Sport > Košarka

PRVA MEDALJA na Mundobasketu: KANAĐANI posle produžetka pobedila AMERE i uzeli BRONZU

Kanada je trijumfom protiv SAD stigla do prve medalje u istoriji svetskih prvenstava

Izvor: K1info/Tanjug

10/09/2023 > 12:53

Košarkaška reprezentacija Kanade osvojila je bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu, pošto je danas u Manili u meču za treće mesto posle produžetka pobedila selekciju SAD rezultatom 127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29, 16:7).

Meč je posle 40 minuta završen bez pobednika, 111:111. Kanada je trijumfom protiv SAD stigla do prve medalje u istoriji svetskih prvenstava. SAD su ostale na 12 osvojenih medalja na Mundobasketima.

Najefikasniji u selekciji Kanade bio je Dilon Bruks sa 39 poena, dok je Šej Gildžes-Aleksander sa 31 i 12 asistencija. Ri Džej Baret je ubacio 23. U reprezentaciji SAD najbolji su bili Entoni Edvards sa 24 poena, Ostin Rivs je dodao 23, a Mikal Bridžis 19. Kanada je igrala bolje u prvoj četvrtini, a najveću prednost imala je u devetom minutu kada je bilo 34:21.

Selekcija SAD je zaigrala angažovanije u nastavku meča, a serijom od 19:2 izabranici Stiva Kera su poveli u 13. minutu 40:36. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvu, a prvo poluvreme je završeno vođstvom Kanade rezultatom 58:56. Kanada je u prvom delu treće četvrtine imala prednost od šest do 10 poena, ali su Amerikanci u 25. minutu prišli na minus dva (70:72). Kanada je uspela da odbije nalet Amerikanaca, a u 30. minutu bilo je 91:80.

Kanada je bolje ušla u poslednju četvrtinu i povela 94:84, ali su Amerikanci za svega nekoliko minuta napravili preokret i poveli 96:94. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvu, a ušlo se u neizvesnu završnicu. Kanada je četiri sekunde pre kraja meča imala vođstvo od 111:107. Tada je na liniju slobodnih bacanja stao američki košarkaš Mikal Bridžis. On je pogodio prvo slobodno bacanje, a namerno je promašio drugo. Bridžis je prvi stigao do lopte, a onda je pogodio trojku 0,6 sekundi pre kraja utakmice za 111:111. Kanada je imala poslednji napad, ali nije uspela da pogodi i ušlo se u produžetke.

Kanada je u dodatnih pet minuta igrala bolje i zasluženo je stigla do pobede i prve medalje u istoriji SP. U finalu SP od 14.40 časova će igrati selekcije Srbije i Nemačke.