Prema rečima dr Nataše Perković Vukčević, načelnice Odeljenja za intenzivno lečenje Klinike za toksikologiju VMA, tokom jučerašnjeg dežurstva, zapravo pri kraju noćne smene, primili su četiri pacijenta sa trovanjem gasovima u požaru, dominantno sa efektima ugljen-monoksida i cijanida.
- Dva pacijenta su u slikom teškog trovanja i u teškom opštem stanju. Jedan pacijent je morao da bude podvrgnut hiperbaričnoj oksigenoterapiji. On je nešto bolje u opštem stanju, hemodinamski je stabilan. Druga pacijentkinja je na respiratoru. Njeno stanje je i dalje kritično i teško. Preostala dva pacijenta su pacijenti starije životne dobi sa brojnim pridruženim bolestima. Kod njih se sprovodi nespecifična detoksikaciona terapija i oni su u ovom trenutku hemodinamski stabilni - rekla je dr Perković Vukčević za TV "Prva".
Kako je doktorka objasnila, kada se požar dogodi i kada dođe do termalne dekompozicije takvih materija u dimu se nalazi preko 400 toksičnih supstanci.
- Mi ih ne možemo precizno identifikovati, možemo ih klasifikovati u neke koji su iritansi, koji daju lokalne efekte vezane za naše respiratorne organe, ali, nažalost, tu su i one materije, odnosno jedinjenja koja daju sistemsku toksičnost, koja je mnogo opasnija. Reč je prvenstveno o ugljen-monoksidu, a onda i o cijanidima. Indirektnim i direktnim merenjima, nekim analizama koje mi možemo da sprovedemo, kod dva pacijenta smo zapravo pronašli jako visoke koncentracije karboksihemoglobina koji je nama marker teškog trovanja ugljen-monoksidom - rekla je ova doktorka.
Reč je o starijim licima koja nisu mogla sama da budu evakuisana, tako da lekari pretpostavljaju da njihovo izlaganje dimu nije bila kratka.
- Teško je govoriti o vremenu ekspozicije. Ekipe hitne pomoći su brzo bile prisutne, dobile su naš savet nakon telefonske konsultacije da se odmah primenjuje kiseonik u visokom protoku, što je vrlo važno, a donekle je verovatno i pomoglo da te vrednosti dok su oni stigli kod nas budu i nešto niže. Pretpostavljam da su inicijalno bile i mnogo više i po kliničkim znacima koje smo videli kada smo pacijente primili - zaključila je dr Nataša Perković Vukčević.
Podsetimo, zbog nezapamćene tragedije lišeni su slobode odgovorno lice G.I. (52), kao i A.I. (52) i M.I. (29) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili po jedno krivično delo Teška dela protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 u vezi člana 278 stav 2 Krivičnog zakonika, za koje je zaprećena kazna zatvora od 2 do 12 godina.
Ostavite komentar