Vesti > Politika

Protest protiv najave kopanja litijuma nastavlja se blokadom saobraćaja na Gazeli

Predstavnici ekoloških udruženja će, kako je najavljeno, biti na čelu kolone do Gazele, do koje će doći ulicom Kralja Milana

Izvor: K1info

Autor: Nemanja Negovanović

10/08/2024 > 21:15

podeli vest:

Protest protiv najave kopanja litijuma nastavlja se blokadom saobraćaja na Gazeli
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić


Protest protiv najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto, zvanično u organizaciji ekoloških udruženja iz Srbije, koji je održan na Terazijama, nastavljen je šetnjom do mosta Gazela, gde će se, kako je najavio predsednik udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović, podeliti u dve kolone i blokirati saobraćaj na mostu. 

Predstavnici ekoloških udruženja će, kako je najavljeno, biti na čelu kolone do Gazele, do koje će doći ulicom Kralja Milana. 

Saobraćaj je i dalje blokiran u ulicama oko Terazijske česme, Prizrenskoj i Kralja Milana, Nemanjinoj, Kneza Miloša prema Gazeli. 

Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Kokanović je poručio da ekološke organizacije traže da se usvoji zakon o trajnoj zabrani eksploatacije litijuma i bora u Srbiji i zamolio učesnike da ne bude nikakvih incidenata, ali da, kako je dodao, imaju pravo da brane svoju zemlju.

Glavna poruka koja se čula na protestu bila je da se zabrani kopanje litijuma.

Prva se obratila glumica Jelena Stupljanin, koja je poručila da se cela Evropa okreće očuvanju prirode, dok naša vlast, kako tvrdi, hoće to da rasproda, iako se bogatstvo sada meri u zdravoj hrani i čistoj vodi.

Prema rečima pesnikinje Ljiljana Bralović, iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) danas zu "žrtvovani ljudi iz Jadra, Bora i Majdanpeka, a sutra će biti ostali".

Ona je rekla da su srpskoj vlasti strane korporacije stavile omču oko vrata i poručila da se u Srbiji neće kopati i da Rio Tinto treba da ode.

Glumica Svetlana Ceca Bojković rekla je da po Ustavu svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i blagovremeno obaveštanje o njenom stanju, kao i da preduzetništvo treba da se ograniči zakonom radi zdravlja ljudi.

Ona je rekla da su se okupili da "dignu glas protiv svega što prevazilazi politička pitanja", tvrdeći da postoje planovi da se pored Jadra otvori još 40 rudnika.

Bojković je navela i da je jasno da projekat Jadar nije stavljen van snage, već da se kupovalo vreme, a da je Rio Tinto nastavio sa bušotinama i ispitavanje tla u Nedeljicama.

Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Naučni savetnik Instituta za hemiju životne sredine Dragana Đorđević rekla je da oni nisu protiv rudarske struke niti traže da se ugase rudnici, ali da nije tačno da iskopavanje litijuma neće uticati na životnu sredinu.

- Pored rudnika bi postojalo i ogromno postrojenje za preradu rude, a to znači da bi se generisalo najvise otpada, a taj otpad je već okarakerisan i kao opasan otpad po ljudsko zdravlje" 

Ona je rekla i da bi ovo u Jadru bio prvi rudnik litijuma u naseljenom i plodnom zemljištu. 

Tokom protesta, minutom ćutanja odata je pošta akademiku Vladimiru Stevanoviću, koji je bio istaknuti ekolog i nije podržavao kopanje litijuma.

Na protestu, na koji su građane pozvale i političke stranke, Nova Demokratska stranka Srbije, POKS, Ekološki ustanak, Narodni pokret Srbije i Eko straža, pod parolom "Rudnika neće biti" došao je i lider pokreta "Mi, snaga naroda" Branimir Nestorović, koga su okupljeni na početku protesta izviždali.

Na protest su došli i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta i bivši poslanik Srđan Nogo.  

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar