Šapić: Integracija ROMA u normalan život je NEMOGUĆA ukoliko oni to sami NE ŽELE
Jedno od mogućih rešenja je da pokušamo, kao Grad, da objasnimo Romima da moraju da promene način svog života
11.03.2023
BeogradOvakve izjave dodatno podstiču predrasude prema ovoj marginalizovanoj društvenoj grupi
podeli vest:
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je danas da je izjava gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića povodom rešavanja problema Roma iz nehigijenskih neformalnih naselja u Beogradu za osudu i da bi bilo važno da se gradonačelnik zbog toga izvini.
- Izjava je za osudu, neprimerena i duboko zabrinjavajuća jer otkriva suštinsko nerazumevanje svih životnih prepreka sa kojima se Romi suočavaju - smatra poverenica Janković.
Jedno od mogućih rešenja je da pokušamo, kao Grad, da objasnimo Romima da moraju da promene način svog života
11.03.2023
BeogradOglasio se i upravnik stambene zajednice, Božidar Stavrić koji je naglasio da su stanari preduzeli korake za sprečavanje prodaje
11.03.2023
BeogradOna kaže da ovakve izjave "dodatno podstiču predrasude prema ovoj marginalizovanoj društvenoj grupi i produbljuju sveprisutni narativ u kojem se okrivljuju oni koji su diskriminisani".
- Nesporno je da pronalaženje adekvatnog rešenja za stanovanje građana i građanki iz nehigijenskih naselja jeste izuzetno kompleksno. Zbog toga se ovom problemu mora pristupiti pažljivo, uz suštinsko razumevanje svih okolnosti i poštovanje osnovnih ljudskih prava svih građana i uključivanje njihovih predstavnika, organizacija civilnog društva i drugih državnih aktera - saopštila je Janković.
Prema njenim rečima, "važno bi bilo da gradonačelnik glavnog grada jedne evropske zemlje shvati zašto je opasna diskriminatorna retorika i da se zbog toga izvini".
Foto: TANJUG/ BEOINFO
Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić izjavio je da je rešenje problema nelegalnih romskih naselja pre svega da pokušamo da te ljude integrišemo u društvo kako bi živeli normalan život i na taj način povećali i svoju, ali i bezbednost sugrađana koji žive u njihovoj blizini.
- To je nemoguće ukoliko oni sami to ne žele - rekao je on, iznevši podatak da u Beogradu, prema poslednjoj evidenciji koja je nedavno rađena, postoji 165 nelegalnih i nehigijenskih romskih naselja u kojima živi blizu 30.000 ljudi.
- Reč je pre svega o nebezbednim naseljima za život njihovih stanovnika i to kako za njih, tako i za ljude u čijem se okruženju nalaze. Ovo je veliki problem. Bilo je ranijih godina pokušaja da se romskim porodicama obezbede stanovi, ali oni se ne zadržavaju dugo u njima. Počupaju stolariju i sanitarije, prodaju sve što može da se proda, prave probleme svojim komšijama i na kraju se ponovo vraćaju u svoja nehigijenska naselja - saopštio je Beoinfo.
Osim viršli, u "crvenim kioscima" bilo je moguće kupiti i ljutkastu kobasicu i tako je Beograd dobio svoj prvi "lanac brze hrane"
11.03.2023
SrbijaU objektu neregistrovanog Doma „Epikur“ zatečeno je 23 korisnika, a utvrđeno je i da dom ne poseduje dovoljan broj izvršilaca
10.03.2023
SrbijaO fasadama se niko nije brinuo, niti je radio preventivno održavanje
10.03.2023
BeogradPodeljeni su i Super članski paketi AMSS za pomoć na putu i šlep u Srbiji i Evropi
09.03.2023
Beograd
Ostavite komentar