TRUDNA SRPSKA INFLUENSERKA ŠOKIRALA JAVNOST: Pobegla od oca, tajno se udala, a sada otkrila – "Nas troje" (FOTO)
Showbizz
Posledica ustanka bio je Berlinski kongres (1878), na kojem su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja
podeli vest:
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, u ime Vlade Srbije, položio je danas venac i odao počast u selu Krekovi na spomen-obeležje poginulim ustanicima, povodom obeležavanja 148. godišnjice od ustanka u Hercegovini - Nevesinjske puške.
Nevesinjska puška je naziv za prvi sukob između Srba i Turaka u Hercegovačkom ustanku, koji se odigrao 9. jula 1875. godine, a završen je pobedom ustanika.
Uprkos malim razmerama ove bitke, ova ustanička pobeda bila je signal za opšti ustanak u Hercegovini u leto 1875. godine, a po ovoj, prvoj ustaničkoj pobedi, ceo ustanak u Hercegovini koje je trajao od 1875. do 1878. godine, naziva se Nevesinjska puška.
Posledica ustanka i ratova koji su vođeni protiv Osmanske imperije bio je Berlinski kongres (1878) na kome su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja.
Selaković je izjavio da je sada zadatak koji stoji pred Srbima da mladim pokolenjima prenesu istinu o borbi naših predaka.
- Podatak koji je ostavio najveći srpski istoričar s kraja prošlog i početka ovog veka, akademik Milorad Ekmekčić kaže da je u čitavom 19. veku, imajući u vidu sve ustanke koji je srpski narod podigao, ovaj ustanak koji je započeo ovde u Nevesinju 1875. godine, bio apsolutno najmasovniji - naveo je Selaković.
Ministar je rekao da je ustanak u Nevesinju značajan i zbog toga što je to prvi put u istoriji na apel za pomoć srpskog naroda čitava Evropa odgovorila pozitivno.
- Najviše su pomogle Rusija i habzburške pokrajine, koje su se graničile sa Bosnom i Hercegovinom. Ima samo jedna hrišćanska država Evrope koja nije pomogla, pa joj zato ime neću ni pomenuti - rekao je Selaković.
Prema njegovim rečima, u periodu od 1804. do 1918. godine na prostoru Bosne i Hercegovine srpski narod podigao je ukupno 14 ustanaka i buna protiv dva carstva.
- To znači otprilike na svakih osam i po godina da je izbijao novi ustanak. Nisu se Srbi mogli umiriti. Ono što je važno dodati jeste da su se tada u 99 odsto slučajeva sa izuzetkom časnih pojedinaca drugih vera, ovde bunili i ratovali i za slobodu borili jedino Srbi - rekao je Selaković.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će, kaže Selaković, zajedno sa Vladinim Odborom za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova, dati apsolutnu podršku da mesto ceremonije Nevesinjskog ustanka uredi u susret 150 godišnjici.
U ovom gradu se obeležava i godišnjica od osnivanja ove nekadašnje srpske prestonice
28.06.2023
SrbijaSvako ko ga je poznavao zna da je njegova ljubav bila nesebična i bezinteresna, ali i da je voleo neku idealnu Srbiju, kazao je Selaković
06.07.2023
SudbineObeležen je Dan primirja u Prvom svetskom ratu, ceremonija je uz parastos počela kod Spomen-kosturnice u Beogradu
11.11.2022
SrbijaDogađaju prisustvuju ministri Nikola Selaković, Darija Kisić, Danica Grujičić kao i predstavnici Narodne skupštine, Vlade, Grada Beograda...
10.11.2022
Srbija
Ostavite komentar