CARINE SU NALJUTILE SVET, A NETANJAHU HOĆE DA KAŽE TRAMPU SVE U LICE Evo kada je sastanak u Beloj kući!
Vesti
Na restauraciji fasade kultnog beogradskog hotela angažovano je 16 vrhunskih umetnika, kao i trojica od preostalih pet likorezaca u Srbiji
podeli vest:
Silaskom Beograda na reke, savsko priobalje ponovo je postalo glavno mesto gradskih dešavanja, kakvo je bilo u ono romantično doba s početka 20. veka, kada je Savamala bila centar mondenskog života u prestonici.
Jedan od glavnih simbola tog vremena, remek-delo čuvenog srpskog arhitekte Nikole Nestorovića – hotel Bristol – vraća se na mapu najotmenijih mesta u Beogradu i sprema se da zasija sjajem kakvim nije odisao decenijama unazad.
Osnovni zadatak restauratora jeste da se originalna fasadna arhitektura sačuva i da se, u meri u kojoj je to moguće, vrati u prvobitno stanje.
Restauracija se odvija u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda.
Pored 16 diplomiranih vajara i slikara koji predano rade na obnovi fasade Nestorovićevog arhitektonskog zdanja, u restauraciji učestvuje i Miroljub Stamenković, nekadašnjim profesorom na katedri primenjenog vajarstva na Fakultetu primenjenih umetnosti.
Profesor Stamenković, jedan od najvećih domaćih stručnjaka u oblasti primenjenog vajarstva, stručni je konsultant na izradi nove i restauraciji postojeće ornamentalne fasadne plastike i garant da će Bristol ponovo postati prepoznatljiv simbol Beograda.
Foto: press promo
Očuvani elementi ornamentalne fasadne plastike na Bristolu koriste se kao kalupi za izradu novih, koji se zatim montiraju na fasadu. Te radove izvode specijalizovani stručnjaci u oblasti vajarstva i slikarstva – likoresci.
O tome sa koliko se pažnje pristupilo restauratorskim radovima kako bi Bristolu bio vraćen nekadašnji sjaj dovoljno govori činjenica da od svega petoro likorezaca, koliko ih ima u Srbiji, trojica trenutno rade na obnovi fasade hotela u Karađorđevoj ulici.
Kako je reč o jedinstvenom objektu od istorijske i kulturne važnosti za Srbiju, glavni cilj je da se sačuva njegova autentičnost.
Godine 1907. zajedničkim radom arhitekata Nikole Nestorovića i Andre Stevanovića nastala je jedna od najimpozantnijih zgrada tog doba u Beogradu, pomenuta Beogradska zadruga, posle čega se rodila ideja o izgradnji hotela, kako bi se u potpunosti iskoristio ogromni potencijal prostora na obali Save.
Izgradnja hotela otpočela je 1910. i u potpunosti je završena 1912. godine, a zbog svoje izuzetne lepote i važnosti za urbanistički razvoj Beograda, Bristol danas predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture i nalazi se pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda od 1987. godine.
Foto: wikipedia.org
Tokom više od veka postojanja, čuveni hotel posetile su brojne poznate i uticajne ličnosti. Među značajnijim gostima ističu se članovi čuvene porodice Rokfeler – Džon Rokfeler Mlađi, koji je boravio u Bristolu dvadesetih godina prošlog veka, a zatim i njegov sin Dejvid krajem sedamdesetih godina.
Priliku da odsednu u Bristolu imali su doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito i šahovski velemajstor Gari Kasparov, a poznato je i da je hotel bio jedno od omiljenih mesta velikog Mome Kapora.
Danas se navršava 38 godina od smrti legendarnog aforističara, autora kultnog "Beoghrade, dobro jutro"
16.08.2022
SrbijaFudbalski reprezentativac Srbije i golgeter Fulama dobio je mural u Beogradu
12.08.2022
Time OutParcela za koju se radi urbanistički projekat se nalazi u okviru zaštićene zone arheološkog nalazišta Antički Sindgidunum
09.08.2022
BeogradPočela je prva faza rekonstrukcije, adaptacije i sanacije prostora Centralne kule Memorijalnog centra Staro sajmište
09.08.2022
Beograd
Ostavite komentar