklo Saturnovih prstenova i dalje nepoznato, spekuliše se da je gravitaciona nestabilnost mogla poremetiti neke od ledenih meseca koji kruže oko planete, što je dovelo do formiranja prstenova.
Nova otkrića podržavaju ideju da su Saturnovi prstenovi relativno mlado obeležje Sunčevog sistema. Dalje istraživanje i proučavanje Saturnovih meseca moglo bi da pruži dragocen uvid u događaje koji su doveli do formiranja prstenova i potencijalno otkriju dalja saznanja o gradivnim blokovima života.
Zurong je sleteo na Mars 14. maja 2021. godine, čime je Kina postala druga država koja je uspešno spustila sondu na površinu crvene planete
29.04.2023
TehnologijaJužnokorejska kompanija planira da proizvede vozilo za autonomnu vožnju čije će lansiranje biti moguće 2027. godine
22.04.2023
TehnologijaLetelici će biti potrebno osam godina da stigne do Jupitera u julu 2031. godine, gde će provesti oko tri i po godine u njegovoj orbiti
14.04.2023
TehnologijaObjekat M82 X-2 je neutronska zvezda, čija je gustina toliko velika da je gravitacija na površini oko 100 triliona puta jača od Zemljine
13.04.2023
Tehnologija
Ostavite komentar