Slobodno vreme > Tradicija

OBIČAJI I VEROVANJA PRED SVETOG NIKOLU Šta treba uraditi da bi godina bila srećna i uspešna

Običaji pred ovaj dan podsećaju nas na prave vrednosti: ljubav, mir i poštovanje tradicije

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

17/12/2024 > 10:57

podeli vest:

OBIČAJI I VEROVANJA PRED SVETOG NIKOLU Šta treba uraditi da bi godina bila srećna i uspešna
Foto: Shutterstock


Sveti Nikola, jedan od najpoštovanijih svetitelja u pravoslavnom hrišćanstvu, slavi se 19. decembra i predstavlja dan kada se porodice okupljaju, domovi otvaraju za goste, a običaji i verovanja dobijaju poseban značaj. Kako je Sveti Nikola krsna slava najvećeg broja domaćinstava u Srbiji, priprema za ovaj praznik počinje danima unapred, a poštovanje tradicije simbolizuje poštovanje svetitelja koji čuva porodicu i dom.

Foto: Instagram Printscreen

 

Mešenje slavskog kolača i priprema žita

Jedan od najvažnijih običaja pred Svetog Nikolu jeste mešenje slavskog kolača. Slavski kolač simbolizuje Hristovu žrtvu i zajedništvo porodice, pa se priprema sa posebnom pažnjom i molitvom. Na kolaču se prave ukrasi od testa, poput krsta, klasja i grožđa, koji predstavljaju veru, rodnost i blagostanje. Kolač se osveštava u crkvi i lomi uz molitvu na dan slave.

Pored kolača, domaćice pripremaju i slavsko žito, koje simbolizuje vaskrsenje i večni život. Žito se kuva, melje i meša sa šećerom i orasima, a služi se gostima kao podsećanje na sve preminule članove porodice.

Posna trpeza za Svetog Nikolu

Kako Sveti Nikola uvek pada u vreme Božićnog posta, trpeza je posna. Najčešća jela koja se pripremaju su:

Riba – šaran, pastrmka ili oslić su nezaobilazni deo slavske trpeze.
Posna sarma – priprema se sa pirinčem i povrćem.
Pasulj i salate – lagani, ali ukusni specijaliteti na kojima počiva posni meni.
Posne torte i kolači – medenjaci, štrudle sa orasima i suvim voćem oplemenjuju prazničnu atmosferu.

Domaćini se trude da postave bogatu i gostoljubivu trpezu kako bi simbolično pokazali zahvalnost i poštovanje prema svetitelju.

Foto: Shutterstock

 

Verovanja i običaji pred praznik

Veruje se da je Sveti Nikola zaštitnik porodice, putnika i dece, pa je ovo vreme kada se posebna pažnja posvećuje bližnjima. Evo nekih verovanja koja se vezuju za ovaj dan:

Čišćenje doma – pred Svetog Nikolu obavezno se čisti kuća kako bi se praznik dočekao u redu i miru. Veruje se da uredan dom privlači sreću i blagostanje.
Darivanje dece i siromašnih – prema tradiciji, ovaj praznik je dan darivanja. Deci se ostavljaju pokloni u čizmicama ili ispod jastuka, a siromašnima se pomaže kako bi i oni osetili prazničnu radost.
Molitev i odlazak u crkvu – domaćin sa porodicom nosi slavski kolač i žito u crkvu na osveštanje, što simbolizuje zahvalnost svetitelju i molitvu za blagoslov doma.

Foto: Shutterstock

 

Sveti Nikola kao praznik dobrih dela

Sveti Nikola poznat je po svom dobročinstvu i nesebičnom pomaganju siromašnima i nemoćnima. Zbog toga se veruje da treba slediti njegov primer, pa je ovo idealno vreme za činjenje dobrih dela, pomaganje komšijama, prijateljima i onima kojima je to potrebno.

Priprema srca i doma

Sveti Nikola nije samo običan praznik – on simbolizuje duhovnu pripremu, porodicu i zajedništvo. Običaji pred ovaj dan podsećaju nas na prave vrednosti: ljubav, mir i poštovanje tradicije. Bilo da slavite Svetog Nikolu kao krsnu slavu ili ga obeležavate kao porodični praznik, važno je da ovaj dan provedete u radosti i zahvalnosti.

Priprema kolača, kuvanje žita, bogata trpeza i otvoren dom za goste su simboli praznične topline koja okuplja sve generacije.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar