Slobodno vreme > Tehnologija

Nemaš s kim da pričaš? NEMA PROBLEMA: Instagram i VEŠTAČKA INTELIGENCIJA će da ti naprave "PRIJATELJA"

AI prijatelj dobio bi ime i lice, a korisnici bi mogli da ćaskaju sa njima preko Instagramove funkcije direktnih poruka

Izvor: K1info/rts.rs

06/11/2023 > 22:45

podeli vest:

Nemaš s kim da pričaš? NEMA PROBLEMA: Instagram i VEŠTAČKA INTELIGENCIJA će da ti naprave "PRIJATELJA"
Foto: Pixabay.com


Sudeći na osnovu koda unutar aplikacije Instagram, Zakerbergovi inženjeri rade na tome da omoguće ljudima da stvaraju „prijatelje“ zasnovane na veštačkoj inteligenciji sa kojima bi mogli da razgovaraju.

Nije tajna da Meta radi na raznim alatima veštačke inteligencije, ali ovog puta je u fokusu razgovor sa ljudima. Prema prvim nagoveštajima, ličnosti nastale upotrebom veštačke inteligencije mogle bi se pridružiti razgovorima i čak zbijati šale.

Neke naprednije verzije mogle bi da omoguće razgovore sa AI verzijama poznatih ličnosti ili sa preduzećima, na primer.

Ali izgleda da je novi alat posebno usmeren na omogućavanje ljudima da prevaziđu dosadu ili usamljenost tako što će ljudima omogućiti da izaberu ličnost svog AI prijatelja, a zatim da razgovaraju sa njim/njom.

Alesandar Paluzi, stručnjak za aplikacije, pronašao je reference na novu funkciju unutar platforme. Iz Instagrama su odbili da komentarišu, ali je poznato da kompanija radi na nizu funkcija koje nikada ne stižu u javnu verziju aplikacije.

Čini se da se na osnovu koda može zaključiti da bi ljudi mogli da biraju pol, starost i etničku pripadnost svog drugara iza kojeg stoji veštačka inteligencija. Zatim bi odabrali ličnost uz pomoć niza karakteristika, pa bi prijatelj mogao da bude entuzijastičan ili duhovit.

AI prijatelj tada bi dobio ime i lice, a korisnici bi mogli da ćaskaju sa njima preko Instagramove funkcije direktnih poruka.

Slični alati su u razvoju i za druge Metine platforme, kao što su WhatsApp i Messenger.

I druge aplikacije, kao što je Snapchat, radile su na sopstvenim čet-robotima zasnovanim na veštačkoj inteligenciji, kojima se mogu slati poruke na isti način kao i pravim, realnim prijateljima.

Ličnost iza koje stoji veštačka inteligencija po izboru korisnika

Prošlog meseca, Meta je pokrenula čet-botove sa mnoštvom ličnosti.

Mark Zakerberg je javno rekao da Meta radi na više modela veštačke inteligencije, usmerenih na različite svrhe, koji će biti dostupni za ćaskanje. Nedavno je rekao da kompanija „ne misli da želimo da postoji jedna velika superinteligencija“ i da će umesto toga izgraditi različite sisteme veštačke inteligencije sa kojima se može razgovarati u različitim kontekstima.

Neki od njih mogu biti napravljeni za preduzeća, na primer, tako da veštačka inteligencija može da razgovara sa ljudima o pitanjima kao što su povraćaj novca, ili da kreatori mogu da izgrade veštački inteligentne sisteme koji oponašaju njihovu ličnost kako bi obožavaoci mogli da razgovaraju sa njima. Ali drugi bi mogli biti samo za razgovor sa prijateljima, objasnio je Zakerberg.

- Imaćemo bezbroj slučajeva upotrebe za koje mislim da su samo zabavne. Mislim da će postojati AI koje mogu da pričaju viceve, tako da ih možete uključiti u ćaskanje sa prijateljima. Razmišljam mnogo o tome, jer smo mi društvena kompanija - rekao je prvi čovek Mete tokom podkasta kod Leksa Fridmana i dodao:

- Mislim da u osnovi pomažemo ljudima da se povežu na različite načine. Deo onoga što me oduševljava je kako da omogućite ovakvim veštačkim inteligencijama da olakšaju vezu između dve osobe ili više njih, stavite ih u grupno ćaskanje, učinite grupno ćaskanje zanimljivijim bez obzira na vaša interesovanja, sport, modu, trivijalnosti.

Ostavite komentar