DIGITALNI PONOR Demokratija u eri dezinformacija
Dr Orhan Dragaš je srpski stručnjak za bezbednost i međunarodne odnose, autor je analize koju prenosimo.
06.12.2024
KolumnaSvako sa vašom Wi-Fi lozinkom i lošim namerama može da ukrade vaše podatke
podeli vest:
Teško je biti potpuno anoniman na internetu - ali možete nešto da uradite da se zaštitite, a mi ćemo vam dati par saveta koje je dobro da shavtite ozbiljno.
Delite manje informacija u okviru formi - Ukoliko je moguće, preskočite sve „opcione“ informacije i polja.
Napravite e-mail adresu samo za prijavljivanje - Često se događa da se email liste prodaju ili iznajmljuju na Dark Web-u. Razmislite o tome da napravite jednokratnu email adresu koja će služiti samo za prijavljivanje na raznim platformama.
Zaštitite svoju Wi-Fi lozinku - Vaš ruter obrađuje mnogo osetljivih informacija, od lozinki do finansijskih informacija. Svako sa vašom Wi-Fi lozinkom i lošim namerama može pokušati da ukrade vaše podatke.
Podesite dvofaktorsku autentifikaciju za svaki nalog koji vam to dozvoljava. Dvofaktorska autentifikacija podrazumeva da je potrebno da date dve informacije kako biste potvrdili svoj identitet prilikom prijavljivanja na nalog, prilikom onlajn kupovine i slično.
Foto: K1info/printscreen X/rowancheung/freepik
Možete poboljšati bezbednost aplikacija koje koristite tako što ćete ograničiti broj konekcija koje one imaju sa drugim aplikacijama.
Mnoge aplikacije i programi nude mogućnost kreiranja novog profila ili prijave korišćenjem Social Login funkcionalnosti. Koristeći postojeće podatke za prijavu preuzetih od provajdera kao što su Facebook, Tvitter, Apple ili Google, korisnik može da se prijavi na sajt, aplikaciju ili softver jednim klikom umesto da kreira novi nalog samostalno. Iako ova funkcionlnost pojednostavljuje registraciju i prijavljivanje za krajnje korisnike, ona sa sobom nosi i bezbedonosne pretnje.
Na primer, vaš Spotify nalog je bezbedan samo onoliko koliko i vaš Facebook nalog ako ga koristite za prijavljivanje na Spotify.
Ali, nisu uvek u pitanju samo prijave. Obično povezujemo aplikacije da bismo sinhronizovali kalendare, delili postove na društvenim mrežama na različitim platformama i još mnogo toga. Ove funkcije mogu biti korisne, ali se isplati pregledati šta je povezano i opozvati pristup za sve ono što vam nije potrebno.
Dr Orhan Dragaš je srpski stručnjak za bezbednost i međunarodne odnose, autor je analize koju prenosimo.
06.12.2024
KolumnaTo je izraz koji predstavlja zabrinutost u vezi za uticajem prekomerne upotrebe nekvalitetnog onlajn sadržaja, naročito na mrežama
05.12.2024
VestiPostoji mnogo koraka koje možete preduzeti da zaštitite svoju privatnost online,ali dobra vest je da je većina njih pod vašom kontrolom. Najvažnije je ograničiti količinu informacija koje delite i biti u toku sa načinom na koji razne kompanije upravljaju vašim podacima.
Takođe, jedan od najefikasnijih načina zaštite od potencijalnih sigurnosnih propusta je redovno ažuriranje softvera na najnovije verzije. Ovo uključuje operativne sisteme, veb pretraživače i sve druge aplikacije koje koristite. Nove verzije u svojim ažuriranjima često uključuju i ispravke detektovanih ranjivosti, pa je važno da ih instalirate što je pre moguće.
Obavezno aktivirajte sms ili e-mail obaveštenje koje vam stiže ukoliko neko pokušava da uđe na vaš nalog, a to niste vi.
BONUS VIDEO
Stručnjak objašnjava korak po korak kako da pripaznite na bezbednost
02.12.2024
Tehnologija"Moje kolege i ja smo redovno ovoj ženi slali pomoć, sve dok nije otkriveno da je u pitanju velika laž", svedoči za K1info Darko Vučićević
28.11.2024
SrbijaLažne web stranice koje zaraze uređaj virusom, omogućavajući hakerima krađu ličnih podataka
13.11.2024
TehnologijaAmerički milijarder podelio je video i napisao ovu reč
12.11.2024
Svet
Ostavite komentar