Vesti > Politika

"NEŠTO TOLIKO PRLJAVO NE POSTOJI NIGDE NA SVETU" Otkriven najveći problem protesta u Srbiji!

Izvor: K1info

11/04/2025 > 12:56

podeli vest:

"NEŠTO TOLIKO PRLJAVO NE POSTOJI NIGDE NA SVETU" Otkriven najveći problem protesta u Srbiji!
Foto: Printscreen K1


Dok se protesti studenata medicine u Nišu nastavljaju, situacija na fakultetu dobija novu dimenziju – nekolicina studenata pozvana je na saslušanje zbog toga što zaposlenima nije bilo omogućeno da uđu u zgradu fakulteta.

 Blokade i dalje traju, a postavlja se pitanje – koliko još? Ko zapravo želi da uruši obrazovni sistem u Srbiji?

O ovim pitanjima govorili su gosti emisije "Uranak" na televiziji K1 – profesor pravnih nauka Vladan Petrov i politički analitičar Nebojša Krstić.

- Ovde je napravljen jedan ogroman korak – ali u pogrešnom pravcu. Ni u jednoj zemlji na svetu vlast nisu pokušavali da sruše korišćenjem dece. Studenti su deca, pa se tu uključuju i gimnazijalci, srednjoškolci, osnovci, a sada smo došli čak i do obdaništa. Prekjuče su određeni profesori s Učiteljskog fakulteta uputili poziv svojim bivšim studentima, sada vaspitačima, da obustave rad u vrtićima – čime bi se dodatno izazvao haos, jer roditelji neće imati gde da ostave decu kada idu na posao - rekao je profesor Nebojša Krstić.

- Vrag je odneo šalu. Radi se o nečemu toliko prljavom da takav primer ne postoji nigde u svetu - dodao je on.

Krstić je naglasio da je skup koji će se održati u naredna tri dana prijavljen, i da odgovornost za sve što se na njemu dogodi snosi organizator:

- Skup jeste prijavljen, postoji organizator, i za sve što se desi, a nije u skladu sa zakonom, odgovoran će biti upravo taj organizator. Međutim, već pet meseci imamo neprijavljene, ilegalne skupove, gde se ne zna ko je organizator ni ko šta tačno radi. Ali to što skup nije prijavljen ne znači da nema odgovornih - dodaje. 

Profesor Vladan Petrov smatra da su studentski protesti dugo pripremani:

- Način njihovog delovanja je inteligentan, jer je pripreman sistematično i dugoročno. Mislim tu prvenstveno na studente okupljene oko Plenuma, ali i na širi kontekst. Ne možemo ovo posmatrati lokalno – ovo je deo jedne šire, strateški organizovane akcije, čiji početak ne mogu tačno da odredim. Na Pravnom fakultetu u Beogradu, prve vidljive aktivnosti koje su povezane s događajima iz poslednjih pet meseci pojavile su se još krajem marta prošle godine. Dakle, priprema je postojala. Morate pripremiti i ljude i ambijent za ono što će se dogoditi – a u decembru se desilo nešto što smatram ne samo antipravnim, već i anticivilizacijskim ludilom. Osim onih koji su se odmah povukli i nisu dolazili na ta okupljanja, većina je bez rezerve prihvatila fizičke barikade. Da li je reakcija države zakasnila? O tome ćemo moći da govorimo tek za nekoliko meseci - kaže i dodaje:

Printscreen K1

- Iz naše perspektive, deluje da je država mogla reagovati u januaru ili februaru, ali sada mi je jasniji rezon zašto se išlo s tolikom trpeljivošću. U poslednjih mesec dana, i Ministarstvo i Vlada su počeli da preduzimaju konkretne korake – uključujući i onu uredbu o kojoj ne mogu da govorim jer je trenutno pred Ustavnim sudom. Kada se nastavnicima jasno stavi do znanja da neće primati platu za period kada nisu radili, i kada se sistem postavi čvršće, stvari se na terenu počinju menjati. Fakulteti koji su odlučili da nastave nastavu doneli su veoma važnu odluku. Pre deset dana, Nastavno-naučno veće Pravnog fakulteta u Beogradu pogazilo je osnovna prava – nisu dozvolili studentima iz 'tihe većine' ni da prisustvuju sednici kako bi izložili svoju inicijativu. Ipak, u roku od deset dana na nekim fakultetima desile su se važne promene. Duboko verujem da će buduća vlada početi da rešava ove probleme u dijalogu sa onima koji su odgovorni za njihovo rešavanje. Dijalog treba da vode nadležni organi, a razgovori će biti vođeni sa upravama fakulteta i univerziteta. 

Na pitanje da li će prof. dr Đuro Macut uspeti da uspostavi dijalog, Petrov kaže:

- Verujem da on može da bude dobar predsednik Vlade, koja delimično mora biti politička, ali će u toj vladi biti mesta i za eksperte. Ako je vlada sastavljena od parlamentarnih većina, mora da ima politiku iza koje stoji ta parlamentarna težina. Možda mu je pozicija otežana, ali s obzirom na to da je stručnjak i ekspert, možda će u ovom ekspertskom delu vlade uspeti da postigne određenu autonomiju i da uspostavi dijalog. Možda ljudi sa kojima pregovara o sastavu nove vlade ne pripadaju vladajućoj većini, mi ne znamo s kim pregovara. Trebalo bi uvesti ljude koji su eksperti, koji imaju određeno institucionalno iskustvo i koji neće izazvati animozitet sa druge strane.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar