
U Oluji Srbi UBIJANI i proterani - Hrvatska da se suoči sa zločinima
Kako navode organizatori, skup se održava u znak sećanja na sugrađane, državljane Hrvatske ubijene i proterane 1995.
podeli vest:

U podne na Trgu bana Jelačića u Zagrebu zakazana je "polusatna antiratna akcija".
Kako navode organizatori, akcija će se danas održati "u znak sećanja na sugrađane, državljane ove zemlje ubijene i proterane tokom i nakon vojne operacije Oluja".
- Akcijom izražavamo solidarnost sa svim žrtvama rata i sa svim žrtvama zločina počinjenih u naše ime. Za vreme i nakon operacija Oluja pripadnici Hrvatske vojske, policije i civili počinili su veliki broj zločina nad srpskim stanovništvom Hrvatske, a da najveći broj tih zločina nikada nije procesuiran - ističe se u saopštenju.
Prema procenama civilnog društva, tokom i nakon Oluje ubijeno je više od 600 civila i spaljeno više od 22.000 kuća. Hrvatsku je tada napustilo oko 150.000 njenih građana, čiji je povratak godinama bio institucionalno otežavan i onemogućavan - navodi se u saopštenju za medije, a u vezi sa današnjim skupom.
Upozorava se da su tokom i nakon Oluje ubijeni Srbi, da su proterivani i da je njihova imovina pokradena i uništena i navodi se da postoji "državno poricanje činjenica".
- Suprotstavljamo se državnom poricanju činjenica te ukazujemo i upozoravamo na to da su tokom i nakon ove operacije ubijeni naši sugrađani srpskog etniciteta, njihova imovina je pokradena i uništavana, članovi njihovih porodica su proterani, a povratak im je de facto onemogućen. Društvo utemeljeno na nepriznavanju svojih grešaka iz prošlosti, nema perspektivu mirne budućnosti. Zahtevamo procesuiranje počinioca ratnih zločina počinjenih tokom i nakon Oluje. Zločini u Oluji su odgovornost hrvatske države - prenosi Index.hr.
Potpisnici saopštenja optužuju hrvatske političare za neodgovorno ponašanje prema suočavanju s prošlošću, a aktuelnu vlast prozivaju da ne pokazuje iskrenost, poniznost i poštovanje prema žrtvama.
- Neshvatljivo nam je neodgovorno ponašanje hrvatskih političara prema suočavanju s prošlošću. Aktuelno političko rukovodstvo u Hrvatskoj ne pokazuje iskrenost, poniznost i poštovanje prema žrtvama ovih zločina, prema ljudima koji su ubijeni. Za nas kao predstavnike civilnog društva, suočavanje s Olujom treba biti put pomirenja, a ne put razdora. To ne treba biti put slavlja, nego put razumevanja. Sve dok se ne suočimo s ratnim zločinima u Oluji, nemamo pravo da upiremo prst u druge - navodi se još u saopštenju.
Na kraju stoji kako akciju na trgu u Zagrebu organiziraju i saopštenje potpisuju Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb), Inicijativa mladih za ljudska prava (Zagreb), Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije - UDIK (Sarajevo), Ženska mreža Hrvatske.
Potpisan TEMELJNI UGOVOR između Vlade Crne Gore i SPC
Temeljni ugovor između SPC i Vlade Crne Gore potpisan je u Podgorici
03.08.2022
RegionKanzas na referendumu odlučio - ŽENE IMAJU PRAVO na abortus
Glasači u američkoj saveznoj državi Kanzas, na referendumu su odbili amandman republikanaca i odlučili da žene imaju pravo na abortus
03.08.2022
SvetPosle 12 sati rasprave, Vladimir Orlić izabran za predsednika Skupštine Srbije
Posle višesatne rasprave za izbor Orlića za predsednika parlamenta glasalo 154 poslanika Skupštine Srbije
02.08.2022
PolitikaPatrijarh osveštao crkvu u Teslinom rodnom selu: Ovo je mesto molitve, mira i sabranja
Patrijarh podsetio da je osveštana crkva nekoliko puta rušena i podizana u poslednjih 80 godina
02.08.2022
Region
Ostavite komentar