Poslušajte kako ZVUČI prašina na MARSU
Rover Perseverance, kompanije NASA, uspeo je da zabeleži nešto fascinantno da ovoj crvenoj planeti
18.12.2022
TehnologijaAnalizom podataka koje je prikupila NASA-ina letelica otkriveno je da podzemni okean Encladus-a sadrži ključnu hranljivu materiju
podeli vest:
Na Saturnovom ledenom mesecu Enceladus otkriven je poslednji i ključni sastojak koji je neophodan za život.
Element važan za izgradnju DNK-a i RNK-a je fosfor. Analizom podataka koje je prikupila NASA-ina letelica otkriveno je da podzemni okean Encladus-a sadrži ključnu hranljivu materiju.
- Znamo da Enceladus ima najviše elemenata koji su neophodni za život, poput ugljenika, vodonika, azota, kiseonika i sumpora - kaže Morgan Kejbl, astrobiolog iz laboratorije u Pasadeni koji nije učestvovao u istraživanju.
- Sada kada je potvrđeno i postojanje fosfora... Čini se da Enceladus sada ispunjava sve kriterijume za nastanjiv okean - kaže on.
Većina istraživača smatra da je Enceladus među najverovatnijim mestima za smeštaj vanzemaljskog života. To je svet obavijen ledom, sa okeanom slane vode skrivenim ispod. Štaviše, 2005. svemirska letelica Cassini je primetila gejzire kako izbacuju paru i zrnca leda iz Enceladove ledene školjke. I u tom spreju za svemir, naučnici su otkrili organske molekule.
Fosfora je na površini Zemlje relativno malo. Veliki deo je zaključan u mineralima, a njegovu dostupnost često kontroliše tempo kojim se život može razmnožavati.
Rover Perseverance, kompanije NASA, uspeo je da zabeleži nešto fascinantno da ovoj crvenoj planeti
18.12.2022
TehnologijaAstronomi su otkrili Zemlji najbližu poznatu crnu rupu, udaljenu samo 1.600 svetlosnih godina
05.11.2022
TehnologijaProcenjuje se da kilogram vode iz mesečevog okeana sadrži otprilike 1 do 20 milimola fosfata, koncentraciju hiljadama puta veću nego u velikom plavom okeanu Zemlje.
Ali, ono što buni istraživače je pitanje "kako ako život postoji na Enceladus-u postoji toliko obilje hemijske i hranljive materije?".
Postoji mogućnost da je mesec jednostavno bez života, rekao je jedan od istraživača. Ali postoji još jedno objašnjenje koje daje nadu. Život na hladnom Enceladus-u, rekao je, može jednostavno da troši hranljive materije sporim tempom.
Na društvenim mrežama snimak, koji je sasvim slučajno zabeležila NASA, postao je pravi hit
31.10.2022
TehnologijaNASIN teleskop snimio "zvezdano gnezdo" očaravajuće fotografije oblasti koja je udaljena od Zemlje 6.500 svetlosnih godina
20.10.2022
TehnologijaLetelica bi u svemiru trebalo da provede 25 dana, a ukoliko sve prođe bezbedno, planira se da se u budućnosti sa njom pošalje i posada
21.11.2022
TehnologijaEvropska svemirska agencija predstavila je plan za prikupljanje sunčeve energije pomoću solarnih panela postavljenih u svemiru
16.10.2022
Tehnologija
Ostavite komentar