DOMINANTNA POBEDA PARTIZANA: Crno-beli savladali Zvezdu u gostima za prekid serije poraza!
Košarkaši Crvene zvezde dočekuju ekipu Partizana u prvom ovogodišnjem derbiju u Evroligi.
SportZakon o autorskim pravima u vezi sa licencama može da zavara, neki uslovi mogu da budu striktni dok neki zavise od samog autora licence
podeli vest:
Elektronske knjige su se pojavile relativno skoro, ali danas igraju veoma važnu ulogu u našim životima jer nam omogućavaju jeftiniju opciju da uživamo u sadržaju koji zauzima manje mesta i mnogo je lakši. Kada kupite elektronsku knjigu, čitate je na svom uređaju i posle završetka, vaša knjiga ostaje u memorijskom prostoru neiskorišćena. Šta možete da uradite tim povodom?
Prvo što pada na pamet je da je prodate nekom drugom. Kada kupite elektronsku knjigu, vi u stvari kupujete licencu na nju, a ne samu knjigu. Zakon o autorskim pravim u vezi sa licencama može da zavara: neki uslovi mogu da budu poprilično striktni dok neki zavise od samog autora licence.
Ako kupite štampanu knjigu onlajn, možete je jednostavno prodati – na netu, na aukciji, prijatelju ili komšiji, a možete je čak i donirati lokalnoj biblioteci. To je zato što ste kupili prava na konkretan primerak knjige i samim tim postali njen vlasnik. Kod elektronskih knjiga, izdavač je taj koji kontroliše vaš primerak. Prema licenci, čitalac nema pravo da ponovo proda elektronsku knjigu. Izdavač čak ima mogućnost da ukloni knjigu sa vašeg uređaja.
Ovu tradiciju sada možemo da preispitamo zahvaljujući Amazonu koji ima patent za „elektronsko tržište korišćenih digitalnih objekata“. Ovo je najinovativnija kompanija na svetu i ni ovog puta nas nisu razočarali. Kada je softversko tržište korišćenih proizvoda postalo legalno, Amazon je odmah iskoristio priliku zajedno sa Apple koji je zatražio sličan patent za iTunes. Ideja ovog novog plana je da se omogući čitaocima da prodaju svoj primerak elektronske knjige za kredit na svom nalogu ili za novac.
Pravilo ovog patenta je da izdavači i autori odlučuju da li dozvoljavaju ponovnu prodaju njihove elektronske knjige. Takođe, moguće je i pozajmljivanje elektronskih knjiga među korisnicima Kindla. U slučaju da onaj koji je pozajmio želi da proda knjigu, deo profita deliće sa originalnim vlasnikom.
Zanimljivo je da je Amazon dugo skrivao informacije u vezi sa ovim patentom i nije previše iznosio u javnost. Razlog je verovatno to što je zakon o autorskim pravima u pogledu digitalnih proizvoda veoma dvosmislen i to nimalo ne olakšava stvari kako izdavačima tako samim vlasnicima elektronskih knjiga. U ovom trenutku ne postoji jasna razlika između kupovine i licenciranja tako da se javlja potreba za striktnijom regulacijom koja će sve jasno definisati. Za to će verovatno biti potrebno neko vreme.
Postoji još jedan problem koji je u vezi sa ekonomskim faktorom: na tradicionalnom tržištu, cena polovne knjige se smanjuje zbog stanja same knjige. Kod elektronskih knjiga, stanje je potpuno isto kao i kada je prvi korisnik kupio. Digitalne knjige su uvek u savršenom stanju. Pa zašto bi onda neko kupio novu elektronsku knjigu kada za duplo manju cenu može da kupi polovnu koja je u identičnom stanju kao nova?
To bi dovelo do smanjenja cene novijih elektronskih knjiga kako bi mogle da se takmiče sa „polovnim“: na kraju bi to prouzrokovalo pad cena elektronskih knjiga na svega nekoliko centi. To je dobro za čitaoce, ali apsolutno užasno za autore i izdavače. Oni neće pristati na takvu opciju i povući će sva svoja dela sa tržišta elektronskih knjiga čime će ga potpuno isprazniti i, zapravo, učiniti ga nepostojećim.
Posle svega izrečenog, jasno je da je potrebno vremena da se celokupna situacija razvije. U sličnom obliku poslovanja – ponovnoj prodaji muzike – već postoje sporovi u vezi sa digitalnim autorskim pravima. Na primer, onlajn platforma ReDigi, specijalizovana za legalnu prodaju digitalnih primeraka, dobila je sudsku zabranu da nastavi sa radom jer su velike kompanije, poput Virdžin rekordsa, smatrale da im ugrožava posao. Jasno je da prodaja „polovnog“ digitalnog sadržaja ima mnogo neistraženog potencijala, ali i zahteva za stvaranje novog, jasnog ekosistema digitalnih autorskih prava kao i koordinaciju između proizvođača i korisnika kako bi se stvorilo zdravo tržište korišćenih elektronskih materijala.
Novi TESLA robot se zove Optimus, voli da zaliva biljke i vešto prenosi teret
02.10.2022
TehnologijaTrenutno nema dovoljno rezervnih sistema u mnogim evropskim zemljama da bi se izborili sa široko rasprostranjenim prekidima struje
02.10.2022
TehnologijaNajveća naučna zabava u Evropi održaće se istovremeno u više od 25 zemalja, a domaći ljubitelji nauke uživaće u čak tri večeri
29.09.2022
TehnologijaAmerički špijunski satelit NROL-91 lansiran je u orbitu iz kalifornijske baze svemirskih snaga Vandenberg
26.09.2022
TehnologijaOvo sprovođenje zabeležile su kamere TVCG
pre 14 minuta
HronikaPored Hrvatske i Švedske i Finska je pribegla ovim metodama
pre 33 minuta
RegionŠirom regiona u toku noći biće obilnih padavina
pre 1 sat
RegionOna leti brzinom od 10 maha – 2,5-3 kilometra u sekundi
pre 2 sata
SvetSukob u Ukrajini je posle ovih napada dobio elemente globalne prirode
pre 3 sata
SvetAjli je ugrađen dren preko kojeg izlazi gnoj
pre 3 sata
RegionReč je o još jednom svesnom i planiranom pokušaju izazivanja incidenta
pre 3 sata
PolitikaBalijagića otkrili tragovi u snegu
pre 4 sata
HronikaBio je PR za umetnike poput: Doli Parton, Džonija Keša, Pink Floyd, Brusa Springstina, The Clash, Barbre Strejsend...
20.11.2024
SudbineAnja je danas sahranjena u svom rodnom Bošnjanu kod Paraćina
20.11.2024
SudbineNa roze umrlici potpisani su roditelji, braća sa devojkama, momak, bake, tetke, rodbina i prijatelji...
20.11.2024
SudbineMitrović je nad majčinim grobom održao potresni govor u kojem je obećao da će joj ispuniti poslednju želju
20.11.2024
SudbineNakon sahrane Željko se oglasio snimkom i porukom
19.11.2024
SudbineNajveću podršku Željko je danas imao od dece
19.11.2024
SudbineMajka Milenija preminula je na porodičnu krsnu slavu Đurđic
19.11.2024
SudbineDugo nije bila u kontaktu sa njom.
19.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar