POKLON VAUČERI od 6.000 DINARA za DECU IZ BEOGRADA! Evo GDE će moći da se iskoriste i do KADA važe
Vaučeri će važiti od decembra ove godine, pa do marta 2024.
21.11.2023
BeogradNa ovu temu u emisiji "Uranak" na televiziji K1 govorili su predstavnici UNICEF-a
podeli vest:
Više od pola miliona građana Srbije mesec preživljava sa 12 hiljada dinara. Svako deseto dete u Srbiji živi u siromaštvu, pokazuju podaci UNICEF-a.
Kako pomoći najugroženijoj deci i njihovim porodicama i kako siromaštvo utiče na razvoj dece u emisiji "Uranak" na televiziji K1, govorili su predstavnici UNICEF-a, šef odseka za saradnju sa privatnim sektorom Vesnom Savić Đukić i rukovodioc programa za praćenje prava deteta Anom Prodanović.
- Ove nedelje smo obeležili Svetski dan deteta, 34 godine otkako je usvojena konvencija o pravima deteta, ali nažalost u ovom trenutku, čini nam se da deca u svetu nikada nisu bila ugroženija. Ima oko 400 miliona dece koja svakodnevno žive u konfliktima i ratovima, u situacijama gde se bore da prežive, da ostanu nepovređena, gde se bore da ne izgube najbliže. Vrlo često se sele iz mesta u mesto. Sve su to negativni faktori koji utiču i na to da se povećava siromaštvo. Unicef radi isključivo, zahvaljujući dobrovoljnim prilozima, pomoći Vlade, Fondacije, pomoći pojedinaca, kompanija. Mi smo na neki način veoma zahvalni svim građanima i kompanijama koji podržavaju naš rad - rekla je Vesna Savić Đukić.
Vaučeri će važiti od decembra ove godine, pa do marta 2024.
21.11.2023
BeogradVakcina protiv velikog kašlja je obavezna
20.11.2023
SrbijaObjasnila je koliko su se načini života dece menjali tokom poslednjih godina.
- Svaka kriza ima veliki uticaj na živote dece u bilo kojoj zemlji, zato što se krize lako prelivaju iz jedne zemlje u drugu. Kovid je ostavio velike posledice, a kasnije je ukrajinska kriza dodatno uticala. Prema procenama istraživanja koje smo mi radili, ona je drastično povećala broj siromašne dece u Srbiji. Moramo da apelujemo da mere koje se usmeravaju na najugroženija domaćinstva i porodice budu redovne i da se drži u fokusu od strane države. Te mere omogućavaju da se takva deca prate i obezbedi ono što im je najvažnije - rekla je ona i dodala:
- Mi kao organizacija koja daje podršku državi sa relevantnim partnerima, porodicama sa više dece pružamo urgentnu finansijsku humanitarnu pomoć, da prebrode krizu, ali radimo i na jačanju drugih usluga da deca ne zaostaju u razvoju. Deca najviše osećaju posledice krize, više od odraslih. Plaše se da ne izgube tok u obrazovanju, da su usluge zdravstvene zaštite dostupne, posebno za porodice koje imaju decu sa smetnjama u razvoju i kojima je neophodno da dobiju podršku da bi se te smetnje prevazišle. Usluge moraju da budu dostupne u svim opštinama i mestima. To su programi koje mi radimo i koji su uključeni u ovaj apel.
Kako se kotira naša zemlja?
- Srbija po tom globalnom indeksu davanja se nalazi među prvih 40 zemalja u svetu. Istraživanja pokazuju da su mladi veoma solidarni i žele da pomognu. Tokom novogodišnjih praznika je važno da podsetimo ljude da budemo solidarni i uključeni i da smo i sami srećni ako nekome možemo da pomognemo i učinimo malo - zaključila je Vesna Savić Đukić u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Ana Prodanović ističe da deca u Srbiji pored finansijskih poteškoća imaju i druge probleme.
Porodični zakon,koji reguliše usvojenje donet je još 2005. godine, a procedura se nije menjala skoro 20 godina
09.11.2023
SrbijaSkejtbord Troty namenjen je za decu iznad 36 meseci starosti i nosivosti do 60 kg
08.11.2023
Srbija- To u praksi znači, da dete može da se suočava sa poteškoćama, kako u finansijskom, tako i u ne finansijskom smislu. Kada pričamo o finansijskom, to znači da na raspolaganju ima vrlo malo novca u domaćinstvu. Obzirom na inflaciju i na povećanje cene rada, možda je ta cifra negde oko 15 hiljada mesečno. Ono što je bitno reći, da siromašna domaćinstva, kojih ima mnogo u Srbiji, takođe imaju i drugih poteškoća sa kojima se suočavaju - rekla je ona i dodala:
- Prokišnjava im krov, nemaju sredstva da obezbede ogrev za zimu, nemaju pristup nekim sanitarnim i higijenskim uslovima, koje bi svako domaćinstvo treba da ima. U Srbiji imamo podelu, jug Srbije, posebno jugoistočna, ali i zapadna i jugozapadna Srbija, imaju lošiju situaciju u tom pogledu, nego što je ima Beograd. Vojvodina je između. Ono što je bitno reći, iako između dečaka i devojčica ili uzrasnih kategorija dece nema velikih razlika, po tom geografskom kriterijumu se dosta razlikuju. Veće je siromaštvo na jugu i seoskim područjima.
Ona dodaje koliko je potrebno da bi deca imala osnovno.
- To je ono što država izračunava kao minimalnu potrošačku korpu i veliki broj domaćinstava nije u mogućnosti da te neke uslove zadovolji. Ono što je takođe bitno reći, da deca imaju neproporcionalne posledice života u siromaštvu zato što su ranjiviji u tom uzrastu, ali i neke stvari koje se u njihovom životu dešavaju sada, imaće posledice za ceo njihov život - rekla je ona.
Posledice života deteta u siromaštvu
- Uporedili smo oko 20% najsiromašnije dece, naspram ostale. Podaci pokazuju da ta deca češće zaostaju u rastu, jer ne dobijaju nutritivnu potporu koja im je potrebna. Češće ne idu u vrtić i to je početak jednog dugoročnijeg izostajanja, posle toga izostaju iz predškolskog programa, a kasnije Osnovne škole, što se reflektuje na njihov dalji život. Oni posle Osnovne, kreću u srednju iz koje takođe češće izostaju, nego što je to slučaj kod njihovih vršnjaka. Imamo kod devojčica veoma specifičnu pojavu, ranijih ili dečijih brakova. Siromašnije devojčice su češće u ranom braku, nego svoje vršnjakinje - zaključila je Ana Prodanović u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
On će tražiti izmene Krivičnog zakonika kojom bi kazna sa sadašnjih od 2 do 12 godina bila povećana na 5 do 20 godina
06.11.2023
SrbijaSaobraćajna policija će patrole prvenstveno usmeravati na puteve sa najintenzivnijim saobraćajem
05.11.2023
SrbijaDa li administrativne prepreke mogu da liše decu obaveznih časova fizičkog vaspitanja?
04.11.2023
SrbijaMajka delaka koji je polomio ruku se obraćala raznim inspekcijama i ministarstvima, ali su svi odgovornost prebacivali na druge
03.11.2023
SrbijaVažno je da se povređenima stalno obraćate, da ih bodrite, kaže jedan od spasilaca
pre 3 minuta
Hronika"Ja sam ona devojka sa video snimka koja je uspela da izađe ispod nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad"
pre 19 minuta
HronikaŽene su zapomagale ispod ruševina železničke stanice, lekari Hitne pomoći vršili su amputacije na licu mesta...
pre 32 minuta
HronikaMuškarac (40) je uhapšen, a istraga je u toku
pre 44 minuta
HronikaU padu helikoptera poginulo je troje ljudi
pre 1 sat
SvetMiloš Milosavljević poginuo je u tragediji zajedno sa svojom devojkom Anđelom
pre 1 sat
HronikaNa groblju su i učenici škole u koju je išla stradala Milica Adamović
pre 1 sat
HronikaAnja studira i kineski jezik na Filoloskom fakultetu u Beogradu, a sada je jedna o troje teško povređenih u tragediji
pre 2 sata
HronikaSarađivao je sa brojnim estradnim ličnostima.
01.11.2024
SudbineSpecijalizaciju iz psihijatrije završila je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 1996. godine
01.11.2024
SudbineRešenje joj je ponudila majka, koja joj je predložila crkveni hor za početak, otrila je monahinja u emisiji "Ako progovorim"
30.10.2024
SudbineTalentovana zvezda je 2002. godine otkrila da joj je dijagnostikovana hronična bolest
29.10.2024
SudbinePorodica se javnosti obraćala za pomoć jer im je bilo potrebno 35 miliona dinara za dečakovo dalje lečenje.
29.10.2024
SudbinePublika mi više ne viče "Zar žensko da nam sudi" i "Sudija idi kući, kuvaj ručak, peglaj..."
29.10.2024
SudbineTokom pada zadobila je povrede od kojih je kasnije preminula u bolnici
29.10.2024
Sudbine
Ostavite komentar