Vesti > Politika

"GODINAMA SE VODI KAMPANJA PROTIV VUČIĆA U MEDIJIMA" Ministar informisanja dao svoj sud - muk u studiju "Uranka"!

Izvor: K1info

09/04/2025 > 11:28

podeli vest:

"GODINAMA SE VODI KAMPANJA PROTIV VUČIĆA U MEDIJIMA" Ministar informisanja dao svoj sud - muk u studiju "Uranka"!
Foto: K1 televizija


Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, gostovao je u emisiji "Uranak" na televiziji K1, gde je govorio o aktuelnim pitanjima u vezi sa medijskom scenom u Srbiji, političkim protestima i njihovom uticaju na društvo, ali i o obavezama javnih servisa

U razgovoru je naglasio značaj profesionalnog i etičkog novinarstva, kao i izazove s kojima se suočava Ministarstvo prosvete i medijska zajednica. 

"Obojena revolucija u Srbiji je pripremana nekoliko godina"

- Kada govorimo o pojedinim društvenim delovima, sektorima ili segmentima, taj proces traje već nekoliko godina, a u nekim slučajevima i duže. Konkretno kada je reč o segmentima javnog informisanja, na tome se radilo čitav niz godina. Ogromna sredstva su iz pojedinih zapadnih zemalja, fondacija i organizacija ulagana u Srbiju, kada su mediji u pitanju, radi se o desetinama miliona evra ili dolara, u zavisnosti od zemlje iz koje novac dolazi. U Srbiji postoji 2.200 registrovanih medija. Postoji i 76 strukovnih udruženja. Ne postoji nijedna druga društvena delatnost u Srbiji koja ima veći broj strukovnih udruženja.

Ristić je rekao da agresivna malobrojna grupa učestvuje u političkom životu Srbije.

- Mali, ali veoma agresivan broj pojedinaca aktivno učestvuje u političkom životu Srbije. Njihovi pravni zastupnici ili savetnici su često advokati studenata ili građana koji su učestvovali u nasilnim incidentima u javnom prostoru, a protiv kojih se trenutno vodi postupak radi utvrđivanja krivične odgovornosti.

Govoreći o ulozi medija i njihovoj sve izraženijoj političkoj angažovanosti, ministar je istakao zabrinjavajući trend kršenja profesionalnih i etičkih normi, ali i zloupotrebu strukovnih udruženja koja, iako formalno nepolitička, aktivno učestvuju u političkoj areni.

- Imamo čitav niz novinara, medija i novinarskih udruženja koji se aktivno bave politikom, pritom kršeći elementarne profesionalne i etičke standarde. Krše i sopstvene statute, jer ih ti statuti definišu kao nepolitičke, strukovne organizacije. Dobro je što su mnogi od njih otvoreno istupili u javnost i postali jasni građanima. Godinama se vodi kampanja protiv predsednika države i još nekoliko visokih državnih funkcionera – kampanja dehumanizacije i kriminalizacije. Ta kampanja nije usmerena samo protiv predsednika, već i protiv članova njegove porodice, a sada se širi i na druge javne ličnosti. REM je reagovao u nekoliko navrata i izrekao novčane sankcije, ali se sve to i dalje nastavlja. Naš zakon o medijima je veoma liberalan, što u teoriji nije loše, jer podrazumeva oslanjanje na profesionalizam i etičnost. Čuveni Kodeks novinara Srbije, koji su donela dva novinarska udruženja, nije pravno obavezujući. Njega su donela strukovna udruženja, i pitanje je lične dobre volje da li ćete ga poštovati ili ne. Međutim, ukoliko ga ne poštujete, ne snosite nikakve posledice, jer nikada nije uspostavljen kao pravno obavezujući dokument za medijske poslenike - rekao je i dodao:

K1 televizija

- Sankciji možete da podlegnete ukoliko građanin Republike Srbije, koji se oseti povređen ili ugrožen od strane medija, pokrene postupak protiv konkretnog novinara ili medija. To je mehanizam koji je zakon prepustio građanima Srbije, i u takvom okviru vrlo malo toga može da se uradi. Ministarstvo trenutno priprema izmene i dopune zakona, kako bismo stvari vratili u normalu i obezbedili poštovanje propisa. Taj proces, međutim, zahteva vreme.

Ministar Ristić je govorio i o Strategiji koja se tiče medija u Srbiji.

- Strategija usvojena 2020. godine važi do kraja ove godine. Dobro je napisana i suštinski se sprovodi. Ministarstvo u tom procesu nastoji da bude pouzdan partner medijskoj zajednici — insistiranjem na poštovanju profesionalnih i etičkih standarda, kao i zakonskih propisa. Radi se i na jačanju kapaciteta medija, ali ne na način na koji to čine pojedini strani akteri, već kroz transparentno finansiranje putem javnih konkursa. Članove komisija koje donose odluke biramo takođe na javnim konkursima, a rukovodilac državnog organa više ne utiče na njihov sastav.

Koje su obaveze Javnog servisa kojim su mnogi nezadovoljni?

- Srbija ima dva javna servisa – RTS i RTV. RTV je pokrajinski javni medijski servis, dok je RTS nacionalni. Oni funkcionišu po posebnom zakonu – Zakonu o javnim servisima – i to su jedina dva medija u Srbiji, od ukupno 2.200 registrovanih, koji nisu privatizovani. Svi ostali su u privatnom vlasništvu. Upravo zbog toga, ova dva servisa imaju posebnu ulogu – da u oblasti informisanja budu nepristrasni i objektivni. S druge strane, potpuno je demokratsko pravo svakog građanina da izrazi svoje nezadovoljstvo ili da pruži podršku radu javnih medijskih servisa. Nikada nije moguće udovoljiti svima. Protest je demokratsko pravo, sve dok ne preraste u nasilje. A nasilje jeste blokada javnih servisa, uskraćivanje prava na slobodu kretanja i rada, kao i ugrožavanje bezbednosti zaposlenih u tim institucijama. Tokom 24-časovne blokade RTV-a, u jednom trenutku je isključen gas. Zahvaljujući brzoj reakciji tehničke službe i asistenciji policije – s obzirom na to da se postrojenje nalazi van zgrade – omogućeno je ponovno priključenje, i to na način koji nije ugrozio bezbednost zaposlenih i drugih prisutnih u RTV-u u tom trenutku. Niko ne želi da uskrati pravo na protest, ali sada je na tužilaštvu da proceni da li je došlo do kršenja propisa. Po mom mišljenju, u najmanju ruku tri osnovna prava su bila ugrožena. Da li je to dovoljno za pokretanje postupka – verujem da jeste - objašnjava. 

Kako kaže Ristić, protesti umnogome nemaju veze sa tragedijom u Novom Sadu koja im je bila povod.

printscreen K1
 
- Država se opredelila da na proteste, koji su potpuno politički i koji nažalost nemaju mnogo dodirnih tačaka sa novosadskom tragedijom, reaguje onako kako se vidi po karakteru tih protesta: veselju, karnevalskoj atmosferi, radosti, pesmi i igri. Ako tugujemo za nekim, to ne činimo na ovaj način. Svakako ne demoliramo Gradsku kuću u Novom Sadu, ne kidišemo na policiju, ne organizujemo rušilačke aktivnosti, niti se veselimo tokom komemoracije. Ovi protesti nisu mirni, niti su suštinski demokratski. Oni su agresivni i nasilni. Deci je uskraćeno ustavno pravo na obrazovanje i vaspitanje, jer je neko, umesto nas, roditelja, doneo odluku da im formalno uskrati pravo na obrazovanje - kazao je ministar i dodaje:

- Koliko je to suptilno i destruktivno. Da li su studenti, koji su manjina u odnosu na broj studenata u Srbiji i koji su u blokadi, pozvali đake i nastavnike u osnovnim i srednjim školama koji su takođe u blokadi, da to ne rade maloletnim licima? Da li je univerzitet pozvao nastavnike da ne učestvuju u tome? Umesto toga, oni ih motivišu. Sada se suočavamo sa tim da će veliki broj dece morati da ponovi godinu i da će prvog septembra krenuti u isti razred. Kako će teći upisi novih generacija u te škole? Da li će osmogodišnje škole postati devetogodišnje? Ministarstvo prosvete čini sve da se ova situacija razreši na najjednostavniji način. Govorim o dva posto škola koje su još uvek u blokadi, a danas je 9. april. Šta se dešava sa mentalnim zdravljem te dece? Kako će nastavnici gledati tu decu kada krenu u školu? Šta će im reći? Da su ih zloupotrebili zarad svojih političkih ciljeva? To su deca koja su sa svima nama preživela koronu, a deo njih je bio svedok tragedije u „Ribnikaru“ i sada su suočeni sa ovim. O toj deci organizatori protesta ne razmišljaju.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar