DA LI SU STRANCI UMEŠALI PRSTE U STUDENTSKE PROTESTE? Srbijom bruje reči čuvenog američkog vojnog komentatora!
podeli vest:
Američki spoljnopolitički i vojni komentator Gregori Kopli izjavio je da će se uskoro videti da li je bilo mešanja i pomoći stranih agencija studentskim i drugim protestima u Srbiji. Kopli je rekao za Politiku da SAD do sada zbog dešavanja na unutrašnjem planu nisu obraćale pažnu na političkom nivou na proteste u Srbiji, ali da je na radnom nivou, u okviru regionalne sekcije Državnog sekretarijata i Centralne obaveštajne agencije (CIA), stalno praćena unutrašnja situacija u Srbiji.
- Razumevanjem suštine protesta i mogućnosti stranog uticaja, Vlada Srbije će moći da razmotri domaće političke trendove u vreme kada ulazimo u potpuno novi strateški period - naveo je Kopli.
Prema njegovim rečima, biće sada interesantno videti da li će sada doći do neke promene u zamahu opozicionih protesta u momentu kada stupa na snagu doktrina američkog predsednika Donalda Trampa u Stejt departmentu i CIA koji su, kao i ostale obaveštajne agencije "pod novim menadžmentom".
Kopli je naglasio da nijedna druga zemlja na Balkanu, pa i šire, ne može da utiče na poziciju Zapada na način na koji to može Srbija. Istakao je da je važno da Srbija svesno koordiniše svoje savezništvo s Grčkom i Izraelom, uključujući Kipar, radi izgradnje jakog i stabilnog regiona Balkan-Istočni Mediteran.
Kopli je ocenio da je Srbija ključ za upravljanje regionom koji je, kako je naveo, destabilizovan zbog rata u Ukrajini, kao i zbog "regionalnih ekspanzionističkih tendencija Turske pod predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i napetošću među lokalnim akterima".
Istakao je da će Srbija imati koristi od Stejt deparmenta koji će sada biti potpuno drugačiji pod Trampovom administracijom koji će imati više razumevanja za zajedničku korist SAD i regionalnih partnera.
- Isto tako, otpor Srbije prema ulasku u EU smatraće se pozitivnim u današnjem Vašingtonu u novoj Trampovoj eri, uzimajuću u obzir da je propadajuća EU potpuno pogrešno protumačila politiku administracije novog predsednika i kako sarađivati s njom. Neutralnost Srbije je u velikoj meri rezultat brutalnog tretmana evropskih država NATO-a i ranijih administracija Demokratske stranke, što je pomoglo stvaranju vlade u Beogradu koja je svoju stratešku politiku zasnovala na bazi balansa između Istoka i Zapada - rekao je Kopli.
Prema njegovim rečima, bivši američki predsednik demokrata Bil Klinton pokušao je da mimoiđe Srbiju oduzimajući deo njene teritorije da bi stvorio "ilegalnu i uglavnom nepriznatu mikrodržavu Kosovo kao osnovu za američko regionalno prisustvo, stvaranjem vojne baze Bondstil".
- Taj potez Klintonove administracije, zajedno s pokušajima da obezbedi da Republika Srpska ne bude u mogućnosti da se pridruži Srbiji, doneo je Vašingtonu više nevolje nego koristi, sem ukoliko ne misli da bi mu stalno podeljen region i u konstantnom sukobu bio od koristi - ukazao je Kopli.
Zaključio je da je sada stvorena mogućnost da se izgradi jak i stabilan region koji bi mogao da stabilizuje ceo Balkan "stvarajući uniju između Srbije i Republike Srpske i da preko Crne Gore omogući kopneni most do Jadranskog mora.
BONUS VIDEO
Ostavite komentar